Boys basketball

Central Private 59, Wilkinson Co. Christian 42

WCCA 14 9 9 10 — 42

Central Private 12 8 19 20 — 59

Scoring — WCCA: Holden 16, Nettles 12, Patterson 4, Morgan 4, Gardner 2, Harrison 2, Banney 2; CENTRAL PRIVATE: Martin 26, Thomas 12, Wallace 10, Lofstirm 5, Torez 4, Baland 2

3-Point Goals — WCCA 2 (Nettles 2); Central Private 3 (Martin 2, Wallace)

Records — Central Private 4-4

Junior Varsity — Central Private 39, WCCA 18

Runnels 50, Northlake Christian 46

Runnels 8 17 10 15 — 50

Northlake Christian 9 12 8 17 — 46

Scoring — RUNNELS: Mohammed Pirzadah 16, Grant Welch 11, Thomas Myers 6, Josh Sparks 5, Andrew Hyde 5, Conner Raines 2, Trent Tucker 2, Mason Warren 2, Karl Williams 1; NORTHLAKE: Gary Sampson 14, Jake Beason 11, Matt Whelan 8, Zach Odenwald 7, Jared McElveen 4, Logan Varone 2

3-Point Goals — Northlake 5 (Beason 3, Whelan, Odenwald)

Records — Runnels 3-3; Northlake 0-1

Junior Varsity — Northlake 34, Runnels 32

Basketball tournaments

St. Michael

At Denham Springs

Girls

Pineville 58, Denham Springs 42

Halftime – Denham Springs 26, Pineville 19

Leaders – PINEVILLE: Krystal Freeman 22, RyDeja MeQuanin 13, Danyale Bayone 12; DENHAM SPRINGS: Tremeeka Spikes 14

Vandebilt Catholic 55, Loyola Prep 50

Halftime – Vandebilt Catholic 23, Loyola Prep 50

Leaders – VANDEBILT CATHOLIC: Barrios 25, Guidry 17, J. Remont 13; LOYOLA PREP: Amber Smith 17, Allyson RuDin 11

Denham Springs 50 Byrd 36

Halftime: Denham Springs 30, Byrd 19

Leaders: Denham Springs: Tremeeka Spikes 16, Payton Chustz 14; Byrd: Ronesha Murff 18.

Denham Springs 47 Airline 49

Halftime: Denham Springs 28, Airline 22

Leaders: Denham Springs: Caroline Taylor 15, Payton Chustz 12; Airline: Kei McCoy 16, Madison Rowland 1

Airline 42 Vandebilt 32

Halftime: Airline 18, Vandebilt 11

Leaders: Airline: Kei McCoy 17, Tyra Kidd 12; Vandebilt: Cassidy Burrios 22

Byrd 46 St. Thomas Aquinas 51

Halftime: Byrd 22 St. Thomas Aquinas 19

Leaders: Byrd: Amber Jackson 12, Alexis Dean 12; St. Thomas Aquinas: Bolton 16, Richard 15, Dawsey 10.

West Ouachita 41, Loyola Prep 35

Halftime: West Ouachita 25 Loyola Prep 15

Leaders: West Ouachita: Trinity Griffin 20; Loyola Prep: Amber Smith 17, Alex Williams 10.

University, 40, Pineville 27

Halftime: U-High 17 Pineville 8

Leaders: U-High: Kaila Anderson 11; Pineville: Kristal Freeman 15.

St. Joseph’s 56, Loyola Prep 51

Halftime: St. Joseph’s 29, Loyola Prep 21

Leaders: Loyola Prep: Allyson Ruben 17, Amber Smith 15, Alex Williams 14; St. Joseph’s: Olivia Abadie 28, Bailey Saraloro 11, Haley Phillips 11.

St. Michael 51, Pineville 31

Halftime: St. Michael 29, Pineville 17

Leaders: St. Michael: Tyler Morrison 14, Alex Wicker 12, Essa Badon 12; Pineville: Doyale Bayonne 9

U-High 58 Ponchatoula 55

Halftime: U-High, 29 Ponchatoula 24

Leaders: U-High: Bahlia Johnson 15, Destiny Ephron 14; Ponchatoula: Airi Hamilton 20, Jyar Franas 15, Kayla Lee 10.

Walker 58, Redemptorist 37

Halftime: Walker 37, Redemptorist 19

Leaders: Walker: Kasie Fountain 17, Jamie Gibson 16, Baylie Spears 12; Redemptorist: Augustus 13, Singleton 12.

Brusly

At Brusly

Boys

East Iberville 59, St. James 46

Halftime – East Iberville 33, St. James 22

Leaders – EAST IBERVILLE: Quantae Johnson 35; ST. JAMES: Tevin Gros 13

White Castle 59, Assumption 32

Halftime – White Castle 36, Assumption 12

Leaders – WHITE CASTLE: Tre’Melancon 14, Ja’trye Carter 13, Samson Westly 11; ASSUMPTION: Denzell Johnson 10

Port Allen 80, Brusly 62

Halftime – Port Allen 38, Brusly 26

Leaders – PORT ALLEN: Ishmael Lane 28, Nigel Allen 26, Telson Allen 11; BRUSLY: Shawn Freeman 30, Darien Jones 10

Gold Dome Classic

At St. Amant

Boys

Woodlawn 48, Airline 40

Halftime – Woodlawn 20, Airline 20

Leaders – WOODLAWN: Jordan London 17, Jaylen Johnson 16; AIRLINE: Noah Hileiberand 12

Dunham 54, Redemptorist 35

Halftime – Dunham 28, Redemptorist 21

Scotlandville 53, Ruston 50

Halftime – Scotlandville 27, Ruston 17

Leaders: SCOTLANDVILLE: Garrick Green 16, LaMarcus Lee 11, Javonte Smart 10.

