Football

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local-area

St. John-Plaquemine 62, East Iberville 0

Ascension Catholic 28, Ascension Christian School 6

State

C.E. Byrd 49, Southwood 8

Church Point 27, Rayne 12

East Jefferson 67, Ellender 28

Fair Park 22, Shreveport Northwood 19

Franklinton 27, Hammond 3

Hamilton Christian Academy 39, South Cameron 12

John Ehret 22, Bonnabel 21

Kentwood 34, Mount Hermon 8

Notre Dame 34, Westlake 7

Varnado 36, Archbishop Hannan 14

Friday

Local 5A-4A

Central (4-5A) at Denham Springs (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Broadmoor (6-4A) at Lafayette (3-5A)

Zachary (4-5A) at Walker (4-5A)

Catholic (5-5A) at East Ascension (5-5A)

Woodlawn (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

McKinley (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Belaire (6-4A) at Lutcher (6-4A)

Istrouma (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Olympia Stadium

St. Michael (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Local-Area

East Feliciana (6-3A) at Baker (6-3A)

Parkview Baptist (6-3A) vs. Glen Oaks (6-3A) at Louisiana Leadership’s Doug Williams Stadium

L.B. Landry at West Feliciana (6-3A)

Capitol (7-2A) at Redemptorist (7-2A)

Brusly (7-3A) at St. Charles (7-3A)

Port Allen (7-3A) at Donaldsonville (7-3A)

Jewel Sumner (8-3A) at Albany (8-3A)

Livonia (5-3A) at Northwest (5-3A)

University (7-2A) at Dunham (7-2A)

Episcopal (7-2A) at Northeast (7-2A)

Pope John Paul (8-2A) at St. Helena Central (8-2A)

Westminster (6-1A) at Catholic-Pointe Coupee (6-1A)

Pointe Coupee Central (6-1A) at Sacred Heart-Ville Platte (6-1A)

Southern Lab (7-1A) at Christian Life (7-1A)

West St. John (9-1A) at White Castle (9-1A)

Central Private (MAIS 6-2A) at Centreville Academy (MAIS 6-2A)

Oak Forest (MAIS 6-2A) at Presbyterian Christian (MAIS 2-3A)

Acadiana

Carencro (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Barbe (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Comeaux (3-5A) at Sulphur (3-5A)

New Iberia (7-5A) at Pineville (2-5A)

Beau Chene (4-4A) at DeRidder (4-4A)

LaGrange (4-4A) at St. Louis (4-4A)

Teurlings (5-4A) at Cecilia (5-4A)

St. Thomas More (5-4A) at Breaux Bridge (5-4A)

St. Martinville (5-4A) at Northside (5-4A)

Crowley (4-3A) at Jennings (4-3A)

Iowa (4-3A) at South Beauregard (4-3A)

Eunice (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Abbeville (9-3A) at North Vermilion (9-3A)

Franklin (9-3A) at Erath (9-3A)

Bunkie (5-2A) at Ville Platte (5-2A)

Mamou (5-2A) at Oakdale (5-2A)

Bunkie (5-2A) at Ville Platte (5-2A)

West St. Mary (6-2A) at Delcambre (5-2A)

Loreauville (6-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Kaplan (9-3A) at Berwick (9-3A)

Patterson (9-3A) at Jeanerette (6-2A)

St. Edmund (6-1A) at North Central (6-1A)

Sojourner Truth (9-2A) at Vermilion Catholic (8-1A)

Hanson (8-1A) at Ascension Episcopal (8-1A)

Central Catholic (8-1A) at Gueydan (8-1A)

Southeast

Fontainebleau (6-5A) at Covington (6-5A)

Northshore (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at St. Paul’s (6-5A)

West Jefferson (9-5A) at Slidell (6-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at Terrebonne (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at South Lafourche (7-5A)

Westgate (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

East St. John (8-5A) at Destrehan (8-5A)

Higgins (8-5A) at Hahnville (8-5A)

Hammond (7-4A) at Franklinton (7-4A)

Assumption (8-4A) at Vandebilt (8-4A)

Ellender (8-4A) at East Jefferson (8-4A)

Morgan City (8-4A) at South Terrebonne (8-4A)

E.D. White (7-3A) at St. James (7-3A)

Bogalusa (8-3A) at Amite (8-3A)

Independence (8-3A) at Loranger (8-3A)

Northlake Christian (8-2A) at St. Thomas Aquinas (8-2A)

Pope John Paul II (8-2A) at st. Helena (8-2A)

Patterson (9-3A) at Jeanerette (5-2A)

Varnado (7-1A) at Hannan (7-1A)

Kentwood (7-1A) at Mount Hermon (7-1A)

Saturday

Local-area

Louisiana School for the Deaf at South Carolina School for the Deaf, 2 p.m.

