The Louisiana High School Athletic Association’s football playoff results pairings with seedings and season records in parenthesis:

Class 5A

First round

(32) Central 35, (1) St. Paul’s 28

(16) Ruston 33, (17) Denham Springs 14

(9) Mandeville 24, (24) Westgate 21

(8) Parkway 47, (25) Fontainebleau 17

(5) West Monroe 49, (28) Hahnville 14

(12) Haughton 25, (21) East Ascension 21

(13) Barbe 42, (20) Scotlandville 29

(29) Ponchatoula 28, (4) Dutchtown 14

(3) Byrd 56, (30) West Jefferson 21

(19) Airline 28, (14) Covington 27

(11) Acadiana 75, (22) Zachary 21

(6) Archbishop Rummel 31, (27) Higgins 28

(7) Carencro 77, (26) Natchitoches Central 28

(10) Ouachita 47, (23) New Iberia 22

(18) East St. John 35, (15) Brother Martin 3

(2) Jesuit 40, (31) Sulphur 14

Regionals

Ruston (7-4) at Central (7-4)

Mandeville (9-2) at Parkway (9-2)

Haughton (9-2) at West Monroe (9-2)

Barbe (8-3) at Ponchatoula (7-4)

Byrd (10-0) at Airline (7-4)

Acadiana (8-2) vs. Rummel

Ouachita Parish (9-2) at Carencro (10-1)

Jesuit (11-0) at East St. John (8-3)

Class 4A

First round

(1) Neville 32, (32) Archbishop Shaw 0

(16) Minden 20, (17) St. Louis Catholic 19

(9) St. Augustine 62, (24) Belle Chasse 30

(8) McDonogh (No. 35) 30, (25) Fair Park 14

(5) Assumption 37, (28) St. Martinville 20

(21) Alexandria 27, (12) East Jefferson 7

(13) Salmen 30, (20) Broadmoor 26

(4) Breaux Bridge 46, (29) Vandebilt Catholic 0

(3) Lutcher 48, (30) Benton 6

(19) Washington-Marion 35, (14) Plaquemine 8

(11) O.P. Walker 34, (22) LaGrange 6

(6) Teurlings Catholic 31, (27) Cecilia 6

(7) Karr 13, (26) Warren Easton 0

(10) South Terrebonne 42, (23) Franklinton 20

(18) Franklin Parish 56, (15) St. Michael 35

(2) St. Thomas More 63, (31) Lakeshore 14

Regionals

Minden (7-4) at Neville (10-0)

St. Augustine (8-3) at McDonogh No. 35 (7-4)

Assumption (10-1) at Alexandria (7-4)

Salmen (7-4) at Breaux Bridge (10-1)

Lutcher (10-1) at Washington-Marion (8-3)

O.P. Walker (6-3) at Teurlings Catholic (8-3)

South Terrebonne (9-2) at Edna Karr (8-3)

St. Thomas More (10-1) at Franklin Parish (8-3)

Class 3A

First round

(1) Farmerville 28, (32) East Feliciana 26

(16) Marksville 25, (17) Donaldsonville 22

(9) Jennings 40, (24) Crowley 24

(8) Eunice 30, (25) Rayville 25

(5) Livonia 31, (28) North DeSoto 28

(21) McMain 68, (12) Avoyelles 50

(20) Westlake 12, (13) Richwood 6

(4) Amite 34, (29) North Vermilion 6

(3) Loranger 34, (30) West Feliciana 14

(14) Port Allen 35, (19) Independence 22

(11) Parkview Baptist 42, (22) Loyola Prep 13

(6) Notre Dame 49, (27) De La Salle 21

(26) Rayne 22, (7) Church Point 14

(10) Bossier 27, (23) E.D. White Catholic 24, OT

(15) Patterson 42, (18) Brusly 28

(2) St. Charles Catholic 49, (31) Kaplan 6

Regionals

Marksville (8-3) at Farmerville (10-1)

Jennings (9-2) at Eunice (9-2)

Livonia (10-1) at McMain (8-3)

Amite (9-1) at Westlake (7-4)

Port Allen (9-2) at Loranger (10-1)

Parkview Baptist (7-3) at Notre Dame (8-3)

Bossier (10-1) at Rayne (6-5)

Patterson (10-0) at St. Charles Catholic (11-0)

Class 2A

First round

(1) John Curtis 56, (32) The Dunham School 7

(17) Ville Platte 32, (16) North Caddo 13

(9) Kinder 29, (24) Redemptorist 21, OT

(25) Newman 21, (8) Holy Savior Menard 14

(5) Evangel Christian 61, (28) Carver 0

(21) Homer 36, (12) Many 21

(13) Welsh 59, (20) Lake Arthur 6

(4) Catholic-New Iberia 42, (29) Sterlington 0

(3) Calvary Baptist 44, (30) Bunkie 6

(14) Pope John Paul II 38, (19) Oakdale 35, 2 OTs

(11) Riverside Academy 42, (22) DeQuincy 12

(6) University 46, (27) Ferriday 12

(7) Episcopal 42, (26) Springfield 13

(10) Loreauville 56, (23) Lake Providence 16

(18) St. Thomas Aquinas 35, (15) West St. Mary 28

(2) Winnfield 70, (31) Jeanerette 0

Regional pairings

John Curtis (10-0) at Ville Platte (8-3)

Kinder (10-1) at Newman (6-5)

Evangel Christian at Homer (7-4)

Welsh (9-2) at Catholic-New Iberia (10-1)

Pope John Paul II (9-2) at Calvary Baptist (9-2)

Riverside Academy (8-3) at University (11-0)

Loreauville (9-2) at Episcopal (10-1)

Winnfield (11-0) at St. Thomas Aquinas (6-5)

Class 1A

First round

(1) Ouachita Christian 61, (32) Ascension Catholic 0

(17) Oak Grove 27, (16) Country Day 6

(9) Central Catholic 49, (24) Varnado 7

(8) Elton 34, (25) Oberlin 6

(5) St. Martin’s Episcopal 14, (28) Delhi Charter 13

(12) Block 26, (21) Pointe Coupee Central 0

(13) Cedar Creek 40, (20) Southern Lab 0

(4) Mangham 42, (29) White Castle 20

(3) Haynesville 58, (30) Plain Dealing 22

(14) Christian Life 47, (19) Crescent City 23

(11) St. John 56, (22) Hanson Memorial 6

(6) West. St. John 59, (27) Sacred Heart-VP 0

(7) Kentwood 40, (26) Basile 6

(10) Westminster Christian 46, (23) St. Mary’s 34

(15) St. Edmund 42, (18) Arcadia 0

(2) Vermilion Catholic 56, Hannan 0

Regionals

Ouachita Christian (11-0) at Oak Grove (6-5)

Central Catholic (9-2) at Elton (10-1)

Block (7-4) at St. Martin’s Episcopal (10-0)

Cedar Creek (9-2) at Mangham (11-0)

Christian Life (8-3) at Haynesville (9-1)

St. John (8-3) at West St. John (9-2)

Westminster Christian (9-2) at Kentwood (8-3)

St. Edmund (9-2) at Vermilion Catholic (11-0)