Volleyball

Belaire 3, Capitol 1

Match scores: 25-7, 24-26, 25-15, 25-12

Team leaders: CAPITOL: not available; BELAIRE: T. Reado (10 kills, 9 aces, 8 digs), L. Richard (10 aces, 8 kills), C. Jones (6 kills, 3 blocks)

Records: Belaire 19-10

Catholic-PC 3,

False River Academy 0

Match scores: 25-21, 25-22, 25-9

Team leaders: CATHOLIC-PC: K. Niland (18 assists, 9 digs, 2 aces), K. Caillet (10 kills, 3 digs, 1 ace), K. Moore (7 digs); FALSE RIVER: K. James (10 kills, 7 digs, 2 blocks), V. Nolen (10 digs), J. Knight (7 digs, 1 assist, 1 kills, 1 ace)

Records: False River 6-13, 1-3, Catholic-PC not available

Denham Springs 3,

Central 0

Match scores: 25-12, 25-15, 26-24

Team leaders: CENTRAL: C. David (7 assists, 6 digs, 2 aces), R. Barber (17 digs, 1 kill, 1 ace), K. Flowers (12 digs, 1 ace); DENHAM SPRINGS: Q. Arceneaux (9 kills, 2 digs, 1 block), N. Landry (8 kills, 4 digs, 1 ace), M. Stout (8 kills, 8 digs, 3 aces). Records: Central not available; Denham Springs 15-8

Episcopal 3,

St. Thomas Aquinas 1

Match scores: 16-25, 25-16, 25-15, 25-19

Team leaders: ST. THOMAS: B Balser (22 kills, 21, digs, 5 blocks), A. Dugas (9 digs), J. Gaudin (28 assists); EPISCOPAL: J. Jones (14 kills, 4 blocks, 1 dig), B. Russell (15 assists, 5 digs, 2 kills), J. Misher (16 blocks, 4 kills, 2 digs).

Records: Episcopal 12-8, 3-0; St. Thomas Aquinas, not available

Glen Oaks 3, Baker 1

Match scores: 25-10, 23-25, 29-27, 25-16

Team leaders: BAKER: K. Brown (4 digs, 3 kills, 3 aces, 2 assists), A. Addison (5 kills, 4 digs, 1 ace, 1 block), T. Webb (5 assists, 3 digs, 1 ace); GLEN OAKS: S. Griffin (15 kills, 8 digs, 5 aces, 1 block), M. Johnson (18 kills, 10 digs, 4 aces, 1 block), D. Tousant (21 assists, 4 digs, 2 aces, 1 kill). Records: Baker not available; Glen Oaks 2-16, 1-2

Hosanna Christian 3,

La. School for the Deaf 0

Match scores: 25-18, 25-12, 25-11

Team leaders: LSD: not available; HOSANNA: L. Watson (3 aces, 3 kills, 2 blocks), E. Teschke (5 aces, 2 kills), J. Heatly (3 kills, 1 ace). Records: Hosanna 6-0 in district

Parkview Baptist 3,

Istrouma 0

Match scores: 25-11, 25-10, 25-12

Team leaders: PARKVIEW BAPTIST: F. Adelaja (24 kills, 4 aces), V. Callender (6 digs, 4 kills), B. Massey (19 assists, 6 digs); ISTROUMA: A. Northern (9 kills, 5 digs), R. Varmall (9 assists).Records: Parkview 16-3 (2-0), Istrouma 10-12 (1-2).

Port Allen 3, EBR Lab 0

Match scores: 25-8, 25-16, 25-5

Team leaders: PORT ALLEN: not available; EBR LAB: not available. Records: not available

Redemptorist 3,

Northeast 0

Match scores: 25-18, 25-14, 25-14

Team leaders: REDEMPTORIST: S. Moore (14 assists, 7 aces, 3 kills), R. Ladmiravlt (8 aces, 4 kills), M. Davis (4 kills, 1 ace); NORTHEAST: Not available. Records: Redemptorist 9-8, 3-0; Northeast 0-9, 0-2

Runnels 3, Springfield 0

Match scores: 25-12, 25-5, 25-17

Team leaders: SPRINGFIELD: O. Currie (3 digs, 3 assists, 1 ace, 1 block), J. Gregoire (3 digs, 1 kill, 1 assist), M. Lobell (4 assists, 2 digs, 1 block); RUNNELS: Z. Craig (21 assists, 10 aces), R. Fennell (10 kills, 2 aces, 1 block), A. Kumler (7 digs, 5 aces, 2 kills).

Records: Runnels 4-10, 1-2; Springfield 6-6, 0-3.

St. John 3, White Castle 0

Match scores: 25-15, 25-21, 25-16

Team leaders: ST. JOHN: J. Brown, 13 kills, 7 digs, 2 aces), K. Theriot (20 digs, 3 aces), V. Weaver (6 kills, 6 aces, 2 digs); WHITE CASTLE: not available. Records: St. John 18-9, 4-0; White Castle, not available

West Feliciana 3, Brusly 1

Match scores: 23-25, 25-23, 25-21, 25-20

Team leaders: BRUSLY: S. Willis (12 kills, 7 digs, 4 aces, 2 blocks), K. Tolar (19 assists, 8 digs) C. Comeaux (29 digs, 1 ace); WEST FELICIANA: B. Washington (17 kills, 4 aces, 4 digs, 4 blocks), M. Norder (26 assists, 1 ace), C. Bujol (6 aces, 6 digs, 1 kill). Records: Brusly 10-12, 1-2; West Feliciana 14-9, 3-0

Schedule

Here is a partial schedule of high school volleyball contests to be played in the Baton Rouge area from Oct. 4-8:

Tuesday

Denham Springs at Zachary, 4 p.m.

Hahnville at Dutchtown, 4 p.m.

St. Amant at East Ascension, 4 p.m.

St. Joseph’s Academy vs. St. Michael, 4 p.m.

Baton Rouge High at Walker, 5 p.m.

McKinley at Plaquemine, 5 p.m.

Woodlawn at Scotlandville, 5 p.m.

St. John at Catholic-PC, 5:30 p.m.

Wednesday

Parkview Baptist at Glen Oaks, 4 p.m.

St. Thomas Aquinas at University, 4 p.m.

Ascension Catholic at White Castle, 5 p.m.

Baker at Brusly, 5 p.m.

Destrehan at East Ascension, 5 p.m.

East Baton Rouge Lab at Northeast, 5 p.m.

East Iberville at Southern Lab, 5 p.m.

Episcopal at Runnels, 5 p.m.

Hosanna Christian at Ascension Christian, 5 p.m.

Louisiana School for the Deaf at Family Christian

Opelousas at Livonia, 5 p.m.

Pointe Coupee Central at False River Academy, 5 p.m.

Port Allen at Capitol, 5 p.m.

West Feliciana at Istrouma, 5 p.m.

Thursday

Denham Springs at St. Joseph’s Academy, 4 p.m.

Dutchtown at St. Amant, 4 p.m.

Redemptorist at Woodlawn, 4 p.m.

St. Michael at Central, 4 p.m.

Belaire at Live Oak, 5 p.m.

Breaux Bridge at Christian Life, 5 p.m.

Lutcher at McKinley, 5 p.m.

Plaquemine at Broadmoor, 5 p.m.

Scotlandville at Baton Rouge High, 5 p.m.

Tara at Port Allen, 5 p.m.

Walker at Zachary, 5 p.m.

West St. John at University, 5 p.m.

Saturday

St. Thomas Aquinas at Dunham, 11 a.m.