Basketball

Boys

Friday

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Broadmoor vs. Central, 10:30 a.m.

Zachary vs. Northeast, noon

McKinley vs. Baker, 1:30 p.m.

Belaire vs. Capitol, 3 p.m.

Tara vs. Woodlawn, 4:30 p.m.

Southern Lab vs. Glen Oaks, 6 p.m.

Madison Prep vs. Lee, 7:30 p.m.

Spartan Classic

At East Ascension High

Hammond vs. Donaldsonville, 5 p.m.

Destrehan vs. St. Amant, 6:45 p.m.

Redemptorist vs. East Ascension, 8:15 p.m.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Dutchtown vs. Brusly, 5:30 p.m.

Plaquemine vs. Livonia, 7 p.m.

Thibodaux vs. White Castle, 8:30 p.m.

Saturday

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Consolation games at 10:30 a.m., noon, 1:30 p.m.

Belaire-Capitol winner vs. Tara-Woodlawn winner, 3 p.m.

Southern Lab-Glen Oaks winner vs. Madison Prep-Lee winner, 4:30 p.m.

Scotlandville vs. Broadmoor-Central winner, 6 p.m.

Zachary-Northeast winner vs. McKinley-Baker winner, 7:30 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Family Christian vs. Dunham, 1:30 p.m.

Ascension Catholic vs. Christian Life, 2:45 p.m.

St. Michael vs. Family Christian, 4 p.m.

Live Oak vs. Episcopal, 5:15 p.m.

Walker vs. St. Michael, 6:30 p.m.

Spartan Classic

At East Ascension High

Donaldsonville vs. Destrehan, 5 p.m.

Redemptorist vs. St. Amant, 6:45 p.m.

Hammond vs. East Ascension, 8:15 p.m.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Consolation game, 5:30 p.m.

St. James vs. Plaquemine-Livonia winner, 7 p.m.

Dutchtown-Brusly winner vs. Thibodaux-White Castle winner, 8:30 p.m.

Raising Cane’s Cardinal Classic

At E.D. White

Lutcher vs. Central Catholic, 11 a.m.

Centerville vs. H. L. Bourgeois, 12:30 p.m.

South Terrebonne vs. South Lafourche, 2 p.m.

Teurlings Catholic vs. De La Salle, 3:30 p.m.

West St. John vs. Central Lafourche, 5 p.m.

Terrebonne vs. E.D. White, 6:30 p.m.

North Vermilion vs. Vandebilt Catholic, 8 p.m.

Sunday, Dec. 28

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Consolation games at noon, 1:30 p.m., 3 p.m. and 4:30 p.m.

Semifinals at 6 p.m. and 7:30 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Holden vs. Dunham, 3 p.m.

Christian Life vs. Walker, 4:15 p.m.

Episcopal vs. Ascension Catholic, 5:30 p.m.

Dunham vs. Live Oak, 6:45 p.m.

Monday, Dec. 29

Tournaments

EBR/Bob Pettit/Coca-Cola Parish Tournament

At Southern University-Clark Center

Consolation bracket final, 3 p.m.

Fifth-place game, 4:30 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Main Gym

Walker vs. Family Christian, 2 p.m.

Live Oak vs. Holden, 3:15 p.m.

St. Michael vs. Dunham, 4:30 p.m.

Ascension Catholic vs. Family Christian, 5:45 p.m.

Christian Life vs. Episcopal, 7 p.m.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Consolation final, 4 p.m.

Third-place, 5:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Spartan Classic

At East Ascension High

Redemptorist vs. Hammond, 5 p.m.

St. Amant vs. Donaldsonville, 6:45 p.m.

Destrehan vs. East Ascension, 8:15 p.m.

Raising Cane’s Cardinal Classic

At E.D.White

De La Salle vs. Terrebonne, 11 a.m.

Vandebilt Catholic vs. West St. John, 12:30 p.m.

H.L.Bourgeois vs. North Vermilion, 2 p.m.

South Terrebonne vs. Lutcher, 3:30 p.m.

Central Catholic vs. Centerville, 5 p.m.

South Lafourche vs. E.D. White, 6:30 p.m.

Central Lafourche vs. Teurlings Catholic, 8 p.m.

Girls

Friday

Tournament

Denham Springs Tournament

At Hornsby Gym

St. Thomas More vs. Plaquemine, 1 p.m.

Denham Springs vs. Capitol, 2:30 p.m.

Dutchtown vs. Live Oak, 4 p.m.

St. Louis Catholic vs. Cabrini, 5:30 p.m.

Denham Springs vs. Breaux Bridge, 7 p.m.

At Jacket Gym

Dominican vs. St. Joseph’s Academy, 1 p.m.

Holden vs. Port Allen, 2:30 p.m.

East Ascension vs. Breaux Bridge, 4 p.m.

Caldwell vs. St. Joseph’s Academy, 5:30 p.m.

At DSHS Freshman High

Loranger vs. Belaire, 2:30 p.m.

Dominican vs. Belaire, 5:30 p.m.

Loranger vs. Dutchtown, 7 p.m.

Saturday

Tournaments

Denham Springs Tournament

At Hornsby Gym

Denham Springs vs. Port Allen, 11:30 a.m.

Covington vs. Cabrini, 1 p.m.

Caldwell vs. Capitol, 2:30 p.m.

Covington vs. Sulphur, 4 p.m.

Caldwell vs. Plaquemine, 5:30 p.m.

East Ascension vs. Port Allen, 7 p.m.

At Jacket Gym

St. Thomas More vs. Loranger, 1 p.m.

Holden vs. Breaux Bridge, 2:30 p.m.

East Ascension vs. Dominican, 4 p.m.

Capitol vs. St. Louis Catholic, 7 p.m.

At DSHS Freshman High

Live Oak vs. Plaquemine, 2:30 p.m.

St. Louis Catholic vs. St. Joseph’s Academy, 4 p.m.

Dutchtown vs. Belaire, 5:30 p.m.

Sulphur vs. Cabrini, 7 p.m.

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

Madison Prep vs. Dunham, 9 a.m.

Ascension Catholic vs. St. Martin’s, 10:15 a.m.

St. Charles Catholic vs. Dunham, 11:30 a.m.

Madison Prep vs. St. Martin’s, 12:45 p.m.

St. Charles Catholic vs. False River Academy, 2 p.m.

Episcopal vs. Doyle, 3:15 p.m.

Sunday, Dec. 28

Tournament

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

False River Academy vs. Episcopal, 2 p.m.

St. Martin’s vs. Dunham, 3:15 p.m.

Doyle vs. Ascension Catholic, 4:30 p.m.

Episcopal vs. St. Charles Catholic, 5:45 p.m.

Monday

Tournament

42nd Episcopal Holiday Classic

At Episcopal/Phillips Gym

Episcopal vs. Madison Prep, 3 p.m.

Ascension Catholic vs. False River Academy, 4:15 p.m.

Doyle vs. Madison Prep, 5:30 p.m.