Boys basketball

Madison Prep Classic

At Madison Prep

Wednesday’s results

Port Allen 63, Tara 58

Halftime: Tara 31, Port Allen 31

Leading scorers: Port Allen: Ishmael Lane 26, Nigel Allen 17, Jordan Morgan 11; Tara: Keidrick Stewart 16, Paul Johnson 14.

Madison Prep 96, Amite 41

Leading scorers: Madison Prep – Christian Thompson 13, Brandon Sampson 12, Kobe Julien 11, Marques Bender 10; Amite: James Harvey 21

Halftime: Madison Prep 47, Amite 21

Thursday’s Games

Lafayette vs. Hamilton Christian, 4 p.m.

Port Allen vs. Northside, 5:30 p.m.

McKinley vs. Lafayette Christian, 7 p.m.

Madison Prep vs. New Iberia, 8 p.m.

Girls basketball

Dutchtown 50, East Iberville 42

Dutchtown 15 12 17 6 — 50

East Iberville 8 10 8 16 — 42

Scoring — DUTCHTOWN: T. Smith 17, L. Redditt 15, K. Harleaux 6, K. Baker 5, R. Cobb 4, J. Jackson 3; EAST IBERVILLE: J. Mosby 24, A. Washington 12, K. Jackson 3, D. Dixson 2, C. Jackson 1

3-Point Goals — East Iberville: 2 (A. Washington, K. Jackson)

Records — East Iberville 6-8

Basketball schedule

Start times listed typically include subvarsity games.

Boys

Thursday

Tournaments

Wedge Kyes Tournament

At Bethany Christian

West Feliciana vs. Capitol, 5 p.m.

Walker vs. Southern Lab, 6:30 p.m.

East Iberville vs. Baker, 8 p.m.

Runnels Round-Robin

At Runnels

French Settlement vs. Lee, 4 p.m.

Doyle vs. Westminster Christian, 5:15 p.m.

Maurepas vs. Runnels, 6:30 p.m.

Live Oak vs. Loranger, 7:45 p.m.

Lionel Ezidore Classic

At St. James

Thursday

West St. John vs. White Castle, 5 p.m.

Dutchtown vs. Plaquemine, 6:30 p.m.

St. James vs. Donaldsonville, 8 p.m.

Friday

White Castle vs. Dutchtown, 6 p.m.

West St. John vs.. Donaldsonville, 6:30 p.m.

St. James Vs. Plaquemine, 8 p.m.

Girls

Thursday

Independence at East Feliciana, 6 p.m.

Tournament

Walker Lady Cat Tournament

At Walker High

Walker vs. Pine, 3 p.m.

Albany vs. Dutchtown, 4:15 p.m.

Jewel Sumner vs. St. Amant, 5:30 p.m.

Easton vs. Natchitoches Central, 6:45 p.m.

West Monroe vs. Loranger, 8 p.m.

At Live Oak High

Glen Oaks vs. French Settlement, 3 p.m.

Maurepas vs. Kentwood, 4:15 p.m.

Karr vs. White Castle, 5:30 p.m.

Live Oak vs. Capitol, 6:45 p.m.

Landry-Walker vs. Woodlawn, 8 p.m.