Boys basketball

Fairview 58, Episcopal 55

Episcopal 13 17 11 14 — 55

Fairview 7 19 18 21 — 58

Scoring — FAIRVIEW: B. Maddox 31, G. Lemieux 20, G. Laverne 5, D. Reeves 3, G. Leonards 2; EPISCOPAL: K. Tripeaux 26, C. Dumas 9, C. Beckman Jr. 7, S. Rotenberg 7, W. Harrell 3, G. Perkins 2, Z. Holloway 1.

3-Point Goals — Fairview 5 (Lemieux 3, Maddox, Lavergne); Episcopal 2 (Harrell, Rotenberg)

Records — Fairview 13-1; Episcopal 2-1

Livonia 53, Lee 42

Livonia High 13 13 19 8 — 53

Lee High 8 14 4 16 — 42

Scoring — LIVONIA: S. Cotton 16, T. Frazier 12, K. Gaston 8, M. Dixon 8, J. Richard 7; LEE: C. Jones 9, E. Robertson 8, C. Avery 7, M. Mark 6, O. Burks 3, K. Willis 3.

3-Point Goals — Livonia 8 (Frazier 3, Dixon 2, Gaston, Richard, Cotton); LEE 4 (Avery, Willis, Burks, Johnson)

Records — Lee 0-8

Philadelphia Christian 62, CHEF 53

Philadelphia Christian 13 13 20 16 — 62

CHEF 14 14 11 14 — 53

Scoring — PHILADELPHIA CHRISTIAN ACADEMY (LAFAYETTE): K. Barber 25, C. Thibodaux 16, T. Carter 9, T. Woods 8, J. Shaishon 4; CHEF: C. Williamson 34, S. Mays 8, Brandt Smith 5, D. Campbell 4, T. Arseneault 2

3-Point Goals — Philadelphia Christian 4 (Thibodaux 2, Carter, Barber); CHEF 5 (Williamson 4, Smith)

Records — CHEF 0-2

Junior Varsity — CHEF 37, Philadelphia Christian Academy 29

Zachary 93, Ascension Catholic 58

Zachary 19 24 21 29 — 93

Ascension Catholic 8 17 16 17 — 58

Scoring — ZACHARY: Demoine Bowie 27, Terrance Lucas 12, Jacob Watkins 10, C.J. Collins 9, Austin Beal 9, Calvin Adams 9, Marjon McClinton 8, Corey Kennedy 6, Colby Samuel 3; ASCENSION CATHOLIC: J. Yarbrough 17, K. Winchester 15, J. Stewart 13, K. Hunter 5, D. Mattenly 5, J. Mire 3.

3-Point Goals — Zachary 3 (Beal 2, Bowie); Ascension Catholic 9 (Winchester 3, Stewart 3, Yarbrough 2, Mire)

Records — Zachary 3-2

Junior Varsity — Zachary 60, Ascension Catholic 27

Girls basketball

Episcopal 48, Bonnabel 34

Episcopal 7 13 12 16 — 48

Bonnabel 8 6 12 6 — 34

Scoring — EPISCOPAL: Tera Snell 14, Mary Beth Barksdale 13, Chelsea Singleton 12, Shannon Ahmad 6, Jill Ahmad 3; BONNABEL: D. Harris 17, Q. Clark 9, M. Britton 4, K. Davis 2.

3-Point Goals — Episcopal 2 (J. Ahmad, S. Ahmad); Bonnabel 4 (Harris 3, Clark)

Records — Episcopal 5-2

Live Oak 41, French Settlement 28

Live Oak 10 8 13 10 — 41

French Settlement 0 11 6 11 — 28

Scoring — LIVE OAK: Presley Wascom 19, Paige Vaccaro 8, Olivia Wilson 8, Alexis Harrouch 6; FRENCH SETTLEMENT: Dannah Mandea 6, Angel LaRuele 6, B. Karpunski 5, Candace Ellie 5, Ashton Que 4, Emma Austin 2.

