NATCHITOCHES — The Advocate’s Rod Walker shared sportswriter of the year honors Sunday in the Louisiana Sports Writers Association’s annual writing contest for 2015.

The results of the contest for writers, editors, photographers and sports information directors were revealed during an awards brunch that brought the organization’s summer convention to a close.

Walker, who had two first-place awards as well as two seconds and a third in the writing contest, shared sportswriter of the year honors with Brent St. Germain of The Houma Courier/Daily Comet.

In the newspaper sweepstakes, The Advocate finished first in Class I (newspapers with a circulation of at least 40,000) for the fourth straight year with eight first-place awards and 52½ points. In addition to the eight firsts, The Advocate picked up 10 second-place awards and eight thirds and also shared a third.

The Courier/Daily Comet was the winner of the Class II sweepstakes, for newspapers with a circulation of under 40,000.

The Advocate also was honored with the top section award in Class I.

Cody Worsham of Tiger Rag was awarded story of the year for his feature on LSU basketball guard Keith Hornsby.

The contest is judged by sports editors and writers from around the country.

Results

First-places and awards won by The Advocate in the 2015 Louisiana Sports Writers Association contest, which were announced Sunday in Natchitoches. The Advocate competes in Class I for newspapers with a circulation of 40,000 and up; Class II is for papers with a circulation below 40,000:

Pro event

Open Class: 1, Rod Walker, The Advocate. 2, Ted Lewis, The Advocate.

College event

Class I: 1, Ross Dellenger, The Advocate.

Class II: 1. Tim Buckley, Lafayette Daily Advertiser.

Prep Event

Class I: 1, Rod Walker, The Advocate. 3, Sheldon Mickles, The Advocate.

Class II: 1, Kelly McElroy, The Courier/Daily Comet.

Pro columns

Class I: 1, Jeff Duncan, New Orleans Times-Picayune. 2, Ted Lewis, The Advocate. 3, Scott Rabalais, The Advocate.

Class II: 1, Brent St. Germain, The Daily Courier/Daily Comet.

College columns

Class I: 1, Kevin Connelly, Shreveport Times. 2, Scott Rabalais, The Advocate. 3, Ted Lewis, The Advocate.

Class II: 1, Scooter Hobbs, Lake Charles American Press.

Prep columns

Class I: 1, Ron Higgins, New Orleans Times-Picayune. 2, Rod Walker, The Advocate.

Class II: 1, O.K. “Buddy” Davis, Ruston Daily Leader.

Pro feature

Class I: 1, Larry Holder, New Orleans Times-Picayune. 3, Joel A. Erickson, The Advocate.

Class II: 1, Kevin Foote, Lafayette Daily Advertiser.

College feature

Class I: 1, Ross Dellenger, The Advocate.

Class II: 1, Cody Worsham, Tiger Rag.

Prep feature

Class I: 1, Jerit Roser, New Orleans Times-Picayune. 3, Rod Walker, The Advocate.

Class II: 1, Raymond Partsch III, Ville Platte Gazette.

Amateur event

Open class: 1, Todd Masson, New Orleans Times-Picayune. 2, Rod Walker, The Advocate.

Spot news

Class I: 1, Katherine Terrell, New Orleans Times-Picayune. 2, Ramon Antonio Vargas, The Advocate.

Class II: 1, Brent St. Germain, The Courier/Daily Comet.

Headlines

Class I: 1, Joseph Schiefelbein, The Advocate.

Class II: 1, T. Scott Boatright, Ruston Daily Leader.

Special sections

Open class; 1, New Orleans Times-Picayune. 2, The Advocate. 3. tie, The Advocate and The Courier/Daily Comet.

Sports makeup

Open class: 1, David Jack Browning, New Orleans Times-Picayune. 2, Jay Martin, The Advocate. 3, Michael Petre, The Advocate.

Outdoors writing

Open class: 1, Raymond Partsch III, Ville Platte Gazette.

Pro/College photography

Open class: 1, Matthew Hinton, The Advocate. 2, Hilary Scheinuk, The Advocate. 3, Patrick Dennis, The Advocate.

Prep/Amateur photography

Open class: 1, Patrick Dennis, The Advocate. 2, Matthew Hinton, The Advocate.

Web event

Open Class: 1, Ben Love, Tiger Sports Digest.

Web feature

Open class: 1, Dan McDonald, McD Media.

Web column

Open class: 1, Brian Allee-Walsh, SportsNola.com.

MAJOR AWARDS

Best section

Class I: 1, The Advocate.

Class II: 1, Lafayette Daily Advertiser.

Prep writer of the year

Class I: 1, Jim Derry, New Orleans Times-Picayune.

Class II: 1, Raymond Partsch III, The Ville Platte Gazette.

Columnist of the year

Class I: Jeff Duncan, New Orleans Times-Picayune. 3, Scott Rabalais, The Advocate.

Class II: 1, Scooter Hobbs, Lake Charles American Press.

Story of the year

Cody Worsham, Tiger Rag

Sportswriter of the year

Tie, Rod Walker, The Advocate, and Brent St. Germain, The Courier/Daily Comet.

Newspaper sweepstakes

(first-place awards in parentheses)

Class I: The Advocate (8), 52½ points. 2, New Orleans Times-Picayune (10), 47½. 3, Shreveport Times (1), 11. 4, Gannett Louisiana, 1.

Class II: The Courier/Daily Comet (3), 27. 2, Lake Charles American Press (2), 16. 3, Lafayette Daily Advertiser (3), 13. 4, Ville Platte Gazette (3), 12. 5, Ruston Daily Leader (2), 8. 6, Alexandria Daily Town Talk, 4. 7, Tiger Rag (1), 3.

SPORTS INFORMATION DIVISION

Best release/feature

1, Patrick Walsh, Louisiana Tech.

Best fact sheet

1, Patrick Walsh, Louisiana Tech.

Media guides

Division I: 1, Michael Bonnette, LSU.

Division II: 1, Doug Ireland, Northwestern State.

Division III: 1, Malcolm Butler, Louisiana Tech.

Division IV: 1, Robbie Kleinmutz, Louisiana-Monroe.

College radio play-by-play

1, Dave Nitz, Louisiana Tech Radio.