Boys basketball

Madison Prep 75, McDonogh (35) 59

McDonogh 35 10 11 20 18 — 59

Madison Prep 23 21 16 15 — 75

Scoring — MCDONOGH 35: C. Humble 18, D. Johnson 13, J. Fouche 12, A. Demery 8, C. Carmouche 6, K. Dandy 2; MADISON PREP: J. Anderson 19, J. Leblanc 13, J. Robinson 9, W. Lloyd 9, J. Garner 7, K. Julien 6, T. Walker 4, J. Whitfield 4, M. Browder 2, Y. Lavard 2.

3-Point Goals — McDonogh (35) 5 (C. Carmouche 2, D. Johnson 2, J. Fouche); Madison Prep 4 (J. Anderson 3, J. Garner)

Junior Varsity — Madison Prep 66, McDonogh (35) 35

Patterson 34,

E.D. White 32

Patterson 9 10 6 9 — 34

E.D White 7 5 11 9 — 32

Scoring — PATTERSON: K. Washington 16, N. Augusta 6, T. Grogan 5, D.J Jones 5; E.D WHITE: W. Jones 13, T. Clement 8, K. Johnson 5.

3-Point Goals — Patterson: 3 (Jones, Grogan Augusta); EDW: 2 (Clement 2)

Records — Patterson 12-4; EDW 12-3

Junior Varsity — Patterson 43, EDW 30

Runnels 64, Northlake Christian 41

Northlake Christian 10 11 10 10 — 41

Runnels 15 12 18 19 — 64

Scoring — NORTHLAKE CHRISTIAN: Matt Whelan 18, Sam Smith 6, Brennon Cooley 6, Christian Jones 5, Kyle Lazaroe 4, Jacob Herrington 2; RUNNELS: Hampton Hudson 19, Connor Rains 19, Cade Pate 10, Trent Tucker 6, Mason Warren 3, Ryan Carrier 3, Paul Lukinovich 2, Griffin Kennedy 2

3-Point Goals — Northlake Christian 4 (Whelan 3, Jones); Runnels 6 (Pate 2, Hudson 2, Rains, Tucker)

Records — Northlake Christian 5-11; Runnels 14-7

Junior Varsity — Runnels 42 Northlake Christian 32

Girls basketball

Loranger 76, Salmen 54

Loranger 24 13 25 14 —76

Salmen 5 19 14 16 — 54

Scoring: LORANGER: Mya Young 30, Natalie Kelly 21, Sydney Rivers 15, Linsey Ard 5, Kiana Foster 2, Anna White 2, Kyleigh Genco 1; SALMEN: A. Eden 27, A. Cooks 11, J. Huderson 10, A. Batiste 6.

Basketball tournament

Hall of Fame Classic

At Southern University’s Clark Center

Boys

Lutcher 60, Hamilton Christian 57

Leaders: HAMILTON: Camren Hare 20, Kenan Fontenot 12; LUTCHER: Jaylon Wingate 17.

Halftime: Lutcher 30, Hamilton Christian 29

Karr 60, Port Allen 38

Leaders: PORT ALLEN: Crandal Jackson 12; KARR: John Maximillon 11, Vincent Phillips 10, Qyuerie Dabon 10.

Halftime: Karr 35, Port Allen 22

East Ascension 66, Ellender 62

Leaders: ELLENDER: Curtis Anderson 16, Tay Martin 11; EAST ASCENSION: Le’Aron Cain 20, Koye Ruffin 11, Justin Harris 11, Shedrick Smith 11.

Halftime: East Ascension 32, Ellender 29

Christian Life 55, Helen Cox 53

Halftime: Cox, 31, CLA 30

Leaders: Cox: Roydell Brown 33; CLA: Ludovic Kader 17, Marquis Webb 17.

