Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Belle Chasse 41, Riverdale 0

Ben Franklin 32, Fisher 14

Captain Shreve 24, Loyola College Prep 21

Clark 30, KIPP Renaissance 0

Hannan 35, St. John 23

Haynes Academy 45, W.L. Cohen 6

Holy Cross 23, St. Augustine 19

John Ehret 35, Bonnabel 7

Kaplan 14, Erath 10

Merryville 38, Lake Charles College Prep 19

Notre Dame 49, Jeanerette 6

Rayville 50, Sterlington 33

South Cameron 49, Oberlin 22

Woodlawn (SH) 36, Fair Park 12

Friday

Classes 5A/4A

Central (4-5A) at Zachary (5-4A)

Walker (4-5A) at Denham Springs (4-5A)

Scotlandville (4-5A) at Live Oak (4-5A)

Broadmoor (5-5A) at St. Amant (5-5A)

Dutchtown (5-5A) vs. Catholic (5-5A) Olympia Stadium

McKinley (5-5A) at East Ascension (5-5A)

Belaire (6-4A) at Livonia (6-4A)

Tara (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

St. Michael (6-4A) at Woodlawn (6-4A)

Baton Rouge/Area

Brusly (6-3A) at University (6-3A)

Glen Oaks (6-3A) vs. Donaldsonville (6-3A) at Boutte Memorial Stadium-Donaldsonville

Parkview Baptist (6-3A) at West Feliciana (6-3A)

Baker (6-3A) at Port Allen (6-3A)

Independence (7-3A) at Albany (7-3A)

Lutcher (9-3A) at Lusher (9-3A)

McMain (9-3A) at St. James (9-3A)

Christian Life (6-2A) at Dunham (6-2A)

Friendship Capitol (6-2A) vs. East Feliciana (6-2A) at East Feliciana Middle School-Clinton

Mentorship (6-2A) at Northeast (6-2A)

Northlake Christian (7-2A) at Springfield (7-2A)

Madison Prep (6-2A) at Episcopal (6-2A)

Westminster Christian (5-1A) at False River (5-1A)

Catholic-PC (5-1A) at Basile (5-1A)

Ascension Catholic (6-1A) at Kentwood (6-1A)

Southern Lab (6-1A) at East Iberville (6-1A)

Slaughter Charter at Ascension Christian (6-1A)

White Castle (6-1A) at Abbeville (5-4A)

Acadiana

Barbe (3-5A) at Sulphur (3-5A)

Comeaux (3-5A) at New Iberia (3-5A)

Lafayette (3-5A) at Sam Houston (3-5A)

Northside (4-4A) at Beau Chene (4-4A)

Teurlings (4-4A) at Carencro (4-4A)

Opelousas (4-4A) at St. Thomas More (4-4A)

Breaux Bridge (5-4A) at Cecilia (5-4A)

Westgate (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

Port Barre (5-3A) at Eunice (5-3A)

Church Point (5-3A) at Northwest (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Ville Platte (5-3A)

West St. Mary (5-2A) at Delcambre (5-2A)

Sacred Heart-Ville Platte (5-2A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Notre Dame (5-2A) at Jeanerette (5-2A)

Loreauville (5-2A) at Opelousas Catholic (5-2A)

Lafayette Christian (7-1A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Centerville (7-1A)

Central Catholic (7-1A) at Gueydan (7-1A)

Hanson (7-1A) at Highland Baptist (7-1A)

Southeast

H.L. Bourgeois (7-5A) at Hahnville (7-5A)

Terrebonne (7-5A) at Central Lafourche (7-5A)

Thibodaux (7-5A) at Destrehan (7-5A)

Franklin (8-3A) at East St. John (7-5A)

Hammond (6-5A) at Covington (6-5A)

Fontainebleau (6-5A) at Slidell (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Mandeville (6-5A)

Northshore (6-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Assumption (7-4A)at South Lafourche (7-4A)

South Terrebonne (7-4A) at Ellender (7-4A)

Vandebilt (7-4A) at Morgan City (7-4A)

McDonogh No. 35 (9-4A) at Amite (7-3A)

Bogalusa (7-3A) at Jewel Sumner (7-3A)

E.D. White (8-3A) at Berwick (8-3A)

Patterson (8-3A) at North Vermilion (8-3A)

Pine (7-2A) at Pope John Paul II (7-2A)

St. Thomas Aquinas (7-2A at St. Helena (7-2A)

St. Charles (9-2A) at West St. John (9-2A)

Country Day (9-2A) at Riverside (9-2A)

Houma Christian (8-1A) at Covenant Christian (8-1A)

Varnado (8-1A) at St. Martin’s (8-1A)

MAIS Playoffs

Class 3A

Heritage Academy (5-5) at Silliman Institute (8-1)