Playoff pairings

All games at 7 p.m. Friday unless otherwise indicated

Class 5A

Bidistrict

Slidell (32) at Acadiana (1)

Haughton (17) at Ponchatoula (16)

Hahnville (24 at Ouachita (9)

South Lafourche (25) at Barbe (8)

Woodlawn-BR (28) at Dutchtown (5)

John Ehret (21) at Mandeville (12)

Natchitoches Central (20) at Ruston (13)

Terrebonne (29) at Destrehan (4)

McKinley (30) at East Ascension (3)

Airline (19) at Covington (14)

Comeaux (22) at Central-BR (11)

Denham Springs (27) at West Monroe (8)

West Jefferson (26) at New Iberia (7)

Thibodaux (23) at Zachary (10)

St. Amant (18) at East St. John (15)

Captain Shreve (31) at Parkway (2)

Class 4A

Bidistrict

South Terrebonne (32) at Neville (1)

Eunice (17) at Westgate (16)

Tara (24) at Breaux Bridge (9)

Woodlawn-Shreve (25) at DeRidder (8)

Bastrop (28) vs. Warren Easton (5) at Pan American, 7:30 p.m.

Lakeshore (21) at Belle Chasse (12)

North DeSoto (20) at Rayne (13)

McDonogh 35 (29) vs. East Jefferson (4) at Joe Yenni

Ellender (30) vs. Landry-Walker (3) at Behrman

Lutcher (19) at LaGrange (14)

Wossman (22) at Franklin Parish (11)

Washington-Marion (27) at Plaquemine (6)

Fair Park (26) at Franklinton (7)

Benton (23) at Northwood (10)

Peabody (18) at Crowley (15)

Salmen vs. Karr at Behrman (Thursday)

Class 3A

Bidistrict

Carroll (32) at Livonia (1)

Buckeye (17) at Northwest (16)

McMain (24) at Church Point (9)

Donaldsonville (25) at South Beauregard (8)

Jena (28) at Jennings (5)

Franklin (21) at Westlake (12)

North Vermilion (20) at Loranger (13)

Rayville (29) at Patterson (4)

Ville Platte (30) at Union Parish (3)

Brusly (19) at Jewel Sumner (14)

Mansfield (22) at Kaplan (11)

Bogalusa (27) at Richwood (6)

Marksville (26) at West Feliciana (7)

Port Barre (23) at Amite (10)

North Webster (18) at Iowa (15)

Miller-McCoy (31) at Caldwell (2)

Class 2A

Bidistrict

Delcambre (32) at Many (1)

Pickering (17) at Springfield (16)

St. Helena Central (24) at East Feliciana (9)

Ferriday (25) at Oak Grove (8)

DeQuincy (28) at Loreauville (5)

Northeast (21) at Lakeside (12)

South Plaquemines (20) at Red River (13)

Jonesboro-Hodge (29) at Welsh (4)

Istrouma (30) at Red River (13)

Homer (19) at Capitol (14)

St. James (22) at Lake Arthur (11)

Sophie Wright (27) at Sterlington (6)

General Trass (26) at Vinton (7)

Pine (23) at Rosepine (10)

Oakdale (18) vs. Carver at Pan-American, 3:30 p.m.

Bunkie at Winnfield (2)

Class 1A

Bidistrict

Haynesville (1) – bye

Arcadia (17) at Varnado (16)

Grand Lake (24) at LaSalle (9)

North Central (25) at Montgomery (8)

Kentwood – bye

Northwood-Lena (21) at Oberlin (12)

Ringgold (20) at Plain Dealing (13)

Basile (4) – bye

West St. John (3) -bye

Logansport (19) at Elton (14)

South Cameron (22) at Block (11)

Pointe Coupee Central (6) – bye

East Beauregard (7) – bye

East Iberville (23) at White Castle (10)

Delhi (18) at Merryville (15)

Mangham (2) - bye

Division I

Regional

St. Augustine (1) – bye

Brother Martin (9) vs. Jesuit (8) at Tad Gormley

Rummel (5) – bye

Scotlandville (4) -bye

Catholic-BR (3) – bye

Holy Cross (6) – bye

Shaw (10) at St. Paul’s (7)

C.E. Byrd (2) – bye

Quarterfinals

Nov. 22

Rummel at Scotlandville

Holy Cross vs. BR Catholic, Olympia

Division II

Regional

John Curtis (1) – bye

De La Salle (9) at St. Charles (8)

St. Michael (12) at St. Thomas More (5)

Loyola Prep (13) at Evangel (4)

Thomas Jefferson (14) at Notre Dame (Thursday)

E.D. White (11) at Parkview (6)

Vandebilt (10) at Teurlings (7)

St. Louis (15) at University (2)

Division III

Regional

Episcopal (1) – bye

St. Thomas Aquinas (9) at Riverside (8)

Pope John Paul II (12) at Menard (5)

Westminster (4) at Archbishop Hannan (4)

Redemptorist (14) at Northlake Christian (3)

Catholic NI (6) at Dunham (11)

Opelousas Catholic (10) at Newman (7)

Calvary Baptist (2) – bye

Division IV

Regional

Vermilion Catholic (1) – bye

St. Martin’s (17) at Central Catholic (16)

Madison Prep (24) at Covenant Christian (9)

Grambling (25) at St, Mary’s (8)

St. Edmund (5) – bye

Ascension Episcopal (21) at Ascension Catholic (12)

Catholic PC (20) at Hanson (13)

Cedar Creek (4)- bye

Country Day (3) – bye

St. John (19) at Christian Life (14)

Houma Christian (22) at Highland Baptist (11)

False River (27) at St. Frederick (6)

Ascension Christian (26) at Southern Lab (7)

Hamilton Christian (26) at Delhi Charter (10)

Lafayette Christian (18) at Scared Heart (15)

Ouachita Christian (2) - bye