Baton Rouge Football Schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Local/area

Independence vs. Capitol at Olympia Stadium

Acadiana

Northside (5-4A) at Acadiana (3-5A)

LaGrange at Notre Dame

Friday

Local 5A-4A

Northeast (6-2A) at Broadmoor (4-5A)

Istrouma (6-2A) at Central (4-5A)

Denham Springs (4-5A) at Woodlawn (5-5A)

Zachary (4-5A) at Byrd (1-5A)

Livonia (5-3A) at Live Oak (4-5A)

Scotlandville (4-5A) vs. McKinley (5-5A) at Memorial Stadium

St. Michael (6-4A) at Walker (4-5A)

Parkview Baptist (7-3A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

Dutchtown (5-5A) at Lutcher (6-4A)

Plaquemine (6-4A) at East Ascension (5-5A)

Warren Easton (9-4A) at St. Amant (5-5A)

Belaire (6-4A) at Glen Oaks (7-4A)

Tara (6-4A) at Baker (7-3A)

Local/area

Assumption (7-4A) at Donaldsonville (9-3A)

Ellender (7-4A) vs. Madison Prep (6-1A) at McKinley

Morgan City (7-4A) at White Castle (8-1A)

St. John-Plaquemine (8-1A) at Brusly (7-3A)

Avoyelles (3-3A) at Port Allen (7-3A)

Teurlings (5-4A) at University (7-3A)

West Feliciana (7-3A) at East Feliciana (6-2A)

Thomas Jefferson (10-3A) at Albany (8-3A)

St. Stanislaus, Miss., at Dunham (6-2A)

West Feliciana (7-3A) at East Feliciana (6-2A)

North Vermilion (6-3A) at Episcopal (6-2A)

Redemptorist (6-2A) at Terrebonne (7-5A)

Springfield (7-2A) at Lloyd Star

St. Helena (7-2A) at Amite (9-3A)

False River (5-1A) at Christian Life (6-1A)

Southern Lab (6-1A) at St. Charles (11-3A)

Ascension Catholic (8-1A) at Catholic-Pointe Coupee (5-1A)

East Iberville (8-1A) at Pointe Coupee Central (5-1A)

Ascension Christian (8-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Central Private (MAIS 4-1A) at Trinity (MAIS 4-1A)

Silliman Institute (MAIS 6-2A) at Parklane Academy (MAIS 2-3A)

Christian Home Educators Fellowship at Amite School Center

Acadiana

Barbe (3-5A) at Washington-Marion (4-4A)

Carencro (3-5A) at Westgate (5-4A)

Comeaux (3-5A) at Cecilia (5-4A)

Lafayette (3-5A) at Kaplan (6-3A)

Sam Houston (3-5A) at St. Louis (4-3A)

St. Thomas More (5-4A) at Sulphur (3-5A)

New Iberia (3-5A) at Breaux Bridge (5-4A)

Jennings (4-3A) at St. Martinville (5-4A)

Beau Chene (4-4A) at Church Point (5-3A)

Northwest (5-3A) at Eunice (4-4A)

Pine Prairie (5-3A) at North Central (5-1A)

Port Barre (5-3A) at Opelousas Catholic (5-2A)

Ville Platte (5-3A) at Westminster (5-2A)

Abbeville (6-3A) at Vinton (4-2A)

Erath (6-3A) at Iowa (4-3A)

West St. Mary (6-3A) at Opelousas (4-4A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Delcambre (5-2A) at Berwick (9-3A)

Hanson (7-1A) at Jeanerette (5-2A)

Loreauville (5-2A) at Central Catholic (7-1A)

Port Barre (6-3A) at Opelousas Catholic (5-2A)

Ville Platte (5-3A) at Westminster (5-2A)

Pine Prairie (5-3A) at North Central (5-1)

Sacred Heart-Ville Plate (5-1A) at Basile (4-1A)

St. Edmund (5-1A) at Rayne (4-4A)

Grand Lake (4-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

South Cameron (4-1A) at Gueydan (7-1A)

Houma Christian (9-1A) at Highland Baptist (7-1A)

Southeast

Holy Cross (9-5A) at Covington (6-5A)

Bonnabel (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

South Pike, Miss. (1-5A) at Hammond (6-5A)

Dekaney, Miss. (1-5A) at Mandeville (6-5A)

Helen Cox (8-5A) at Northshore (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Jesuit (9-5A)

Slidell (6-5A) at Chalmette (8-5A)

Karr (10-4A) at St. Paul’s (6-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at South Terrebonne (7-4A)

Vandebilt (7-4A) at E.D. White (9-3A)

Delcambre (5-2A) at Berwick (9-3A)

Patterson (9-3A) at Brother Martin (9-5A)

Loranger (8-3A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Jewel Sumner (8-3A) at Mount Hermon (8-2A)

Bogalusa (8-3A) at Kentwood (6-1A)

Riverdale (9-4A) at Hannan (7-2A)

Pine (7-2A) at Pearl River (8-4A)

Clark (10-3A) at Northlake Christian (7-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at St. Patrick, Miss.

Varnado (6-1A) at Dexter, Miss.

Peabody (3-4A) at Covenant Christian (9-1A)