Basketball report

Top 28

At Burton Coliseum-Lake Charles

Semifinals

Tuesday

Class C — (2) Elizabeth vs. (3) New Living Word-(6), 2:30 p.m.

Class C — (4) Gibsland-Coleman vs. (1) Atlanta, 4:15 p.m.

Class 5A — (7) Byrd vs. (3) Scotlandville, 6 p.m.

Class 5A — (20) Higgins vs. (1) Natchitoches Central, 7:45 p.m.

Wednesday

Class 1A — (4) Metairie Park Country Day vs. (1) Madison Prep, 1 p.m.

Class 1A — (3) Lafayette Christian vs. (2) Arcadia, 2:45 p.m.

Class B — (4) Midland vs. (1) Florien, 4:30 p.m.

Class B — (3) Anacoco vs. (2) Fairview, 6:15 p.m.

Class 4A — (10) St. Michael the Archangel vs. (6) Landry-Walker, 8 p.m.

Thursday

Class 3A — (2) John Curtis vs. (2) Rayville, 1 p.m.

Class 2A — (3) Episcopal vs. (2) Lakeview, 2:45 p.m.

Class 2A — (5) North Caddo vs. (1) Riverside Academy, 4:30 p.m.

Class 3A — (5) St. Louis Catholic vs. (1) University, 6:15 p.m.

Class 4A — (12) McDonogh 35 vs. (1) Salmen, 8 p.m.

Finals

Friday

Class C — 4 p.m.

Class B — 6 p.m.

Class 5A — 8 p.m.

Saturday

Class 1A — 2 p.m.

Class 2A — 4 p.m.

Class 3A — 6 p.m.

Class 4A — 8 p.m.

Quarterfinal results

Class 5A

(1) Natchitoches Central 59, (8) West Jefferson 55

(20) Higgins 66, (5) Ouachita Parish 55, 2 OT

(3) Scotlandville 55, (22) Parkway 46

(7) Byrd 61, (2) Helen Cox 59

Class 4A

(1) Salmen 58, (9) Ellender 38

(12) McDonogh (35) 39 (4) Plaquemine 34

(6) Landry-Walker 52, (3) Karr 42

(10) St. Michael 58, (2) Peabody 45

Class 3A

(1) University 76, (9) Port Allen 73

(5) St. Louis 59, (13) Booker T. Washington 55

(3) John Curtis 68, (6) Evangel 63

(2) Rayville 70, (10) De La Salle 68

Class 2A

(1) Riverside 92, (8) Runnels 57

(13) Doyle at (5) North Caddo

(3) Episcopal 55, (6) Rapides 45

(2) Lakeview 68, (10) Many 53

Class 1A

(1) Madison Prep 68 (8) Southern Lab 44

(4) Country Day 62, (5) Northwood-Lena 51

(3) Lafayette Christian 82, (6) White Castle 45

(2) Arcadia 63, (7) Hamilton Christian 55

Class B

(1) Florien 94 (9) Dodson 68

(4) Midland 49, (5) Simsboro 43

(3) Anacoco 65, (6) Zwolle 41

(2) Fairview 63, (10) Grace Christian 43

Class C

(1) Atlanta 69, (9) Sicily Island 53

(4) Gibsland-Coleman 68, (5) Johnson Bayou 47

(3) New Living Word 60, (6) Summerfield 39

(2) Elizabeth 68, (10) Jehovah-Jireh 56

Scotlandville 55, Parkway 46

Scoring — SCOTLANDVILLE: LaMarcus Lee 20, Ja’Vonte Smart 13, Garrick Green 11, Jordan Adebutu 8, Joshua Roberts 3; PARKWAY: Artayvious Lynn 15, Niki Edwards 15, Keondre Wudtee 8, Trey Rogers 3, Juwon Johnson 3, Gave Decuir 2

3-Point Goals — SCOTLANDVILLE 5 (Smart 2, Lee 2, Adebutu); PARKWAY 3 (Edwards, Wudtee, Lynn)

Records — Scotlandville 31-4; Parkway 25-9