Class 5A

1, Rummel (9-1) beat St. Augustine 30-12

2, West Monroe (10-0) beat Alexandria 62-35

3, Destrehan (9-0) did not play

4, Evangel Christian (8-2) lost to Byrd 24-16

5, John Curtis (7-2) beat Shaw 27-11

6, Zachary (9-1) beat Walker 29-18

7, Parkway (9-1) beat Airline 28-0

8, Byrd (9-1) beat Evangel Christian 24-16

9, Brother Martin (8-2) beat Jesuit 49-46

10, St. Paul’s (9-1) beat Fontainebleau 35-17

Others receiving votes: Scotlandville beat Denham Springs 41-0; Acadiana beat New Iberia 49-0; Airline lost to Parkway 28-0; Mandeville lost to Covington 21-6; Holy Cross beat Bogalusa 28-8; Ponchatoula beat Hammond 42-14; Dutchtown lost to St. Amant 41-14.

Class 4A

1, Neville (9-0) beat Franklin Parish 48-8

2, Crowley (10-0) beat Rayne 52-12

3, Warren Easton (9-1) beat Lake Area New Tech 41-7

4, St. Thomas More (7-2) beat Northside 29-0

5, McDonogh 35 (8-2) lost to Karr 27-20

6, Teurlings (7-3) beat Opelousas 54-0

7, Bastrop (8-2) beat West Ouachita 49-6

8, Benton (9-1) beat Bossier 34-6

9, Franklinton (7-3) beat Pearl River 49-7

10, Minden (8-2) beat Woodlawn-Shreveport 20-14

Others receiving votes: Plaquemine beat Belaire 53-18; Cecilia 16, Livonia lost to Woodlawn-BR 20-19; North DeSoto beat Fair Park 43-6; Carencro beat Beau Chen 31-0; Assumption beat Morgan City 36-3; LaGrange beat Washington-Marion 37-6.

Class 3A

1, University (9-1) beat Donaldsonville 55-22

2, De La Salle (9-1) lost to Lutcher 21-12

3, Lutcher (9-1) beat De La Salle 21-12

4, North Webster (8-2) beat Southwood 16-7

5, Eunice (9-1) beat Pine Prairie 49-6

6, Parkview Baptist (7-3) beat Port Allen 55-38

7, Jena (10-0) beat Bolton 49-14

8, Patterson (8-2) beat Franklin 43-14

9, St. Louis Catholic (7-3) beat Westlake 24-20

10, Jennings (5-5) lost to Iowa 76-54

Others receiving votes: South Beauregard beat Iota 61-35; Church Point beat Ville Platte 34-6; Port Barre did not play; St. James beat KIPP Renaissance 50-14; E.D. White lost to Erath 40-14; Kaplan beat Ascension Catholic 22-6; West Feliciana beat Glen Oaks 44-24.

Class 2A

1, Notre Dame (10-0) beat Catholic-NI 41-0

2, Many (9-1) beat Pickering 35-21

3, Riverside (9-1) beat Sophie B. Wright 49-0

4, Ouachita Christian (9-1) beat Ferriday 23-14

5, St. Thomas Aquinas (10-0) beat Pine 42-0

6, Calvary Baptist (8-2) beat Jonesboro-Hodge 35-12

7, Madison Prep (10-0) beat Christian Life 45-7

8, St. Charles Catholic (8-2) beat Metairie Park Country Day 28-7

9, Kinder (9-1) beat Welsh 27-14

10, Welsh (9-1) lost to Kinder 27-14

Others receiving votes: Pickering lost to Many 35-21; Northeast lost to East Feliciana 20-12; Sterlington beat General Trass 59-20; Menard lost to Oakdale 27-7; Episcopal-BR beat Dunham 34-7.

Class 1A

1, St. Mary’s (10-0) beat Block 46-0

2, Ascension Episcopal (9-1) lost to Central Catholic 46-22

3, Kentwood (9-1) beat Southern Lab 14-7

4, Southern Lab (6-3) lost to Kentwood 14-7

5, Haynesville (8-2) beat Homer 52-0

6, Vermilion Catholic (8-2) beat Lafayette Christian 48-14

7, Central Catholic (9-1) beat Ascension Episcopal 46-22

8, Hamilton Christian (9-1) beat South Cameron 19-17

9, Basile (9-1) beat St. Edmund 20-14

10, East Beauregard (8-2) beat Lake Charles College Prep 52-0

Others receiving votes: Delhi Charter beat Tensas 34-0; Arcadia beat Plain Dealing 20-18; South Cameron lost to Hamilton Christian 19-17; White Castle lost to St. John 28-24; Cedar Creek beat Darbonne Woods 34-0; Highland Baptist beat Centerville 53-0.