Country Day 3,

Vandebilt Catholic 0

Vandebilt Catholic, 15, 11, 20

Country Day, 25, 25, 25

Team leaders: COUNTRY DAY: Simone Becnel (12 kills), Jenna Ibieta (31 assists), CeCe Tyson (4 aces), Maddie Leger (23 digs); VANDEBILT CATHOLIC: Emily Gauthreaux (6 kills), Brittany Diefenderfer (3 aces), Maggie Hamilton (22 digs).

Team records: Country Day: 14-2, 1-0.

De LaS alle 3, Newman 2

Newman, 25, 23, 25, 19, 11

De LaS alle, 21, 25, 14, 25, 15

Team leaders: DE LA SALLE: Jordan Rankins (20 kills, 2 blocks), Joi Johnson (11 kills), Brooke Bonura (35 assists), Hailey Sellers (22 digs).

Team records: De La Salle 13-5.

Lusher 3, Ecole Classique 0

Lusher, 25, 25, 25

Ecole Classique, 12, 20, 10

Team leaders: LUSHER: Stella Frentress (10 aces, 20 assists), Hasani Salaam (8 kills), Madeleine Ruiz (6 digs); ECOLE CLASSIQUE: Madison Sulony (2 aces, 6 assists), Chelsea George (4 kills), Skylar Campana (3 digs).

St. Scholastica 3,

Madeville 0

Madeville, 19, 16, 14

St. Scholastica, 25, 25, 25

Team leaders: ST. SCHOLASTICA: Jess Lucio (9 kills, 6 digs, 2 aces), Mikayla Richard (6 kills, 7 digs, 2 aces), Maddie Morris (7 digs, 2 aces), Emma Estapa (25 assists, 4 digs, 2 aces)

Team records: St. Scholastica 13-3.

Wednesday’s games

*Higgins at Chalmette, 4 p.m.

Dominican at Cabrini, 4:30 p.m.

East Jefferson at Ecole Classique, , 4 p.m.

Ben Franklin at De La Salle, 4 p.m.

Lakeshore at Pope John Paul II, 4 p.m.

Country Day at Sacred Heart, 4:30 p.m.

East Ascension at Destrehan, 5:30 p.m.

St. Charles at Lusher, 4:30 p.m.

St. Scholastica at University, 5 p.m.

Helen Cox at St. Katharine Drexel, 4:30 p.m.

East St. John at Easton, 4 p.m.

McDonogh 35 at Grace King, 4:30 p.m.

West Jefferson at McMain, 4 p.m.

Lusher at St. Charles, 5:30 p.m.

West Jefferson at McMain, 4 p.m.

South Plaquemines at Cohen, 5 p.m.

King Charter at Sophie Wright, 5 p.m.

Thursday’s games

*East Jefferson at Salmen, 4 p.m.

*Slidell at Ponchatoula, 5 p.m.

*Riverside at Curtis, 4 p.m.

Walker at Hannan, 5:30 p.m.

*Chapelle at Mount Carmel, 5:30 p.m.

*Covington at Fontainebleau, 5:30 p.m.

*Thibodaux at Hahnville, 5:30 p.m.

*Destrehan at Central Lafourche, 5:30 p.m.

Northshore at Ursuline, 5:30 p.m.

*Mandeville at Hammond, 5:30 p.m.

*St. James at St. Charles, 4:30 p.m.

*Franklinton at St. Scholastica, 5 p.m.

Clark at Cohen, 4:30 p.m.

Lutheran at Fisher, 4 p.m.

West Jefferson at St. Katharine Drexel, 4:15 p.m.

Easton at King Charter, 4 p.m.

Grace King at Crescent City, 4 p.m.

South Lafourche at Karr, 4 p.m.

Lake Area New Tech at St. Thomas Aquinas, 5 p.m.

Carver at KIPP, 5 p.m.

Ridgewood at First Baptist, 4:30 p.m.

* District game