Belaire 3, St. Michael 1

Game scores: 17-25, 25-23, 26-24, 25-20.

Team leaders: BELAIRE: T. Reado (24 kills, 9 assists, 8 aces), L. Richard (10 aces, 10 kills, 4 digs), X. McGarner (7 kills, 4 blocks, 6 aces); ST. MICHAEL: W. Vacarro (10 kills, 7 digs, 2 blocks, 3 aces), K. Sticker (8 kills, 4 digs, 2 aces), A. Gaudet (23 digs).

Team records: St. Michael’s 8-13, 1-2 in Division II, District 3; Belaire 21-13, 2-1.

Broadmoor 3, Tara 1

Game scores: 22-25, 25-8, 25-15, 25-13.

Team leaders: BROADMOOR: K. Gillette (23 kills, 8 digs, 2 aces), A. Spencer (3 kills, 3 digs, 3 aces, 41 assists), N. Abbott (12 kills, 11 digs, 10 aces); TARA: R. Collins (6 kills, 4 digs, 4 blocks, 1 ace), T. Coleman (7 kills, 8 digs, 17 assists), M. Minor (1 kill, 3 digs, 1 block, 1 ace).

Team records: Broadmoor 27-11, 4-1 in Division II, District 4; Tara 11-16, 0-5.

Denham Springs 3,

Baton Rouge High 0

Game scores: 25-16, 25-13, 25-8.

Team leaders: DENHAM SPRINGS: M. Stout (14 kills, 3 aces, 3 digs), E. Callender (24 assists, 8 digs); BATON ROUGE HIGH: S. Maris (5 kills, 1 dig), C. Johnson (1 kill, 2 blocks, 10 assists, 3 digs).

Team records: Denham Springs 17-10, 7-3 in Division I, District 2; Baton Rouge 3-20, 0-10

East Ascension 3, Dutchtown 1

Game scores: 18-25, 25-20, 25-21, 25-18.

Team leaders: EAST ASCENSION: J. Watts (8 kills, 5 blocks), C. Carter (9 kills, 2 blocks), C. Fenley (23 assists); DUTCHTOWN: J. Hill (18 kills,), H. Wood (23 digs).

Team records: East Ascension 20-9, 3-2 in Division I, District 5.

ESA 3, Hamilton Christian 0

Game scores: 25-4, 18-12, 25-8.

Team leaders: EPISCOPAL SCHOOL OF ACADIANA: C. Dibbs (13 kills, 9 digs), Ad. Munson (33 assists, 7 digs, 3 aces, 3 kills), Av. Munson (10 digs, 5 kills, 1 ace)

Team records: Episcopal 24-6

Lutcher 3, Plaquemine 1

Game Scores: 25-16, 25-19, 23-25, 25-15.

Team leaders: LUTCHER: E. Bland (5 aces, 21 assists), J. Tureand (11 kills), C. Kinler (11 kills); PLAQUEMINE: B. Arnold (6 kills, 18 digs, 3 aces,), K. Ellis (1 kill, 9 digs, 8 assists), A. Smith (12 kills, 15 digs, 2 aces)

Team records: Lutcher 17-10, 4-1 in District 4; Plaquemine 9-12, 1-4.

Parkview Baptist 3, Baker 0

Game scores: 25-9, 25-7, 25-15.

Team leaders: PARKVIEW: F. Adelaja (8 kills, 2 digs, 6 aces, 2 blocks), V. Calendar (8 kills, 6 aces), E. Hart (3 kills, 5 digs, 10 assists). BAKER: N/A.

Team records: Parkview 19-4, 5-0 in Division III , District 6.

Parkview Baptist 3, Baker 0

Game scores: 25-10, 25-4, 25-5.

Team leaders: PARKVIEW: F. Adelaja (15 kills, 3 digs, 4 aces), B. Massey (4 digs, 6 aces, 10 assists), A. Dunn (6 digs, 2 aces). BAKER: N/A.

Team records: Parkview 20-4, 6-0 in Division III District 6.

St. Joseph’s Academy 3, Scotlandville 0

Game scores: 25-16, 25-10, 25-13.

Team leaders: ST. JOSEPH’S: E. Hiller (15 assists), M. Sticker (8 kills, 9 blocks), P. Harrell (10 kills, 4 digs); SCOTLANDVILLE: K. Hill (10 digs), D. Paul (9 kills, 5 assists, 3 digs), L. Butler (9 assists, 5 kills, 4 digs, 2 blocks).

Team records: St. Joseph’s 20-8, 9-0 in Division I, District 5; Scotlandville 11-14, 4-6 in Division I, District 4.