Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local/Area

Parkview Baptist (6-3A) at Riverside (9-2A)

Acadiana

Northwest (5-3A) at West St. Mary (5-2A)

Friday

Classes 5A/4A

Dutchtown (5-5A) at Central (4-5A)

Tara (6-4A) Denham Springs (4-5A)

KIPP Renaissance (9-3A) at Live Oak (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at St. Augustine (9-5A)

Franklin (8-3A) at Walker (4-5A)

Catholic (5-5A) at Zachary (4-5A)

Glen Oaks (6-3A) at Broadmoor (5-5A)

Thibodaux (7-5A) at East Ascension (5-5A)

Friendship Capitol (7-2A) vs. McKinley (5-5A) at Memorial Stadium

Higgins (8-5A) at St. Amant (5-5A)

Mentorship Academy (7-2A) at Belaire (6-4A)

Livonia (6-4A) at West Feliciana (6-3A)

Plaquemine (6-4A) at Port Allen (6-3A)

St. Michael (6-4A) at Loranger (8-4A)

Woodlawn (6-4A) at Destrehan (7-5A)

Baton Rouge/Area

Baker (6-3A) at Northeast (7-2A)

St. John-Plaquemine (6-1A) at Brusly (6-3A)

West St. John (9-2A) at Donaldsonville (6-3A)

University (6-3A) vs. Southern Lab (6-1A) at Mumford Stadium

East Iberville (6-1A) at Albany (7-3A)

St. James (9-3A) at Bogalusa (7-3A)

West Jefferson (8-5A) at Lutcher (9-3A)

Ascension Catholic (6-1A) at Dunham (6-2A)

Cohen (8-2A) at Northlake Christian (7-2A)

East Feliciana (6-2A) at Ruston (2-5A)

North Vermilion (8-3A) at Episcopal (6-2A)

Catholic-Pointe Coupee (5-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Crescent City (8-1A) at Ascension Christian (6-1A)

Houma Christian (8-1A) at False River (5-1A)

Acadiana

Acadiana (3-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Barbe (3-5A)

Westgate (5-4A) at Comeaux (3-5A)

Sam Houston (3-5A) at LaGrange (4-3A)

Opelousas (4-4A) at Lafayette (3-5A)

Carencro (4-4A) at New Iberia (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Washington-Marion (3-4A)

Pine Prairie (5-3A) at Beau Chene (4-4A)

Cecilia (5-4A) at Northside (4-4A)

St. Thomas More (4-4A) at El Dorado, Ark., (1-4A)

Teurlings (4-4A) at Shaw (9-5A)

Notre Dame (5-2A) at Breaux Bridge (5-4A)

Church Point (5-3A) at Iowa (4-3A)

Eunice (5-3A) at Jennings (4-3A)

Port Barre (5-3A) at Sacred Heart-Ville Platte (5-2A)

Basile (5-1A) at Ville Platte (5-3A)

Delcambre (5-2A) at Hanson (7-1A)

Loreauville (5-2A) at Lafayette Christian (7-1A)

Central Catholic-Morgan City (7-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

North Central (5-1A) at Centerville (7-1A)

Gueydan (7-1A) at Grand Lake (4-1A)

Catholic-New Iberia (6-2A) at Erath (8-3A)

Kaplan (8-3A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Basile (5-1A) at Ville Platte (5-3A)

North Central (5-1A) at Centerville (7-1A)

St. Edmund (5-1A) at Iota (4-3A)

Merryville (4-1A) at Westminster (5-1A)

Crescent City (8-1A) at Ascension Christian (6-1A)

Southeast

H.L. Bourgeois (7-5A) at Ellender (7-4A)

Vandebilt (7-4A) at Central Lafourche (7-5A)

East St. John (7-5A) at Ehret (8-5A)

Patterson (8-3A) at Hahnville (7-5A)

South Terrebonne (7-4A) at Terrebonne (7-5A)

Bonnabel (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Holy Cross (9-5A) at Hammond (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Barbe (3-5A)

Northshore (6-5A) at Salmen (8-4A)

McDonogh No. 35 (9-4A) at Slidell (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) ay Jesuit (9-5A)

Assumption (7-4A) at St. Martinville (5-4A)

Sophie Wright (9-2A) at Morgan City (7-4A)

Carver (9-4A) at South Lafourche (7-4A)

Amite (7-3A) at Franklinton (8-4A)

Lakeshore (8-4A) at E.D. White (8-3A)

Independence (7-3A) at St. Helena (9-2A)

Kentwood (6-1A) at Jewel Sumner (7-3A)

Covenant Christian (8-1A) at Hannan (7-2A)

Pine (7-2A) at Varnado (8-1A)

Pope John Paul II (7-2A) at South Plaquemine (8-2A)

St. Charles (9-2A) at Thomas Jefferson (8-2A)

St. James (9-3A) at Bogalusa (7-3A)

Covenant Christian (8-1A) at Hannan (7-2A)

Houma Christian (8-1A) at False River (5-1A)

Saturday

Acadiana

Teurlings (4-4A) at Shaw (9-5A), 2:30 p.m.