St. Amant 64, Hammond 50

Halftime – St. Amant 27, Hammond 20

Leaders – ST. AMANT: Courtney Julian 30, Nick Griffin 18; HAMMOND: Spencer Fland 16, Derrick Harper 10.

Other scores

Airline 51 Redemptorist 49

Woodlawn 48 Dunham 47

Mentorship 44 East Ascension 58

Hammond 63 Ruston 73

St. Amant 50 Scotlandville 80

Northwood

At Sheveport

St. Thomas More 52, Northwood 41

Halftime: St. Thomas More 28, Northwood 25

Leaders: St. Thomas More: Peter Kisheaugh 17, Trevor Begue 12, Devonte Benjamin 10; Northwood: Marquez Stevenson 20, JeMarcus Cooksey 11.

South Beauregard

At South Beauregard

Boys

Episcopal 60 Lacassine 45

Halftime: Episcopal 28 Lacassine 20

Leaders: Episcopal: Evan Lawson 15, Chris Beckman Jr. 13, Kevin Tripeaux 10; Lacassine: Alan Corville 20, Matthew Bebee 10, Tanner Pousan 10

Episcopal 35 Westlake 36

Halftime: Westlake 19, Episcopal 14

Leaders: Episcopal: Chris Beckman Jr. 19, Kevin Tripeaux 11; Westlake: J. Esclovan 13

Tourney for His Glory

At Bethany Christian

Boys

Championship game

Bethany Christian 37, CHEF 35

Halftime — Bethany 20, CHEF 19

Leaders: BETHANY: Aaron Simons 15, Josiah Marshall 13; CHEF: Cody Williamson 10.

All-tournament team: Malik Dalton, Riverdale; Cody Williamson, CHEF; Chaz Morgan, CHEF; Jaylon Marks, Bethel; Aaron Simon, Bethany; Arlington Smith, Bethany. MVP: Marshall.

Bethel 42 Riverdale 24

Halftime Bethel 18 Riverdale 9

Leaders: Bethel: Jaylon Marks 18; Riverdale: Malik Dalton 16

Girls

Championship

Southwest Louisiana 45 CHEF 10

Halftime: Southwest Louisiana 30, CHEF 3

Leaders: Southwest Louisiana: Kaylee Pinch 16; CHEF Hayleigh Cox 5

Southwest Louisiana 42 Bethany 11

Halftime: Southwest Louisiana 27, Bethany 11

Leaders: Southewest Louisiana: Marley Smith 22; Bethany: Krista Keller 4

All-tournament team: Rebecca McMorris, CHEF; Krista Keller, Bethany; Kaylee Pinch, Southwest Louisiana; Allie Conner, Southwest Louisiana; Terese Savage, Southwest Louisiana. MVP: Marley Smith, Southwest Louisiana.

Boys soccer

St. Michael 9, Plaquemine 0

Goals — ST. MICHAEL: Mitchell Willams 4, Jake Buss 1, Joel DeRobertis, Brett Ross 1, Ashton Fletcher 1, Zachary Mincey 1.

Goalkeepers — St. Michael: Andrew Fulton 1 Save; Plaquemine: Albert Deville 20 Saves

Records — St. Michael 5-1-1, Plaquemine 1-3-1

University 3, Beau Chene 1

Goals — University: Ben Smith (2), Thomas Kobetz

Goalkeepers — University: Matthew Johnson (5 saves)

Records — University 5-0

Copa Acadiana Tournament

University 1, Haynes 0

University 2, E.D. White 0

University 0, Northlake 0 (3-2 Northlake penalty kicks)

University 3, Beau Chene 1

Girls soccer

Dutchtown- 3, McKinley 1

Goals — DUTCHTOWN: Jermey Thomas, Cameron Gauthreaux, Stepan Ward; MCKINLEY: Joshua Joseph

Goalkeepers — Dutchtown: Christian Carildo (5 saves), Mckinley Joe Reynolds (10 saves)

Records — Dutchtown 4-2, McKinley 1-3

St. Joseph’s 8, St. Amant 0

Goals — St. Joseph’s: Moran (2), Achord (2), Johnson (2), Bosse, Stephens

Records — St. Joseph’s 2-4-2, 1-0 in Division I, District 5; St. Amanat 2-4-, 0-1

Zachary 1, Denham Springs 0

Goals — Zachary: Kailey Tanner

Goalkeepers — Zachary: Emily Claeboe (5 saves); Denham Springs Cameron Lambert (3 saves).

Records — Zachary 1-4-1, 1-0 in Division I, District 4