Ascension Catholic 2, St. John 1

Ascension Catholic 25 22 25

St. John 13 25 20

Team leaders: ASCENSION CATHOLIC: Grace Villa (12 kills, 17 digs), Rae’Shuan Malancon (8 kills, 2 blocks), Julia Beck (5 kills, 11 digs), Carson Dunn (4 kills, 3 aces, 15 digs), Michayla Spano (28 assists, 2 kills, 9 digs). Team records: Ascension Catholic 18-8, 4-0 Division V, District 3.

East Iberville 3, Family Christian 2

Family Christian 26 25 24 11 12

East Iberville 24 14 26 25 15

Team leaders: EAST IBERVILLE: Janae Dunbar (21 kills, 10 digs, 5 aces), Jaela Dumgole (20 assists, 3 kills, 9 aces), N’Dejae Baker (3 blocks, 2 aces); FAMILY CHRISTIAN: Tayler Robertson (12 kills, 3 aces, 3 digs), Alexis Pugh (11 kills, 4 blocks), Ambria Martin (4 aces, 10 digs). Team records: East Iberville 11-6, 1-1 Division V, District 6; Family Christian 7-8, 1-1.

Episcopal 3, Runnels 1

Runnels 2 9 25 10

Episcopal 25 25 17 25

Team leaders: RUNNELS: Micah Darios (3 assists, 3 aces), Robbye March (7 kills, 2 digs, 6 aces, 3 blocks), Kim Lam (7 digs); EPISCOPAL: Femke Maasen-Veeters (4 kills, 20 assists, 4 aces), Sadie Spring (11 kills, ), Ali Mitchell (11 kills, 10 digs, 4 aces). Team records: Episcopal 14-5, 6-1 Division IV, District 3.

John Curtis 3, University 1

John Curtis 25 26 18 25

University 19 24 25 16

Team leaders: JOHN CURTIS: Sarah Drake (13 kills, 5 digs, 3 aces), Layne Espes (8 kills, 2 blocks), Kelsie Oestriecher (7 kills, 9 digs, 3 aces); UNIVERSITY: Destiny Ephrom (10 kills, 2 digs, 5 blocks), Terri Drake (10 kills, 16 assists, 10 digs), Jill Jones (4 assists, 14 digs). Team records: John Curtis 14-7; University 9-16.

Madison Prep 3, Northeast 1

Madison Prep 11 25 25 25

Northeast 25 16 17 20

Team leaders: MADISON PREP: Dezmonique Gaines (13 kills, 3 blocks, 7 aces, 8 digs), Faith Avery (8 kills, 2 blocks, 5 aces, 8 digs); NORTHEAST: Jada Snowden (8 kills, 6 aces, 9 digs), Summer Blue (20 assists, 4 digs), Lauryn Jackson (6 kills). Team records: Northeast 9-12, 3-5 Division IV, District 3.

Southern Lab 3, Christian Life 0

Christian Life 11 5 12

Southern Lab 25 25 25

Team leaders: CHRISTIAN LIFE: Candice Scalise (2 assists, 10 dig), Casey Jones (2 kills, 3 assists, 2 digs), Briora Tate (2 aces, 2 kills, 3 digs); SOUTHERN LAB: Autumn Moore (10 kills), Payten Clark (10 digs, 7 aces), Saige Bady (9 aces, 20 assists). Team records: Christian Life 4-20, 0-1 Division V, District 4; Southern Lab 22-6, 1-0.

University 3, Friendship Capitol 0

Friendship Capitol 4 7 5

University High 25 25 25

Team leaders: FRIENDSHIP CAPITOL: Damika Linson(1 block, 1 dig), Derekia Converse (2 digs), Regyn Thomas (3 kills); UNIVERSITY: D. Ephrom (9 kills), B. Grimes (5 kills, 2 aces), T. Drake( 2 kills, 3 digs, 3 aces).

Woodlawn 3, Broadmoor 0

Broadmoor 16 14 7

Woodlawn 25 25 25

Team leaders: BROADMOOR: Daijah Patterson (3 kills, 9 assists, 7 digs), Summer Jefferson (9 kills, 5 assists, 7 digs); WOODLAWN: Kerri Williams (10 kills, 3 aces), Danitra Jones (5 kills), Daisha Irvin (3 kills, 4 blocks). Team records: Woodlawn 16-13.

Schedule

Thursday

Zachary at Baton Rouge High, 4 p.m.

Dutchtown at East Ascension, 4 p.m.

Broadmoor at Live Oak, 4 p.m.

McKinley at St. Joseph’s, 4 p.m.

Port Allen at Baker, 5 p.m.

Central at Belaire, 5 p.m.

West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

St. Michael at Glen Oaks, 5 p.m.

Southern Lab at Lee High, 5 p.m.

Plaquemine at Livonia, 5 p.m.

Woodlawn at Tara, 5 p.m.

Mount Olive at Bethany Christian, 5 p.m.