Boys

Field events

Shot put: 1, Nigel Despinasse, Catholic, 56-0. 2, Taylor Fondal, Westgate, 50-2. 3, DJ Henderson, Clinton, 47-1.

High jump: 1, Damon Guidry, Crowley, 6-4. 2, Darryl Anderson, Zachary, 6-3. 3, Ryan Reech, Brusly, 6-2.

Long jump: 1, Jaykree Ramsey, Hattiesburg, 22-6. 2, Christopher McBride, GA Mustangs, 22-5½. 3, Cameron Dantzler, St. Thomas Aquinas, 21-8.

Triple jump: 1, Christian Miller, Northside, 45-5¼. 2, Jerome Wynn, Fair Park, 44-4¾. 3, Jaykree Ramsey, Hattiesburg, 42-1¼.

Pole vault: 1, Armand Duplantis, Lafayette, 16-1. 2, Cole Courtois, Westgate, 15-0. 3, Kaleb Derouen, North Vermilion, 14-0.

Running events

4x200-meter relay: 1, Hallandale 1:31.60. 2, Sparta TC 1:33.87. 3, Edna Karr 1:33.98.

1,600: 1, Devyn Keith, John Curtis, 4:29.76. 2, Pearce Hill, Catholic, 4:32.48. 3, Ryan Burrell, Baton Rouge High, 4:36.72.

800: 1, Devyn Keith, John Curtis, 1:59.42. 2, Sean Washington, New Iberia, 2:00.27. 3, Shamar Tucker, Pearl, 2:00.34.

400: 1, Oliver Alexandre, Hallandale, 49.53. 2, Xavier Bell, Southern Lab, 51.31. 3, Terry Brown, Round Rock, 51.67.

4x800 relay: 1, Catholic-BR 8:13.34. 2, GA Mustangs 8:20.77. 3, Baton Rouge High 8:26.73.

60 hurdles: 1, Damion Thomas, Trinity Elite, 8.09. 2, Antwuan Musgrove, Hallandale, 8.21. 3, Christian Friis, South Walton, 8.45.

60: 1, Edward Davis, Karr, 6.99. 2, Antwuan Musgrove, Hallandale, 7.03. 3, Jawan Nobles, Sparta Track Club, 7.04.

3,200: 1, Zach Capello, Ascension Catholic, 9:43.93. 2, Jeffrey Kelley, Catholic, 9:43.98. 3, Zachary Barthel, John Curtis, 10:19.22.

4x400 relay: 1, Hallandale 3:33.37. 2, GA Mustangs 3:33.91. 3, Catholic 3:34.63.

Girls

Field events

Long jump: 1, Zario Tillman, Hattiesburg, 16-10½. 2, Migue Griffin, Hamilton Christian, 16-9½. 3, Shondalynn Jasmine, St. Louis, 16-9.

Pole vault: 1, Kimberly Rushford, DeRidder, 11-6. 2, Amy Stelly, Opelousas Catholic, 11-1. 3, Brooke Brunet, Vandebilt Catholic 11-1.

Triple jump: 1, Kimani Rushing, Hallandale, 38-10. 2, Zaria Tillman, Hattiesburg, 36-5½. 3, Rebekah Markel, Lafayette, 34-2½.

Shot put: 1, Kristian Jackson, Zachary, 40-3. 2, Rhea Thompson, St. Louis, 38-5. 3, Maia Campbell, Texas Athletics, 38-3.

High jump: 1, Aisha Nelson, Hallandale, 5-8. 2, Abigail O’Donohue, Denham Springs, 5-3. 3, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 5-2.

Running events

4x200-meter relay: 1, Hallandale 1:43.94. 2, San Antonio Blazers 1:46.55. Zachary 1:46.55.

1,600: 1, Gabrielle Jennings, First Baptist, 5:09.12. 2, Kate Mattox, Starkville, 5:26.29. 3, Ti’Undra Ford, Hattiesburg, 5:33.92.

800: 1, Chelsey Jones, Mandeville, 2:21.59. 2, Maddie Fulmer, South Walton, 2:24.69. 3, Sarah Chappell, Sports Specific, 2:25.41.

400: 1, Kayla Heard, Young Achievers, 57.44. 2, Alexis Jones, Sparta Elite, 58.54. 3, Micaiah Ransby, Titans Elite, 59.23.

4x800 relay: 1, Starkville 10:26.64. 2, John Curtis 10:50.41. 3, East Point Track Club 10:52.57.

60 hurdles: 1, Kimani Rushing, Hallandale, 8.87. 2, Autym Scales, San Antonio Blazers, 9.12, 3, Monae Lewis, John Curtis, 9.23.

60: 1, Janie O’Connor, Zachary, 7.64. 2, Tevis Thomas, San Antonio Blazers, 7.72. 3, Demi Washington, Clinton, 7.76.

3,200: 1, Ellen Feringa, St. Scholastica, 11:42.34. 2, Alexa Breaux, Vandebilt Catholic, 11:51.10. 3, Bobbi Amar, St. Thomas Aquinas, 12:00.59.

4x400 relay: 1, Trinity Elite 4:02.74. 2, Hallandale 4:08.21. 3, Baton Rouge High 4:10.29.