Basketball schedule

Boys

Monday

Belle Chasse at South Plaquemines

Carver at Warren Easton

Tuesday

Cohen at Thomas Jefferson

Clark at NOMMA

Houma Christian at Ridgewood

Algiers Tech at Haynes Academy

Grace King at Chalmette

Fisher at South Plaquemines

Varnado at Ecole Classique

Slidell at St. Paul’s

Lake Area at Higgins

Lutheran at Ben Franklin

Sci Academy at International

Holy Cross at Shaw

De La Salle at Lusher

Terrebonne at East St. John

Pope John Paul II at Hannan

Riverside at Newman

Brother Martin at St. Augustine

Crescent City at St. Martin’s

West Jefferson at John Ehret

Rummel at Jesuit

McDonogh 35 at John Curtis

East Jefferson at Helen Cox

Landry-Walker at Bonnabel

Sophie B. Wright at St. Charles

Covington at Northshore

Wednesday

Algiers Tech at Cohen

Holden at St. Charles

Riverside at Edna Karr

Thursday

Lutheran at Ridgewood

Belle Chasse at Helen Cox

Friday

Thibodaux at Destrehan

Houma Christian at Ecole Classique

Warren Easton at Ben Franklin

Jesuit at Brother Martin

Thomas Jefferson at Fisher

Shaw at John Curtis

Helen Cox at Landry-Walker

De La Salle at McMain

Higgins at West Jefferson

East Jefferson at Grace King

Pine at Hannan

Rummel at Holy Cross

Ridgewood at St.Martin’s

Haynes Academy at Cohen

Algiers Tech at South Plaquemines

Carver at Pearl River

Clark at International

H.L.Bourgeois at Hahnville

Chalmette at Bonnabel

Fontainebleau at Slidell

Riverside at Country Day

West St. John at St. Charles

St. Augustine at McDonogh 35

Saturday

Bay High (Miss.) at Pearl River

Girls

Monday

St. Drexel at Dominican

Slidell at John Ehret

Chalmette at Helen Cox

Warren Easton at Edna Karr

Bonnabel at West Jefferson

Grace King at Landry-Walker

Tuesday

Sci Academy at International

Dominican at Thomas Jefferson

Clark at NOMMA

Sacred Heart at KIPP

St. Mary’s at St. Charles

Fisher at McGehee

Riverside at John Curtis

Haynes Academy at Cohen

Carver at Ben Franklin

De La Salle at Lusher

Lake Area at Riverdale

Ursuline at Cabrini

Belle Chasse at AOL

Covington at Northshore

Terrebonne at East St. John

Pope John Paul II at Hannan

Crescent City at St. Martin’s

Wednesday

Higgins at East Jefferson

Algiers Tech at Cohen

Thursday

Landry-Walker at Chalmette

East Jefferson at John Ehret

Thomas Jefferson at South Plaquemines

Helen Cox at Bonnabel

West Jefferson at Grace King

Ursuline at Ben Franklin

Cabrini at Lake Area

Haynes at McGehee

Mount Carmel at Dominican

Friday

Clark at International

Sci Academy at Sacred Heart

Algiers Tech at South Plaquemines

AOL at Edna Karr

Cohen at Haynes Academy

McDonogh 35 at Belle Chasse

Fontainebleau at Slidell

Pine at Hannan

West St. John at St. Charles

H.L. Bourgeois at Hahnville

Riverside at Country Day

De La Salle at McMain

Thibodaux at Destrehan

Saturday

Ursuline at John Ehret

Warren Easton at Cabrini

Boys soccer

Newman 7, Pope John Paul II 0

Goals — NEWMAN: Evan DeBlanc 4, Arthur Lemann, Max Friedman, Henry Primeaux.

Records — Newman 8-2-3; Pope John Paul II 8-10

Girls soccer

Pope John Paul II 2, Newman 1

Goals — POPE JOHN PAUL II: Marlena Cutura 2; NEWMAN: Frances Sperling

Records — Pope John Paul II 11-2-1; Newman 8-5-1

Soccer schedule

Boys

Monday

Haynes at Riverside, 3 p.m.

Holy Cross at East Ascension 5:30 p.m.

Covenant Christian at St. Charles Catholic 6:30 p.m.

East St. John at South Terrebonne, 7 p.m.

Tuesday

Patrick Taylor at Fisher, TBA

East Ascension at De La Salle, 4:30 p.m.

St. Charles Catholic at St. Martin’s, 5 p.m.

Chalmette at John Ehret, 5 p.m.

Runnels at Newman, 5 p.m.

Northlake Christian at Dunham, 5:30 p.m.

Franklinton at Lusher, 6 p.m.

New Orleans Military and Maritime at Lutcher, 6:45 p.m.

Hannan at Pope John Paul II, 7 p.m.

Pearl River at J.S. Clark, 7 p.m.

Belle Chasse at Morgan City, 7 p.m.

Destrehan at St. Amant, 7 p.m.

Slidell at Mandeville, 7 p.m.

Landry-Walker at West Jefferson, 7 p.m.

Fontainebleau at Covington, 7 p.m.

H.L. Bourgeois at Hahnville, 7 p.m.

Jesuit at Bonnabel, 7 p.m.

St. Paul’s at Ponchatoula, 7 p.m.

Cox at Riverdale, 7 p.m.

Girls

Monday

Haynes at Riverside, 4 p.m.

Covenant Christian at St. Charles Catholic, 4:30 p.m.

East St. John at South Terrerbonne, 5 p.m.

Northshore at St. Thomas Aquinas, 5:30 p.m.

Tuesday

Patrick Taylor at Fisher, TBD

Lakeshore at Ben Franklin, 3:30 p.m.

Runnels at Country Day, 3:30 p.m.

East Jefferson at Karr, 4 p.m.

Chalmette at Ehret, 4 p.m.

New Orleans Military and Maritime at Lutcher, 5 p.m.

Belle Chasse at Morgan City, 5 p.m.

Hannan at Pope John Paul II, 5 p.m.

St. Martin’s at Bonnabel, 5 p.m.

Northlake Christian at Pearl River, 5 p.m.

Landry-Walker at West Jefferson, 5 p.m.

McGehee at Lusher, 5 p.m.

Destrehan at St. Amant, 5 p.m.

Fontainebleau at Covington, 5:30 p.m.

Slidell at Mandeville, 5:30 p.m.

Northshore at Hammond, 5:30 p.m.

Ursuline at Franklinton, 5:30 p.m.

St. Scholastica at Ponchatoula, 5:30 p.m.

Sacred Heart at Dominican, 7 p.m.

Cox at Riverdale, 7 p.m.

Mt. Carmel at Newman, 7 p.m.

Wednesday

Landry Walker at Academy of our Lady, 3:30 p.m.

East Jefferson at De La Salle, 4 p.m.

Riverside at East St. John, 5 p.m.

Salmen at Cabrini, 5 p.m.

Ehret at Central Lafourche, 5 p.m.

Thomas Jefferson at Higgins, 5:30 p.m.

Houma Christian at St. Charles Catholic, 6:30 p.m.