Results from the Bat Gourrier Relays at Broadmoor High School

Boys

Team scoring: 1, Zachary, 158.5. 2, Episcopal, 134. 3, Catholic, 103. 4, Brusly, 53.5. 5, Broadmoor, 50. 6, St. Michaels, 35.5. 7, Woodlawn, 23.5.

Track events

800 relay: 1, Zachary, 1:30.43. 2, Broadmoor, 1:30.45. 3, Brusly, 1:31.04.

1,600: 1, K.Aldrich, CHS, 4:40.13. 2, B.Murray, EHS, 4:52.57. 3, J.Davis, ZHS, 4:54.91.

400 relay: 1, Zachary, 43.54. 2, Woodlawn, 44.63. 3, Catholic, 44.75.

400: 1, C.Sampract, ZHS, 49.32. 2, R.Williams, BRO, 49.56. 3, J.Cole, ZHS, 49.60.

800: 1, D.Joseph, ZHS, 2:06.36. 2, O.Lejeune, BRU, 2:08.60. 3, C.Hodges, CHS, 2:08.74.

300 hurdles: 1, J.Darden, EHS, 40.28. 2, C.Chapman, ZHS, 41.16. 3, C.Harlan, EHS, 42.12.

110 hurdles: 1, D.Hendry, ZHS, 15.12. 2, J.Darden, EHS, 15.20. 3, C.Chapman, ZHS, 15.50.

100: 1, G.Winton, ZHS, 10.62. 2, H.Woods, BRU, 10.85. 3, B.Terrance, WHS, 11.00.

200: 1, S.Banks, ZHS, 22.50. 2, S.Patterson, BRU, 23.06. 3, K.Clark, ZHS, 23.11.

3,200: 1, C.Johnson, EHS, 9:53.87. 2, B.Stamey, EHS, 10:26.29. 3, D.Dugas, CHS, 10:46.70.

1,600 relay: 1, Broadmoor, 3:29.05. 2, Episcopal, 3:29.25. 3, Catholic, 3:30.71.

Field events

Pole vault: 1, A.Chester, SMHS, 11-6. 2, A.Wyatt, EHS, 11-6. 3, J.Chastain, CHS, 11-0.

High jump: 1, L.Spurlock, ZHS, 6-2. 2, D.Anderson, ZHS, 6-0. 3, J.Humphreys, CHS, 6-0.

Long jump: 1, J.Rogers, EHS, 20-5 ¼. 2, L.Spurlock, ZHS, 20-4 ¼. 3, S.Robinson, ZHS, 19-11 ½.

Triple jump: 1, J.Rogers, EHS, 43-2 ½. 2, B.Pierre, EHS, 42-0 ¼. 3, S.Robinson, ZHS, 41-4.

Shot put: 1, C.Tom, CHS, 49-10. 2, M.Henry, EHS, 47-3. 3, B. Crockett, BRU, 46-7.

Javelin: 1, C.Johnson, EHS, 147-10. 2, J.Stewart, SMHS, 144-3. 3, M.Pace, ZHS, 137-9.

Discus: 1, M.Root, CHS, 135-3. 2, Max Eysink, CHS, 131-5. 3, M.Henry, EHS, 123-2.

Girls

Team scoring: 1, Zachary, 148. 2, St. Joseph’s, 145.5. 3, St. Michaels, 87.5. 4, Episcopal, 74. 5, Woodlawn, 47. 6, Brusly, 35. 7, Broadmoor, 21.

Track events

800 relay: 1, Zachary, 1:45.56. 2, St. Michael, 1:49.75. 3, St. Joseph’s, 1:50.13.

1,600: 1, J.Donald, SMHS, 5:37.22. 2, A.Peek, SJA, 5:42.61. 3, M.Mondello, ZHS, 5:46.00.

400 relay: 1, Zachary, 49.07. 2, St. Joseph’s, 52.22. 3, Woodlawn, 52.55.

400: 1, K.Williams, ZHS, 1:00.70. 2, C.Crifasi, SMHS, 1:01.11. 3, S.Leonard, ZHS, 1:01.17.

800: 1, A.Maxwell, SJA, 2:31.40. 2, M.Pipkin, ZHS, 2:33.77. 3, G.O’Neill, SMHS, 2:39.20.

300 hurdles: 1, K.Franklin, ZHS, 46.60. 2, T.Row, SMHS, 46.63. 3, A.Wheeler, BRU, 47.85.

100 hurdles: 1, A.Wheeler, BRU, 15.43. 2, T.Row, SMHS, 15.59. 3, K.Franklin, ZHS, 16.58.

100: 1, J.Brown, ZHS, 12.78. 2, E.Grant, EHS, 13.18. 3, A.Taylor, ZHS, 13.46.

200: A.Harbor, ZHS, 27.59. 2, C.Decuir, WHS, 27.66. 3, T.Dawson, ZHS, 27.67.

3,200: 1, K.Noto, SJA, 11;42.83. 2, M.LaHaye, SJA, 11:53.80. 3, M.Mondello, ZHS, 12:48.38.

1,600 relay: 1, St. Michael, 4:16.62. 2, St. Joseph’s, 4:19.14. 3, Zachary, 4:22.13.

Field events

Pole vault: 1, D.Seamon, ZHS, 10-0. 2, M.Leger, SJA, 10-0. 3, A.Pickney, SMHS, 9-0.

High jump: 1, E.Grant, EHS, 5-2. 2, M.Mire, SJA, 5-2. 3, A.Wiggins, SJA, 5-0.

Long jump: 1, B.Johnson, EHS, 15-7. 2, I.Brooksher, SJA, 15-6. 3, N.Newton, EHS, 15-4.

Triple jump: 1, A.Wheeler, BRU, 34-5 ½. 2, J.Mitchell, ZHS, 33-1 ½. 3, I.Brooksher, SJA, 33-1.

Shot put: 1, L.Blunt, WHS, 40-5 ½. 2, E.Zeller, SJA, 30-5. 3, J.Ovete, BRU, 29-3 ¼.

Javelin: 1, M.Thrower, SMHS, 100-11. 2, S.Mockler, SJA, 100-9. 3, C.Chapple, EHS, 88-9.

Discus: 1, R.Nelson, BRO, 106-10. 2, L.L.Blunt, WHS, 99-8. 3, C.Hodson, SJA, 95-6.