Football

All games start at 7 p.m. unless otherwise noted.

Thursday

East St. John at John Ehret

Lusher at Haynes (Yenni, 6:30 p.m.)

Parkview Baptist at Riverside

Friday

Acadiana at Ponchatoula

Amite at Franklinton

Barbe at Mandeville

Belle Chasse at East Jefferson (Yenni)

Ben Franklin at Country Day ( 4 p.m. )

Bogalusa at St. James

Bonnabel at Fontainbleau

Brother Martin at St. Stanislaus, Miss.

Carver at South Lafourche

Clark at Lake Area

Cohen at Northlake Christian

Covenant Christian at Hannan

Crescent City at Ascension Christian

Ecole Classique at Ridgewood

Fisher at St. Martin’s

Grace King at Chalmette

Hancock, Miss. at De La Salle

Holy Cross at Hammond

Higgins at St. Amant

Karr at Landry-Walker (Behrman)

KIPP at Like Oak

Lakeshore at E.D. White

McDonogh 35 at Slidell

Northshore at Salmen

Patterson at Hahnville

Pope John Paul II at South Plaquemine

Riverdale at Newman

Sci Academy at Pearl River

Shades Valley (Ala.) vs. John Curtis (Shreveport)

St. Paul’s at Jesuit (Tad Gormley)

Sophie B. Wright at Morgan City

Scotlandville at St. Augustine

St. Charles at Thomas Jefferson (Memtsas)

West Jefferson at Lutcher

West St. John at Donaldsonville

Woodlawn at Destrehan

Saturday

McMain at Helen Cox (Memtsas)

Teurlings Catholic at Shaw (Memtsas, 2 p.m.)

Warren Easton at Evangel Christian (Shreveport)

Covington at Rummel (Yenni)

Volleyball

Tuesday

Country Day at Cabrini

Northlake Christian vs. Loranger

Mandeville vs. SSA

Hannan vs. Ben Franklin

Covington vs. Salmen

Slidell at Lakeshore

Ponchatoula at Riverside

Pope John Paul II at First Baptist

Pearl River at Franklinton

Pine at Tylertown, Miss.

St. Joseph’s at Mount Carmel

Landry-Walker at Newman

Ursuline at Belle Chasse

St. Katherine’s at De La Salle

Vandebilt Catholic at AOL

Wednesday

Northlake Christian at Ursuline

Mandeville vs. Lakeshore

SSA Volleyball at Fontainebleau

Ponchatoula at Dutchtown Tournament

Hammond at Salmen

Pope John Paul II vs. John Curtis

St. Thomas Aquinas at East St. John

Northshore at Dominican

Cabrini at Mount Carmel

St. Martin’s at De La Salle

Chapelle at Sacred Heart

Thursday

Newman at Ben Franklin

Northlake Christian at Slidell

Hannan at Ponchatoula

Fontainebleau at HL Bourgeois

Covington at Dutchtown Tournament

Hammond at Denham Springs

St. Thomas Aquinas vs. Ascension Christian

Pearl River at Pine

H.L Bourgeois Tournament

(AOL, Northshore, Ursuline, Fontainebleau, De La Salle, Dominican)

Salmen vs. First Baptist

Franklinton vs. Varnado

Lusher at Sacred Heart

Friday

Country Day in Lovett (Ga.) Tournament

Comeaux at Dominican

Saturday

H.L. Bourgeois Tournament (AOL, Northshore, Ursuline, Fontainebleau, De La Salle, Dominican)

Dutchtown Tournament (Covington, Ponchatoula, Hannan)

Country Day in Lovett (Ga.) Tournament