Week 8 schedule

All games start at 7 p.m.

Thursday

Local/Area

Kentwood (6-1A) vs. Madison Prep (6-1A) at Memorial Stadium

Acadiana

New Iberia (3-5A) at Carencro (3-5A)

St. Martinville (5-4A) at Teurlings (5-4A)

Gueydan (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Southeast

Central Catholic (7-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Friday

Local 5A/4A

Central (4-5A) at Broadmoor (4-5A)

University (7-3A) at Denham Springs (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Zachary (4-5A) at Walker (4-5A)

McKinley (5-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

East Ascension (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

Woodlawn (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Belaire (6-4A) at Redemptorist (6-2A)

Plaquemine (6-4A) at Lutcher (6-4A)

Tara (6-4A) vs. St. Michael (6-4A) at La. Leadership’s Doug Williams Stadium

Local/Area

Glen Oaks (7-3A) at Baker (7-3A)

Brusly (7-3A) at West Feliciana (7-3A)

Parkview Baptist (7-3A) at Port Allen (7-3A)

Albany (8-3A) at Loranger (8-3A)

Livonia (5-3A) at Ville Platte (5-3A)

East Feliciana (6-2A) vs. Capitol (6-2A) at Memorial Stadium

Dunham (6-2A) at Istrouma (6-2A)

Episcopal (6-2A) at Northeast (6-2A)

Pine (7-2A) at Springfield (7-2A)

St. Thomas Aquinas (7-2A) at St. Helena (7-2A)

Sacred Heart-Ville Plate (5-1A) at Catholic-Pointe Coupee (5-1A)

False River (5-1A) at North Central (5-1A)

Pointe Coupee Central (5-1A) at St. Edmund (5-1A)

Christian Life (6-1A) at Southern Lab (6-1A), 7:30 p.m.

Haynes (8-2A) at Varnado (6-1A)

West St. John (8-1A) vs. Ascension Catholic (8-1A) at Boutte Stadium

White Castle (8-1A) at Ascension Christian (8-1A)

East Iberville (8-1A) vs. St. John-Plaquemine (8-1A) at CoPac Stadium

Ben’s Ford (MAIS 6-2A) at Silliman (MAIS 6-2A)

Bowling Green (MAIS 6-2A) at Central Private (MAIS 6-2A)

Acadiana

Acadiana (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Barbe (3-5A) at Comeaux (3-5A)

Lafayette (3-5A) at Sulphur (3-5A)

Breaux Bridge (5-4A) at Cecilia (5-4A)

Northside (5-4A) at St. Thomas More (5-4A)

Westgate (5-4A) at Grace King (8-5A)

Church Point (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Northwest (5-3A)

Notre Dame (6-3A) at Abbeville (6-3A)

Kaplan (6-3A) at Erath (6-3A)

North Vermilion (6-3A) at West St. Mary (6-3A)

Opelousas Catholic (5-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Delcambre (5-2A) at Jeanerette (5-2A)

Westminster (5-2A) at Loreauville (5-2A)

Southeast

St. Paul’s (6-5A) at Covington (6-5A)

Fontainebleau (6-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Northshore (6-5A) at Hammond (6-5A)

Slidell (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Vandebilt (7-4A) at Assumption (7-4A)

Ellender (7-4A) at Franklin (9-3A)

Morgan City (7-4A) at South Terrebonne (7-4A)

Pope John Paul II (7-2A) at Mt. Hermon (7-2A)

Hannan (7-2A) at Northlake Christian (7-2A)

Highland Baptist (7-1A) at Hanson (7-1A)

Covenant Christian (9-1A) at Country Day (9-1A)

Crescent City (9-1A) at Houma Christian (9-1A)