Swimming

LHSAA State Meet

At SPAR Aquatic Center

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s Academy 558. 2, Mandeville High 276. 3, Northshore 204. 4, Dominican 185. 5, Mount Carmel 155. 6, C.E. Byrd 122. 7, Pineville 106. 8, Destrehan 101.

9, Dutchtown 95. 10, Fontainebleau 89. 11, Lafayette 78. 12, Sulphur 39. 13, Archbishop Chapelle 30. 14, Slidell 23. 15, Barbe 22. 16, West Monroe 20. 17, Hahnville 16. 18, New Iberia 6. 18, Zachary 6. 20, St. Amant 2, East Ascension 2, Denham Springs 2.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, St. Joseph’s 1:49.45. 2, Dominican 1:57.44. 3, Northshore 2:00.38.

200 freestyle: 1, Megan Loop, Mandeville, 1:52.68. 2, Katelyn Rodriguez, SJA, 1:52.72. 3, Victoria Padial, SJA, 1:54.10.

200 individual medley: 1, Lia Joslin, Mandeville, 2:06.64. 2, Mary Katherine Miller, SJA, 2:08.69. 3, Denise Frantz, Mandeville, 2:10.90.

50 freestyle: 1, Caroline Beene, SJA, 24.05. 2, Emma Doll, Northshore, 24.56. 3, Mary Claire Beaver, SJA, 24.57.

100 butterfly: 1, Ashlyn Hunt, Lafayette, 57.39. 2, Mary Claire Beaver, SJA, 58.12. 3, Jeanne Frederic, SJA, 58.65.

100 freestyle: 1, Caroline Beene, SJA, 52.21. 2, Lia Joslin, Mandeville, 52.35. 3, Clayton Black, SJA, 53.43.

500 freestyle: 1, Megan Loop, Mandeville, 4:57.35. 2, Claire, Charpentier, SJA, 5:06.00. 3, Amy Pennington, Northshore, 5:11.77.

200 freestyle relay: 1, SJA 1:38.51. 2, Mandeville 1:39.28. 3, Mount Carmel 1:45.86.

100 backstroke: 1, Victoria Padial, SJA, 58.69. 2, Bethany Seagraves, SJA, 59.10. 3, Stephanie Reuter, Dominican, 1:00.41.

100 breaststroke: 1, Denise Frantz, Mandeville, 1:06.02. 2, Amy Miller, SJA, 1:08.93. 3, Alexandra Cloutet, Mandeville, 1:10.68.

400 freestyle relay: 1, SJA 3:32.04. 2, Mandeville 3:43.24. 3, Northshore 3:46.20.

Boys

Team totals: 1, Catholic 463.50. 2, Jesuit 301. 3, Archbishop Rummel 155. 4, St. Paul’s 150. 50. 5, Fontainebleau 136. 6, Mandeville 135. 7, Destrehan 106. 8, Lafayette 101. 9, Northshore 83. 10, Brother Martin 80. 11, Barbe 75. 12, Hahnville 74. 12, Slidell 74. 14, Sulphur 60. 15, Zachary 43. 16, Denham Springs 37. C.E. Byrd 37. 18, East Ascension 34.

19, Walker 11. 20, Pineville 10. 21, Ponchatoula 3.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Catholic 1:36.60. 2, Jesuit 1:38.88. 3, St. Paul’s 1:40.72.

200 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 1:38.58. 2, Michael Favaloro, Rummel, 1:45.48. 3, Gabe Pruitt, Sulphur, 1:46.61.

200 individual medley: 1, Andrew Knudsen, Fontainebleau, 1:53.03. 2, Mason Hutchinson, East Ascension, 1:55.50. 3, Keaton Teas, Mandeville, 1:57.52.

50 freestyle: 1, Tyler Massimini, Rummel, 21.38. 2, Graham Gardner, Catholic, 21.75. 3, Zachary Dantin, Destrehan, 21.92.

100 butterfly: 1, Griffin Guzan, St. Paul’s, 51.08. 2, Mason Hutchinson, East Ascension, 51.18. 3, Brady Grenfell, Catholic, 51.93.

100 freestyle: 1, Tyler Massimini, Rummel, 47.48. 2, Chris Simmons, Jesuit, 47.74. 3, Nick Seagraves, Catholic, 48.30.

500 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 4:35.58. 2, Lance Michael Rodriguez, Catholic, 4:43.37. 3, Michael Conrad, Jesuit, 4:45.92.

200 freestyle relay: 1, Catholic 1:25.98. 2, Rummel 1:28.92. 3, Jesuit 1:29.27.

100 backstroke: 1, Nathan Borel, Lafayette, 51.63. 2, Harrison Prieto, St. Paul’s, 54.54. 3, Brady Grenfell, Catholic, 54.81.

100 breaststroke: 1, Zach Stump, Barbem 56.66. 2, Andrew Knudsen, Fontainebleau,57.90. 3, Brady Coleman, Denham Springs, 59.91.

400 freestyle relay: 1, Catholic 3:09.22. 2, Jesuit 3:17.76. 3, Rummel 3:17.79.