Academy of Our Lady 3, Thomas Jefferson 0

Thomas Jefferson 13 15 10

Academy of Our Lady 25 25 25

Team leaders: THOMAS JEFFERSON: Dajone Cullen (5 kills), Symone Killebrew (6 blocks), Danielle Cullen (15 assists); ACADEMY OF OUR LADY: Mia Jones (4 aces), Adde Baldwin (11 kills), Katie LeBoeuf (5 blocks), Kaylee Dufrene (26 assists). Team records: Thomas Jefferson 13-7; Academy Of Our Lady 17-5.

Hannan 3, Ben Franklin 2

Hannan 20 25 25 18 15

Franklin 25 23 13 25 10

Team leaders: HANNAN: Hailey Sabeceriras (26 kills, 29 digs, 3 aces), Hannah Summersgill (12 kills), Tatum Ballard (39 assists, 2 aces), Danielle Loup (22 digs), Bianca Finch (3 blocks), Sydney Williams (2 blocks). Team records: Hannan 21-4, 2-0.

John Curtis 3, Haynes Academy 0

Haynes 12 9 11

John Curtis 25 25 25

Team leaders: HAYNES: Natalie Rome (5 kills), Codi Vernace (2 aces), Madison Scifo (10 digs), Haley Gonzales (7 assists); JOHN CURTIS: Tatiana Bell (11 kills), Carsyn Wallow (6 kills), Toni Herbert (7 aces 5 assists), Layne Este (3 kills 3 blocks). Team records: Haynes 8-10,l), 0-3 Division IV, District 4; John Curtis 19-2, 5-0.

Northlake Christian 3, St.Thomas Aquinas 2

Northlake Christian 26 25 22 23 15

St.Thomas Aquinas 24 12 25 25 6

Team leaders: NORTHLAKE CHRISTIAN: Alaina Hardy (17 kills, 13 digs, 4 aces), Lexie White(19 kills,12 digs, 4 blocks).

Swimming

Metro New Orleans Swim League

Dual Meet at UNO

Races in yards

Boys

50 Freestyle: 1, Chris Simmons, Jesuit, 22.21. 2, Jack Jackson, Jesuit, 22.88. 3, Patrick Cecola, Jesuit, 23.25.

100 Freestyle: 1, Chris Simmons, Jesuit, 49.72. 2, Cade Fuxan, Jesuit, 50.41. 3, Jackson, Jack, Jesuit, 50.61.

200 Freestyle: 1, Michael Conrad, Jesuit, 1:50.55. 2, Josh Armond, Jesuit, 1:51.93. 3, Reece Reinbolt, HC Tigers, 1:59.98.

500 Freestyle: 1, Michael Conrad, Jesuit, 4:57.31. 2, Jack Baudouin, Jesuit, 5:24.97. 3, Jackson Scott, Jesuit, 5:26.08.

100 Backstroke: 1, Francis Plough, Jesuit, 57.99. 2, Noah Wilkens, Jesuit, 59.14. 3, Paxton DeForest, HC Tigers, 1:02.48.

100 Breaststroke: 1, Pedro Rivera, HC Tigers, 1:03.58. 2, Sam Johnson, Jesuit, 1:04.71. 3, Patrick Finegan, Jesuit, 1:08.75.

100 Butterfly: 1, Francis Plough, Jesuit, 55.96. 2, Josh Armond, Jesuit, 59.13. 3, Daniel Edmund, Jesuit, 1:00.91.

200 IM: 1, Cade Fuxan, Jesuit, 2:05.60. 2, Pedro Rivera, HC Tigers, 2:05.61. 3, Sam Johnson, Jesuit, 2:12.63.

200 Freestyle Relay: 1, Jesuit ‘A’, 1:30.48. 2, Holy Cross Tigers ‘A’, 1:42.87. 3, Holy Cross ‘B’, 1:43.39.

400 Freestyle Relay: 1, Jesuit ‘A’, 3:26.25. 2, Holy Cross, 3:48.49. 3, Jesuit ‘B’, 3:49.60.

200 Medley Relay: 1, Jesuit ‘A’, 1:46.57. 2, Jesuit High School ‘B’, 1:50.53. 3, Holy Cross ‘A’, 1:55.89.

Girls

50 Freestyle: 1, Maddie Avery, Ursuline, 28.84. 2, Brenna Bonura, Ursuline, 29.49. 3, Emily Buck, Ursuline, 29.57.

100 Freestyle. 1, Kaylin Smith, Dominican, 57.58. 2, Emily Wilson, Dominican, 1:00.24. 3, Maddie Avery, Ursuline, 1:04.89.

200 Freestyle: 1, Hannah Morris, Dominican, 2:07.81. 2, Katherine Hamilton, Dominican, 2:11.37. 3, Grace Donovan, Ursuline, 2:16.25.

500 Freestyle: 1, Hannah Morris, Dominican, 5:35.28. 2, Catherine Carr, Dominican, 5:45.60. 3, Katherine Hamilton, Dominican, 5:47.54.

100 Backstroke: 1, Brie Perry, Dominican, 1:07.94. 2, Meg MacLaren, Ursuline, 1:10.82. 3, Hannah Paradis, Dominican, 1:13.27.

100 Breaststroke: 1, Emma MacMahon, Dominican, 1:16.72. 2, Gabrielle Duhe, Dominican, 1:22.23. 3, Riana Rivera, Ursuline, 1:28.77.

100 Butterfly: 1, Grace Donovan, Ursuline, 1:04.59. 2, Emma MacMahon, Dominican, 1:05.24. 3, Gabrielle Duhe, Dominican, 1:14.15.

200 IM: 1, Catherine Carr, Dominican, 2:30.10. 2, Meg MacLaren, Ursuline, 2:34.39. 3, Hannah Paradis, Dominican, 2:34.69.

200 Freestyle Relay: 1, Dominican ‘A’ 1:52.43. 2, Dominican ‘B’, 2:01.10. 3, Ursuline ‘A’, 2:03.24.

400 Freestyle Relay: 1, Dominican ‘A’, 4:06.48. 2, Ursuline ‘A’, 4:20.39. 3, Dominican ‘B’, 4:22.22.

200 Medley Relay: 1, Dominican ‘A’, 2:01.89. 2, Dominican ‘B’, 2:08.92. 3, Ursuline ‘A’, 2:09.48.