Volleyball

Academy of Our Lady 3, Lutcher 0

Lutcher 23 19 22

Academy of Our Lady 25 25 25

Team leaders: LUTCHER: Jariel Tureaud (21 kills, 3 blocks, 9 digs), Maegan Michel (13 digs), Maci Schexnayder (19 assists, 10 digs); ACADEMY OF OUR LADY: Kaylee Dufrene (29 assists, 2 aces), Adde Baldwin (12 kills, 4 blocks), Jill Chaisson (11 kills). Team records: Lutcher 13-6; Academy of Our Lady 13-3.

Ben Franklin 3, Belle Chasse 1

Ben Franklin 25 23 25 25

Belle Chasse 13 25 14 20

Team leaders: BEN FRANKLIN: Allison Olsonoski (32 kills, 9 blocks), Victoria Tioweu (18 digs), Claire Molaison (37 assists); BELLE CHASSE: Toni Corso (18 kills), Hayley Barbazon (30 digs), Lacey Grafe (37 assists)

Team records: Ben Franklin 13-2; Belle Chasse 14-4.

Country Day 3, St. Joseph’s 0

St. Joseph’s 16 18 18

Country Day 25 25 25

Team leaders: ST. JOSEPH’S: Melanie Miller (16 digs), Sydney Meaux (5 digs, 11 assists), Elise Gasperecz (3 kills, 6 digs, 7 assists); COUNTRY DAY: Samantha Henderson (16 kills, 2 blocks), Jenna Hibieta (32 assists), Maddie Leger (21 digs). Team records: St. Joseph’s 10-7; Country Day 11-3.

Haynes 3, John Ehret 0

Haynes 25 25 25

John Ehret 20 22 15

Team leaders: HAYNES: Whitney Harris (6 aces), Lindsey Magaw (5 aces), Codi Vernace (5 aces), Isabella Monteforte (8 kills), Lauren Sellers (20 assists), Madison Scifo (9 digs).

St. Martin’s 3, Landry-Walker 0

Landry-Walker 16 25 20

St. Martin’s 25 27 25

Team leaders: LANDRY-WALKER: Brionne Houston (5 aces), Autumn Williams (6 kills), Bridneka Guss (10 assists); ST. MARTIN’S: Lillian Doskey (18 assists), Ruby Reeves (13 kills), Elli Hurley (9 kills). Team records: Landry-Walker 5-9; St. Martin’s 7-4.

St. Scholastica 3, Slidell 2

St. Scholastic 25 23 23 26 15

Slidell 13 25 25 24 8

Team leaders: ST. SCHOLASTICA: Gabby Chaix (16 kills, 4 blocks), Allison Weimer (15 kills, 3 blocks), Maddie Morris (32 assists), Molly Brown (20 assists), Kellie Garraway (14 digs, 5 aces). Team records: St. Scholastic 9-5

Schedule

Thursday

Mandeville vs. Slidell

SSA at Franklinton

Fontainebleau at Covington

St. Thomas Aquinas vs. Christian Life

Pearl River vs. Salmen

Pine at Springfield

First Baptist vs. Houma Christian

Country Day at Vandebilt

Chalmette at Mount Carmel

Ursuline at Lusher

Haynes at Curtis

Friday

Brusly at Cabrini

Woodlawn Tournament

Northlake Christian, Newman, Mandeville, Fontainebleau, Ponchatoula, St. Thomas Aquinas

Saturday

St. Scholastica vs. St. Louis at Notre Dame

Pearl River Volleyball in Tri-Match

Woodlawn Tournament

Northlake Christian, Newman, Mandeville, Fontainebleau, Ponchatoula, St. Thomas Aquinas

Swimming

Metro New Orleans Meet

At UNO

Boys: Vandebilt Catholic, 101. Benjamin Franklin, 35.