3-Point Goals — Live Oak 5 (Wascom 3, Vaccaro 2); French SettlemenT 5 (Mandea 2, LaRuele 2, Karpunski)

Records — French Settlement 5-2

Basketball tourneys

Brusly Invitational

Boys

Central 47, Mentorship 31

Leaders: CENTRAL: Austin Stewart 15, Carlos Wilkerson 10; MENTORSHIP: Larry Bentley 10

Halftime: Central 23, Mentorship 18

Brusly 45, St. Michael 31

Leaders: Darieu Jones 11, Jason Holiday 12, Michael Bryon 10; ST. MICHAEL: Michael Alfred 8

Halftime: Brusly 20, St. Michael 15

Port Allen 67, Patterson 61

Leaders: PORT ALLEN: Nigel Allen 20, Andre Williams 14; PATTERSON: DJ Jones 18, Nehemiah Augustus 12, Dajon Richard 14

Halftime: Port Allen 31, Patterson 27

Hornet Hoop Classic

Girls

Catholic Pointe Coupee 46, False River 27

Halftime: Catholic-Pointe Coupee 24, False River 9

Leaders: Catholic-Pointe Coupee: Kennedy Broussard 10, Jolie Thibodaux 10; False River: Sarah Allen 6

Oakerland Classic

Boys

Championship Game

Capitol 60, Broadmoor 52

Halftime: Capitol 30, Broadmoor 20

Leaders: Capitol: D. Green 12, K. Robinson 11, B. Hill 10, T. Chavis 10; Broadmoor: G. Carlin 16, L. Moore 13

Southern Lab 44, Glen Oaks 36

Halftime: Glen Oaks 16, Southern Lab 15

Leaders: Glen Oaks: E. Harris 12, D. McQuarter 12; Southern Lab: T. Payne 10, B. Russell 10

All-Tournament: David Green, Capitol; D. McQuarter, Glen Oaks; Southern Lab, T. Payne, T. Matthews, MVP: A. Ernest, Southern Lab

Lady Warriors Tournament

At St. Michael the Archangel

Girls

North Caddo 59, St. Michael 46

Leaders: ST. MICHAEL: Lizzie Bowie 11, Sabree Wilson 10; NORTH CADDO: Destiny Rice 21, Summer Williams 19, Jasmine Thomas 10

Halftime: North Caddo 29, St. Michael 19

Catholic-PC Tournament

At Catholic-PC

Girls

Catholic PC 46, False River 27

Leaders: FALSE RIVER: Sarah Allen 8; CATHOLIC PC: Jolie Thibodeaux 12, Lexis LaComb 10

Halftime: Catholic PC 24; False River 9

Christian Life Tournament

At Christian Life

Boys

Christian Life 91, St. John 25

Leaders: CHRISTIAN LIFE: Kentrell Garnett 25, Luvovic Kader 13, Sam Williams 12, Brenden Williams 11; ST. JOHN: Brenden Williams 11; ST. JOHN: Primeaux 8

Halftime: Christian Life 55; St. John 7

Roosevelt Teddy Brown Tournament

White Castle 64, East Iberville 34

Halftime: White Castle 41, East Iberville 21

Leaders: WHITE CASTLE: Joreal Dominic 18, Ryan Young 17, Demarcus Fair 13, Columbus Willis 11; EAST IBERVILLE: Breanna Buckles 11

McKinley 63, Baker 54

Halftime Score: McKinley 28, Baker 23

Leaders: MCKINLEY Micheal Hill 23, Russel Daniels 13, Tyrese Ratford 14; BAKER: Ronnie Hamilton 19, Charles Harris 12.

Bethany Tourney for His Glory

At Bethany

Boys

Baton Rouge Home School 36, Northshore Charity 33

Leaders: BATON ROUGE HOME SCHOOL: Michael Stewart 14, Jeremy Chiasson 11; NORTHSHORE: Paul Craft 19

Halftime: Northshore 20, Baton Rouge Home School 16

Bethany 53, Riverdale 21

Leaders: BETHANY: Aaron Green 20; RIVERDALE: Jakhaun Harrold 13

Halftime: Bethany 38; Riverdale 11

Girls

Central Private 67, Mount Olive 32

Leaders: CENTRAL PRIVATE: S. Romero 20, D. Losstorm 12; MOUNT OLIVE: Rigdon 23

Halftime: -

Bethany 50, Northshore 8

Leaders: BETHANY:Joy Jones 14, Kristian Keller 10; NORTHSHORE: Brittany Martin 5

Halftime: Bethany 32, Northshore 0