Swimming

Breast Cancer Invitational

At UNO

Girls

Team scores: 1. Mount Carmel, 410. 2. Dominican, 397. 3. Destrehan, 220. 4. Newman, 190. 5. Lusher, 179. 6. McGehee, 164. 7. Cabrini, 142. 8. Ursuline, 126. 9. Northlake Christian, 108. 10. Hannan, 59. 11. De La Salle, 2.

Individual results

50 freestyle: 1. Kathryn Mipro, Cabrini, 25.98. 2. Caroline Cannon, Mount Carmel, 26.48. 3. Emily Wilson, Dominican, 26.97.

100 freestyle: 1. Kathryn Mipro, Cabrini, 57.96. 2. Hailey Reynolds, Mount Carmel, 58.51. 3. Caroline Cannon, Mount Carmel, 58.76.

200 freestyle: 1. Emma MacMahon, Dominican, 2:03.74. 2. Hannah Morris, Dominican, 2:05.91. 3. Kaylin Smith, Dominican, 2:10.70.

500 freestyle: 1. Morgan Gunnels, Dominican, 5:50.09. 2. Katherine Hamilton, Dominican, 5:50.38. 3. Emma Cole, Newman, 5:53.69.

100 backstroke: 1. Brie Perry, Dominican, 1:08.68. 2. Kate Kramer, Newman, 1:11.64. 3. Amanda Rogers, Mount Carmel, 1:11.89.

100 breaststroke: 1. Hailey Reynolds, Mount Carmel, 1:17.78. 2. Brie Perry, Dominican, 1:18.59. 3. Jenae Naquin, Destrehan, 1:21.77.

100 butterfly: 1. Kaylin Smith, Dominican, 1:04.55. 2. Peyton McQueen, McGehee, 1:06.09. 3. Kaylin Swoboda, Mount Carmel, 1:06.13.

200 IM: 1. Emma MacMahon, Dominican, 2:19.85. 2. Erin Fortier, Mount Carmel, 2:24.01. 3. Kaylin Swoboda, Mount Carmel, 2:24.70.

200 freestyle relay: 1. Mount Carmel, 1:49.58. 2. Dominican, 1:50.11. 3. Cabrini, 1:54.51.

400 freestyle: 1. Dominican, 4:11.57. 2. Mount Carmel, 4:19.68. 3. McGehee, 4:23.62.

200 medley relay: 1. Dominican, 1:58.82. 2. Mount Carmel, 2:01.75. 3. Destrehan, 2:10.13.

Boys

Team scores: 1. Jesuit, 543. 2. Brother Martin, 383. 3. Lusher, 201. 4. Newman, 197. 5. Destrehan, 192. 6. Northlake Christian, 137. 7. Hannan, 113. 8. Country Day, 7. 9. East Jefferson, 1.

Individual results

50 freestyle: 1. Noah Wilkens, Jesuit, 23.17. 2. Brock Lawrence, Destrehan, 23.88. 3. Charles Korndorffer, Jesuit, 24.12.

100 freestyle: 1. Matt Mount, Jesuit, 54.32. 2. Brock Lawrence, Destrehan, 55.20. 3. William East, Brother Martin, 55.32.

200 freestyle: 1. Josh Armond, Jesuit, 1:48.56. 2. Cade Fuxan, Jesuit, 1:49.18. 3. Noah Balbon, Lusher, 1:56.16.

500 freestyle: 1. Josh Armond, Jesuit, 4:56.49. 2. Davis Edwards, Jesuit, 4:58.83. 3. Seth Gunnels, Jesuit, 5:27.99.

100 backstroke: 1. Cody Schafer, Destrehan, 55.35. 2. Jack Jackson, Jesuit, 57.74. 3. Matthew Stegen, Northlake Christian, 58.46.

100 breaststroke: 1. Chris Gross, Brother Martin, 1:07.34. 2. Cody Schafer, Destrehan, 1:07.38. 3. Stephen Owers, Jesuit, 1:09.63.

100 butterfly: 1. Jack Jackson, Jesuit, 54.07. 2. Cade Fuxan, Jesuit, 54.21. 3. Noah Cormier, Jesuit, 59.84.

200 IM: 1. Chris Gross, Brother Martin, 2:08.95. 2. Noah Cormier, Jesuit, 2:09.09. 3. Pabrick Murray, Jesuit, 2:13.13.

200 freestyle relay: 1. Jesuit, 1:33.95. 2. Brother Martin, 1:36.23. 3. Destrehan, 1:39.39.

400 freestyle relay: 1. Brother Martin, 3:36.32. 2. Jesuit, 3:51.23. 3. Brother Martin ‘B,’ 3:51.36.

200 medley relay: 1. Jesuit, 1:44.83. 2. Jesuit ‘B,’ 1:51.06. 3. Destrehan, 1:51.49.