DIVISION I

Regional pairings

(16) Acadiana (20-14) at (1) Mount Carmel (36-5), 5 p.m. Monday

(9) Northshore (21-18) at (8) East Ascension (23-17), 6:30 p.m. Monday

(12) H.L. Bourgeois (25-13) at St. Amant (26-13), 5 p.m. Monday

(13) Zachary (26-12) at (4) Barbe (29-10), 5 p.m. Monday

(14) Fontainebleau (23-19) at (3) St. Joseph’s Academy (28-11), 5:30 p.m. Monday

(11) Slidell (24-16) at (6) Chapelle (21-16), 6 p.m. Monday

(10) Comeaux (23-16) at (7) Dutchtown (22-17), 5:30 p.m. Monday

(15) Baton Rouge High (24-13) at (2) Mandeville (33-6), 6 p.m. Monday

DIVISION II

Regional pairings

(16) Central Lafourche (19-17) at (1) St. Thomas More (40-1), 5 p.m. Monday

(9) South Terrebonne (26-11) at (8) Academy of Our Lady (27-9), 5 p.m. Monday

(12) Breaux Bridge (23-12) at (5) Belle Chasse (35-6)

(13) Sam Houston (18-20) at (4) Central (36-6), 5 p.m. Monday

(14) Woodlawn-BR (21-16) at (3) Assumption (32-7), 5:30 p.m. Monday

(11) Lakeshore (21-15) at (6) St. Scholastica (21-9), 4 p.m. Monday

(10) Terrebonne (26-16) at (6) Cabrini (25-11)

(15) Live Oak (19-13) at (2) Ben Franklin (39-6)

DIVISION III

Regional pairings

(17) Brusly (23-17) at Teurlings Catholic (28-8), 6 p.m. Monday

(9) Iota (27-15) at (8) Parkview Baptist (23-16), 5:30 p.m. Monday

(12) St. Martinville (19-19) at (5) Rayne (33-6), 5 p.m. Monday

(13) North Vermilion (18-14) at (4) Ursuline Academy (32-8), 5 p.m. Monday

(14) Cecilia (21-15) at (3) Westlake (32-3)

(11) E.D. White (16-20) at (6) St. Michael the Archangel (25-12), 6:30 p.m. Monday

(10) St. Louis (17-11) at (7) Vandebilt Catholic (22-15)

(18) Lusher Charter (13-14) at (2) Lutcher (31-6), 5:30 p.m. Monday

DIVISION I V

Regional pairings

(17) St. Thomas Aquinas (11-27) at (1) Pope John Paul (36-2)

(13) Dunham (15-20) at (4) Sacred Heart-NO (29-10)

(14) Haynes Academy (14-16) at (3) Notre Dame (30-8)

(11) University (16-22) at (6) Riverside Academy (24-14)

(10) De La Salle (22-19) at (7) Episcopal (26-10)

(15) Thomas Jefferson (19-12) at (2) Hannan (33-7)

DIVISION V

Regional pairings

(16) Westminster Christian (20-14) at (1) McGehee (38-4)

(9) Catholic-PC (20-19) at (8) Northside Christian (23-13), 6 p.m. Monday

(12) Lafayette Christian (14-13) at (5) Houma Christian (23-13), 5:30 p.m. Monday

(13) St. John (15-20) at (4) Ascension Catholic (29-10), 5:30 p.m. Monday

(14) Central Catholic (19-21) at (3) Ascension Episcopal (26-10), 6:30 p.m. Monday

(11) Southern Lab (33-9) at (6) First Baptist Christian (21-10)

(10) Sacred Heart-GC at (7) Episcopal -Acadiana (15-18), 5 p.m. Monday

(15) St. Martin’s (20-17) at (2) Metairie Park Country Day (32-8)