Girls basketball

Brusly 47, Baker 21

Baker 0 4 5 12 — 21

Brusly 11 16 8 12 — 47

Scoring — BAKER: Carlisa Bell 10, Tyronia Peele 4, Brionna Hardy 3, Lauren Gilbert 2, Tia Young 1, Angel Chapman 1; BRUSLY: Caitlyn Williams 18, Shedricka Pierson 16, Alarice Stevens 6, Mallory Thibodaux 3, Kierra LeBlanc 2, Dinah Cador 2

Records — Baker 6-9, 0-2 District 6-3A; Brusly 8-11, 1-1

Donaldsonville 75, Port Allen 30

Port Allen 5 15 6 4 — 30

Donaldsonville 17 19 24 15 — 75

Scoring — PORT ALLEN: L. Keyes 8, A. Williams 7, G. Mitchell 6, A. Springer 2, M. Johnson 2, J. Mitchell 2, C. White 2, J. Sims 1; DONALDSONVILLE: M. Chapman 17, B. Harvey 17, J. Collier 12, J. Venn 10, K. Foster 8, J. Garrison 5, J. Sullivan 5, R. Williams 2

3-Point Goals — Port Allen 1 (Williams); Donaldsonville 2 (Chapman, Garrison)

Records — Donaldsonville 11-4, 2-0 District 6-3A

Parkview Baptist 86, West Feliciana 33

West Feliciana 3 7 6 17 — 33

Parkview Baptist 22 22 27 15 — 86

Scoring — West Feliciana: Jammesha Duncan 14, Tyreona Jarrels 6, Dominique Dorsey 5, Charis Dennis 3, Destinie Williams 2, Trelencia Johnson 2, Destinee Morris 1; Parkview: Skyler Goodwin 12, D’Niyra Montague 11, Meghan Williams 10, Jaeda Blouin 10, Destaney Batiste 10, Leah Collins 10, Stephanie Marshall 9, Jordan Palumbo 6, Morgan Douglas 4, Megan Hatch 4.

3-Point Goals — West Feliciana 2 (Dennis, Duncan), Parkview 3 (Blouin, Montague, Marshall).

Records — Parkview 9-9, 1-0 District 6-3A

University 92, West Feliciana 29

West Feliciana 8 8 7 6 — 29

University Lab 35 11 29 17 — 92

Scoring — WEST FELICIANA: J. Duncan 10, D. Morris 6, J. Washington 4, D. Dorsey 4, D. Williams 3, A. Falgout 2; UNIVERSITY: C. Verett 20, A. Fisher 17, D. Ethrom 14, K. Anderson 10, F. Kwentua 10, T. Drake 8, G. Courtright 7, N. Marshall 6.

3-Point Goals — West Feliciana 2 (J. Duncan 1, D. Williams 1); University 6 (C. Verett 2, K. Anderson 2, G. Courtright 1, A. Fisher 1)

Records — West Feliciana 6-7, 0-2 in District 6-3A; University Lab 9-6, 2-0

Junior Varsity — University Lab 51, West Feliciana 21

Basketball tourneys

Episcopal Classic

Boys

Live Oak 65, Catholic-Pointe Coupee 43

Halftime: Live Oak 32, Catholic-PC 17

Leaders: Live Oak: C. Fontenot 12, J. Reams 16, R. Davenport 12; Catholic-PC: T. Pichon 16, J. Guidroz 11

Dunham 65, St. Amant 59

Halftime: Dunham 28, St. Amant 26

Leaders: Dunham: Tre Scott 26, Jordan Wright 18, Tyveon Spurlock 13; St. Amant: C. Templet 18, K. Kelson 10.

Doyle 53, Family Christian 47

Halftime: Doyle 19, Family Christian 19

Leaders: Doyle - R. Gullory 20, T. Dawsey 11, T. Jones 12; FAMILY CHRISTIAN: J. Plain 18, D. Landry 12, C. Crump 11.

Episcopal 68, Springfield 32

Halftime: Episcopal 27, Springfield 15

Leaders: Episcopal:- Chris Beckman Jr. 24, Cameron Dumas 10, Kevin Tripeaux 8; Springfield: F. Cameron 10, B. Reeves 6.

Green Devil Classic

Championship

Plaquemine 48, Donaldsonville 39

Leaders:PLAQUEMINE: C.J. Young 11; DONALDSONVILLE: B. Bernard 14.

CONSOLATION

Amite 63, St. James 54

Leaders:AMITE: D. Smith 22; ST. JAMES: J. Lumar 18.

THIRD PLACE

Brusly 72, Macon County (Ga.) 41

Leaders:BRUSLY: M. Bryant 18; MACON COUNTY: A. Moore 8, J. Brown 8.

TOURNAMENT MVP: C.J. Young, Plaquemine

Redstick Holiday Classic

Boys

Jehovah Jireh 65, Runnels 55

Halftime: Jehovah Jireh 33, Runnels 26

Leaders:Jehovah Jireh: Trenton Payne 21, Jakobey Hitchens 20, Donald Johnson 14; Runnels: Conner Raines 13, Douglas Gulley 10

Christian Life 66, St. Michael 49

Halftime: Christian Life 37, St. Michael 30

Leaders:Christian Life: Ludovic Kader 18, Sam Williams 18; St. Michael: MIchael Alfred 20

Catholic High 60, Parkview Baptist 42

Halftime: Catholic High 24, Parkview Baptist 20

Boys soccer

Catholic 3, Fontainebleau 0

Goals — Catholic: Michale Focht, Jordi Osuna, Nick Davies

Goalkeepers — Catholic: Patrick Riley (3 saves); Fontainebleau: Payton Shaw (8 saves)

Records — Catholic 6-5-1, Fontainebleau 5-5-2

Basketball schedule

Here is a schedule of basketball games and tournaments for the rest of this week. Single-game times listed typically include at least one subvarsity game.

Boys

Saturday

Episcopal at Family Christian, 4 p.m.

Hammond at Denham Springs, 6 p.m,

Tournament

Joel Hawkins Classic

At Southern’s F.G. Clark Center

Belaire vs. Beau Chene, 3:30 p.m.

Comeaux vs. Landry-Walker, 5 p.m.

Northside vs. Port Allen, 6:30 p.m.

Southern Lab vs. Madison Prep, 7 p.m.

Girls

Thursday

Glen Oaks at Parkview Baptist, 5 p.m.