Volleyball

Ascension Christian 3,

East Iberville 0

Game scores: 25-10, 25-18, 27-25

Team leaders: ASCENSION CHRISTIAN: S. Sehon (9 kills, 3 digs), R. Jones (6 aces, 9 kills, 2 digs, 8 assists), V. Schexnayder (1 ace, 5 kills, 1 dig, 16 assists).

Team records: Ascension Christian 12-11, 8-2 in Division V, District 4

Belaire 3, Central 2

Game scores: 20-25, 25-23, 24-26, 25-23, 15-12

Team leaders: BELAIRE: T. Reado (29 kills, 8 aces, 12 digs, 7 assists), L. Richard (12 aces, 9 kills, 8 digs, 6 assists), C. Jones (14 kills, 4 aces, 7 blocks); CENTRAL: A. Leblanc (13 kills, 2 assists, 1 dig, 3 blocks), Z. Williams (7 kills, 13 assists, 7 digs, 2 blocks), T. Mayo (2 kills, 6 assists, 3 digs, 1 block).

Team records: Central 14-15; Belaire 23-13.

Denham Springs 3, Scotlandville 0

Game scores: 25-18, 25-20, 25-13

Team records: Denham Springs 19-14, 9-3 in Division I, District 2; Scotlandville 15-15, 4-6

ESA 3,

Ascension Episcopal 0

Game scores: 25-22, 25-22, 25-15

Team leaders: EPISCOPAL SCHOOL OF ACADIANA: C. Dibbs (13 digs, 1 assist. 10 kills), E. Williams (2 aces, 3 digs, 3 blocks, 1 assist, 11 kills), A. Munson (11 digs, 1 block, 26 assists).

Team records: Episcopal School of Acadiana 29-6.

Lutcher 3, Tara 0

Game scores: 25-12, 25-13, 25-22

Team leaders: TARA: M. Minor (7 digs, 1 ace, 7 assists), T. Coleman (4 kills, 4 digs, 3 blocks), R. Collins (3 kills, 10 digs, 3 blocks); LUTCHER: J. Tureaud (16 kills, 1 dig, 2 blocks), E. Bland (1 kill, 4 digs, 3 aces, 20 assists), A. Louque (22 digs, 2 aces).

Team records: Tara 11-18, 0-7 in Division II, District 4; Lutcher 19-11, 5-1

McKinley 3, Plaquemine 0

Game scores: 25-7, 25-19, 25-15

Team leaders: MCKINLEY: A. Bennett (18 kills, 1 assist, 5 aces, 6 digs, 6 blocks), T. Howard (11 aces, 1 assist, 2 aces, 6 digs, 5 blocks), C. Linson (1 kill, 30 assists, 1 dig); PLAQUEMINE: A. Smith (6 kills, 5 digs), K. Ellis (3 kills, 7 assists, 2 blocks), C. Casma (1 kill, 6 digs, 3 blocks).

Walker 3, Glen Oaks 0

Game scores: 25-9, 25-9, 25-13

Team leaders: WALKER: M. Spangler (12 assists, 9 dogs, 4 aces), H. Taylor (9 kills, 5 digs); GLEN OAKS: S. Griffin (5 kills, 1 assist, 3 digs), M. Johnson (4 kills, 4 digs, 3 aces), D. Tousant (9 assists, 4 digs).

Team records: Walker 23-13; Glen Oaks 3-22

Zachary 3, Woodlawn 1

Game scores: 21-25, 25-18, 25-16, 25-20

Team leaders: ZACHARY: E. Beier (15 kills, 7 digs, 1 block), B. Pierre (4 kills, 1 assist, 5 blocks), K. Williams (10 kills, 6 blocks); WOODLAWN: T. Wilson (10 kills, 4 aces, 2 digs, 6 blocks), L. Blunt (9 kills, 1 dig), L. Williams (3 kills, 5 aces, 1 dig, 1 block).

Team records: Zachary 13-15, 5-6 in Division I, District 2; Woodlawn 28-12, 6-5