Girls basketball

Dutchtown 47, St. Amant 45

St. Amant 9 4 15 17 — 45

Dutchtown 11 9 15 12 — 47

Scoring — ST. AMANT: Kara Gremillion 21, Ne’Kyla Williams 9, Vanessa Thomas 8, Maci Marchand 3, Anny Diez 2, Megan Marchand 2; DUTCHTOWN: Tyler Smith 14, Kyra Harleaux 9, Kelsie Baker 9, Royelle Cobb 7, La’Shon Reddit 8.

3-Point Goals — St. Amant 6 (Williams 3, Gremillion 3); Dutchtown 2 (Harleaux, Baker)

Records — St. Amant 12-11, 1-1 District 5-5A; Dutchtown 13-10, 2-0

Boys soccer

University 8, Lee 0

Goals — UNIVERSITY: J. Stiltner, J. Word, M. Hyman, B. Harris, M. Johnson, S. Mckinze, J. Schwab, J. Shelby.

Goalkeepers — LEE: R. Simpson (6 saves)

Girls soccer

University 5, Lee 0

Goals — University: Jessica Shelby 1, Mary Holland Mader 1, Madison Morgan 1, Clacey Tibbetts 1 and a Lee own goal

Goalkeepers — Lee: Bryanne Tubergen (4 saves)

Records — University 13-1-2, 4-0 Division III, District 6; Lee 0-4 in district

Zachary 4, Live Oak 0

Goals — ZACHARY: K. Tannery 3, L. Sorrell 1.

Goalkeepers — Zachary: E. Claeboe (4 saves); Live Oak: A. Hay (7 saves)

Records — Zachary 6-6-3

Schedule

Here is a schedule of basketball games to be played in the Baton Rouge area.

Boys basketball

Friday

St. Helena Central at Runnels, 5 p.m.

Episcopal at Dunham, 5 p.m.

Lutcher at Plaquemine, 5 p.m.

Glen Oaks at Parkview Baptist, 5 p.m.

Central at Zachary, 5 p.m.

Scotlandville at Denham Springs, 5 p.m.

French Settlement at Springfield, 5 p.m.

University at Port Allen, 5 p.m.

Northwest at Livonia, 5 p.m.

Live Oak at Walker, 5 p.m.

St. John at East Iberville, 5 p.m.

Christian Life at St. Amant, 5 p.m.

Baker at West Feliciana, 5 p.m.

Northeast at Capitol, 5 p.m.

Career Academy at Tara, 5 p.m.

Karr at McKinley, 5 p.m.

North Central at False River Academy, 5 p.m.

Lee at Brusly, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas at Doyle, 6 p.m.

St. James at Dutchtown, 6 p.m.

Ascension Catholic at Ascension Christian, 6 p.m.

Saturday

First Baptist Christian at Ascension Christian, 11 a.m.

Girls basketball

Friday

St. Helena Central at Runnels, 5 p.m.

Denham Springs at Scotlandville, 5 p.m.

Episcopal at Dunham, 5 p.m.

Lutcher at Plaquemine, 5 p.m.

Glen Oaks at Parkview Baptist, 5 p.m.

French Settlement at Springfield, 5 p.m.

University at Port Allen, 5 p.m.

Northwest at Livonia, 5 p.m.

Baker at West Feliciana, 5 p.m.

Northeast at Capitol, 5 p.m.

St. John at East Iberville, 5 p.m.

North Central at False River Academy, 5 p.m.

Zachary at Central, 5:30 p.m.

Walker at Live Oak, 5:30 p.m.

East Ascension at Live Oak, 5:30 p.m.

McKinley at Woodlawn, 5:30 p.m.

Lee at Brusly, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas at Doyle, 6 p.m.

Ascension Catholic at Ascension Christian, 6 p.m.

Boys soccer

Friday

Denham Springs vs. Broadmoor at Independence Park Field 7, 6 p.m.

Walker at Live Oak, 6 p.m.

Zachary at Central, 6 p.m.

Saturday

Christian Life vs. Catholic-PC at NRG Field Complex, 1 p.m.

East Ascension vs. Catholic at Burbank Field 18, 1 p.m.

McKinley at Baton Rouge High, 1 p.m.

Plaquemine at Belaire, 1 p.m.

St. Charles at Parkview Baptist, 1 p.m.

St. Michael at Lutcher, 1 p.m.

University at Dunham, 1 p.m.

Woodlawn vs. St. Amant at The Pit, 1 p.m.

Laurel Christian at Central Private, 2 p.m.

Riverside Acadeny at Lee, 2 p.m.

West Feliciana at Episcopal, 3 p.m.

Riverside Academy at Ascension Christian, 6:30 p.m.

Girls soccer

Friday

Baton Rouge High at McKinley, 6 p.m.

Central at Walker, 6 p.m.

Plaquemine at Lutcher, 6 p.m.

St. Amant at Woodlawn, 6 p.m.

St. Joseph’s Academy at Dutchtown, 6 p.m.

Archbishop Chapelle at Denham Springs, 6:30 p.m.

Saturday

St. Charles Catholic at Parkview Baptist, 11 a.m.

Christian Life vs. Catholic-PC at NRG Field Complex, 11 a.m.

Newman at Lutcher, 11 a.m.

Riverside at Lee, noon

West Feliciana at Episcopal, 1 p.m.