Games are scheduled for 7 p.m.

Thursday

Local-Area

Broadmoor (6-4A) at Live Oak (4-5A)

Opelousas Catholic (6-1A) vs. St. John-Plaquemine (9-1A) at Plaquemine’s Canova Stadium

BR Christian Patriots vs. Covenant Christian at Nicholls State’s Guidry Stadium-Thibodaux

Acadiana

Acadiana (3-5A) at New Iberia (7-5A)

Opelousas (4-4A) at Franklin (9-3A)

North Central (6-1A) at Gueydan (8-1A)

Friday

Local 5A-4A

Woodlawn (5-5A) at Central (4-5A)

Catholic (5-5A) at Denham Springs (4-5A)

Belaire (6-4A) at Scotlandville (4-5A)

Dutchtown (5-5A) Sulphur (3-5A)

St. Amant (5-5A) at Lafayette (3-5A)

Walker (4-5A) at East Ascension (5-5A)

East Feliciana (6-3A) at Zachary (4-5A)

McKinley (5-5A) at Northside (5-4A)

Southern Lab (7-1A) at Istrouma (6-4A)

Hahnville (8-5A) at Lutcher (6-4A)

Vandebilt Catholic (8-4A) at Plaquemine (6-4A)

St. Michael (6-4A) at St. Thomas Aquinas (8-2A)

Northeast (7-2A) vs. Tara (6-4A) at Olympia Stadium

Local-Area

Baker (6-3A) at Wilkinson County, Miss.

Glen Oaks (6-3A) vs. Capitol (7-2A) at Memorial Stadium

Parkview Baptist (6-3A) at Redemptorist (7-2A)

West Feliciana (6-3A) at Independence (8-3A)

Donaldsonville (7-3A) at Dunham (7-2A)

Brusly (7-3A) at Riverside Academy (9-2A)

St. James (7-3A) at Patterson (9-3A)

Crescent City (10-1A) at Port Allen (7-3A)

White Castle (9-1A) at University (7-2A)

Episcopal (7-2A) at Country Day (10-1A)

Albany (8-3A) at Pine (8-2A)

Livonia (5-3A) at Catholic-Pointe Coupee (6-1A)

False River Academy (6-1A) at Ascension Catholic (9-1A)

West St. John (9-1A) at Bonnabel (8-5A)

Madison Prep at Pointe Coupee Central (6-1A)

Northlake Christian (8-2A) at Christian Life (7-1A)

South Cameron (5-1A) at East Iberville (9-1A)

Parklane Academy (MAIS 2-3A) at Central Private (MAIS 6-2A)

Centreville Academy (MAIS 6-2A) at Oak Forest Academy (MAIS 6-2A)

Columbia Academy (MAIS 5-2A) at Silliman Institute (MAIS 6-2A)

Acadiana

Barbe (3-5A) at Evangel (1-2A)

Calvary Baptist (1-2A) at Carencro (3-5A)

Breaux Bridge (5-4A) at Comeaux (3-5A)

Sam Houston (3-5A) at Westlake (4-3A)

Port Barre (5-3A) at Beau Chene (4-4A)

LaGrange (4-4A) at Mansfield (1-2A)

Cecilia (5-4A) at Church Point (5-3A)

St. Martinville (5-4A) at Kaplan (5-4A)

Teurlings (5-4A) at Notre Dame (4-3A)

Abbeville (9-3A) at Rayne (5-3A)

Vermilion Catholic (8-1A) at Erath (9-3A)

Kaplan (9-3A) at St. Martinville (5-4A)

North Vermilion (9-3A) at Catholic-New Iberia (6-2A)

Westminster (6-1A) at Loreauville (6-2A)

Sacred Heart-Ville Platte (6-1A) at Ville Platte (5-2A)

St. Edmund (6-1A) at Mamou (5-2A)

Vermilion Catholic (8-1A) at Erath (9-3A)

Northwest (5-3A) at Jeanerette (5-2A)

Southeast

Higgins (8-5A) at Covington (6-5A)

Warren Easton (10-4A) at Fontainebleau (6-5A)

Jewel Sumner at Mandeville (6-5A)

Northshore (6-5A) at St. Charles (7-3A)

East Jefferson (10-4A) at Ponchatoula (6-5A)

Lakeshore (7-4A) at Slidell (6-5A)

McDonogh No. 35 (9-4A) at St. Paul’s (6-5A)

Hammond (7-4A) at Amite (8-3A)

Varnado (7-1A) at Franklinton (7-4A)

Loranger (8-3A) at Pearl River (7-4A)

Kentwood (7-1A) at St. Helena (8-2A)

Ridgewood (10-1A) at Mt. Hermon (7-1A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at South Terrebonne (8-4A)

Brother Martin (9-5A) at Central Lafourche (7-5A)

East St. John (8-5A) at John Curtis (9-2A)

Karr (9-4A) at Destrehan (8-5A)

E.D. White (7-3A) at Terrebonne (7-5A)

Assumption (8-4A) at Thibodaux (7-5A)

Ehret (8-5A) at South Lafourche (7-5A)

Ellender (8-4A) at West St. Mary (6-2A)

Houma Christian (10-1A) at Hannan (7-1A)

Berwick (9-3A) at Central Catholic (8-1A)

Hanson (8-1A) at Pine Prairie (5-2A)

Berwick (9-3A) at Central Catholic (8-1A)

Reed (10-3A) at Morgan City (8-4A)