50 freestyle: 1. McManus Benson, Vandebilt, 26.64, 2. Gary Jordan, Vandebilt, 26.82, 3. Daigle Luke, Vandebilt, 31.29

100 freestyle: 1. Travis Connor, BFHS, 1:00.73, 2. McManus Benson, Vandebilt, 1:03.33, 3. Eyer Mark, BFHS, 1:06.73

200 freestyle: 1. Daigle David, Vandebilt, 2:17.96, 2. Watkins Phillip, Vandebilt, 2:25.12

500 freestyle: 1. Daigle David, Vandebilt, 6:17.87, 2. Watkins Phillip, Vandebilt, 6:32.68, 3. Hohensee Gabe, Vandebilt, 6:42.08

100 backstroke: 1. Cazayoux Ben, Vandebilt, 1:03.13, 2. Evans Alex, BFHS, 1:10.98

100 breaststroke: 1. Gary Jordan, Vandebilt, 1:14.06, 2. Gary Christian, Vandebilt, 1:16.25, 3. Eyer Mark, BFHS, 1:27.36

100 butterfly: 1. Cazayoux Ben, Vandebilt, 1:04.00, 2. Daigle Luke, Vandebilt,1:28.73

200 IM: 1. Gary Christian, Vandebilt, 1:52.34, 2. Travis Connor, BFHS, 2:34.95, 3. Evans Alex, BFHS, 2:35.40

200 freestyle relay: 1.Vandebilt, 2:00.94

400 freestyle relay: 1. Vandebilt, 2:02.60, 2. Benjamin Franklin, 2:10.73, 3. Vandebilt, 2:18.47

Girls

Team scores

Vandebilt 132. Benjamin Franklin 31.

Vandebilt Catholic 100. Chapelle 68.

Chapelle 114. Academy of Our Lady 24.

Chapelle 101. Benjamin Franklin 44.

Vandebilt 140. Academy of Our Lady 18.

Benjamin Franklin 82. Academy of Our Lady 38. 11.

50 freestyle: 1. Guidry Lily, Vandebilt, 27.84, 2. Zorn Meredith, ACHS, 28.80, 3. Bourgeios Olivia, ACHS, 28.93

100 freestyle: 1. Chaisson Kate, Vandebilt, 1:04.84, 2. Guidry Lily, Vandebilt, 1:05.78, 3. Bourgeois Olivia, ACHS, 1:05.91

200 freestyle: 1. Bourque Remi, Vandebilt, 2:22.18, 2. Bienvenu Alyson, ACHS, 2:22.82, 3. Barner Isabelle, Vandebilt, 2:26.63

500 freestyle: 1. Haydel Nancy, Vandebilt, 6:26.53, 2. Watkins Katherine, Vandebilt, 6:44.18, 3. Galliano Anna-Claire, Vandebilt, 6:56.37

100 backstroke: 1. Campbell Sydnie, ACHS, 1:09.50, 2. Bourque Remi, Vandebilt, 1:11.07, 3. Drouilhet Dede, BRHS, 1:18.36

100 breaststroke: 1. Haydel AnnaLynn, Vandebilt, 1:14.75, 2. Landry Ally, ACHS, 1:20.43, 3. Travis Bekah, BFHS, 1:21.46

100 butterfly: 1. Campbell Sydnie, ACHS, 1:10.78, 2. Haydel Nancy, Vandebilt, 1:15.74, 3. Peters Caroline, Vandebilt, 1:17.51

200 IM: 1. Haydel AnnaLynn, Vandebilt, 2:24.24, 2. Landry Ally, ACHS, 2:32.68, 3. Watkins Katherine, Vandebilt, 2:45.70

200 freestyle relay: 1. Chapelle, 2:02.97, 2. Vandebilt, 2:03.94, 3. Vandebilt, 2:06.24

400 freestyle relay: 1. Vandebilt Catholic, 4:21.10, 2. Archbishop Chapelle, 4:22.18, 3. Vandebilt Catholic, 4:42.72

200 Medley Relay: 1. Chapelle, 2:07.09, 2. Vandebilt, 2:07.81, 3. Vandebilt, 2:18.58