Football

Thursday’s scores

C.E. Byrd 42, Calvary Baptist Academy 13

E.D. White 32, Central Catholic 6

Kaplan 32, Westminster Christian 6

Kinder 47, Oakdale 20

Mangham 54, Caldwell Parish 14

Oberlin 26, Rosepine 24

Riverdale 28, King 7

Shreveport Northwood 55, Bossier 7

Woodlawn (SH) 48, B.T. Washington 16

Week 3 Schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Friday

Local 5A/4A

Belaire (6-4A) at Broadmoor (4-5A)

Central (4-5A) at Jesuit (9-5A)

Catholic (5-5A) at Denham Springs (4-5A)

East Feliciana (6-2A) at Zachary (4-5A)

St. Michael (6-4A) at Live Oak (4-5A)

Pineville (2-5A) at Walker (4-5A)

Glen Oaks (7-3A) at Scotlandville (4-5A)

Dutchtown (5-5A) at Destrehan (7-5A)

East Ascension (5-5A) at St. Charles (11-3A)

Opelousas (4-4A) at McKinley (5-5A)

H.L. Bourgeois (7-5A) at St. Amant (5-5A)

Plaquemine (6-4A) at Woodlawn (5-5A)

West Jefferson (8-5A) at Lutcher (6-4A)

Northeast (6-2A) vs. Tara (6-4A) at Glen Oaks

Local/Area

Port Allen (7-3A) at Livonia (5-3A)

White Castle (8-1A) at Donaldsonville (9-3A)

Belle Chasse (10-4A) at Brusly (7-3A)

KIPP Renaissance (10-3A) at Parkview Baptist (7-3A)

University (7-3A) at LaGrange (4-4A)

West Feliciana (7-3A) at St. Louis (4-3A)

Albany (8-3A) at Springfield (7-2A)

Jeanerette (5-2A) vs. Capitol (6-2A) at Memorial Stadium

St. John-Plaquemine (8-1A) at Dunham (6-2A)

Country Day (9-1A) at Episcopal (6-2A), 6 p.m.

Amite (8-3A) vs. Southern Lab (6-1A) at Leadership’s Doug Williams Stadium

Redemptorist (6-2A) vs. Madison Prep (6-1A) at Redemptorist

St. Martin, Miss., (1-5A) at St. Helena (7-2A)

Catholic-Pointe Coupee (5-1A) at East Iberville (7-1A)

False River (5-1A) at Houma Christian (9-1A)

Mentorship Academy (6-2A) at Baker (7-3A)

Ascension Catholic (8-1A) at Christian Life (6-1A)

Ascension Christian (8-1A) at Ridgewood (9-1A)

Central Private (MAIS 6-2A) at Glenbrook (MAIS 3-2A)

Silliman (MAIS 6-2A) at Bowling Green (MAIS 6-2A)

Acadiana

Barbe (3-5A) at West Monroe (2-5A)

Carencro (3-5A) at St. Thomas More (5-4A)

Comeaux (3-5A) at Breaux Bridge (5-4A)

Sam Houston (3-5A) at Westlake (4-3A)

Alexandria (2-5A) at Lafayette (3-5A)

Sulphur (3-5A) at Washington-Marion (4-4A)

New Iberia (3-5A) at Westgate (5-4A)

Cecilia (5-4A) at Church Point (5-3A)

Evangel (1-3A) at Northside (5-4A)

Eunice (4-4A) at St. Martinville (5-4A)

Notre Dame (6-3A) at Teurlings (5-4A)

Cecilia (5-4A) at Church Point (5-3A)

Northwest (5-3A) at Crowley (4-4A)

Mamou (4-2A) at Pine Prairie (5-3A)

Beau Chene (4-4A) at Port Barre (5-3A)

Sacred Heart-Ville Platte (5-1A) at Ville Platte (5-3A)

Abbeville (6-3A) at Rayne (4-4A)

Erath (6-3A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Kaplan (6-3A) at Westminster (5-2A)

North Vermilion (6-3A) at Loreauville (5-2A)

Patterson (9-3A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

Delcambre (5-2A) at Elton (4-1A)

Ascension Episcopal (7-1A) at Opelousas Catholic (5-2A)

North Central (5-1A) at Highland Baptist (7-1A)

Sacred Heart-Ville Plate (5-1A) at Gueydan (7-1A)

Basile (4-1A) at St. Edmund (5-1A)

Hamilton Christian (4-1A) at Lafayette Christian (7-1A)

Southeast

St. Augustine (9-5A) at Covington (6-5A)

John Ehret (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Walter L. Cohen (8-2A) at Hammond (6-5A)

Mandeville (6-5A) at Central Lafourche (7-5A)

Ellender (7-4A) at Terrebonne (7-5A)

Salmen (8-4A) at Northshore (6-5A)

Higgins (8-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Slidell (6-5A) at Lakeshore (8-4A)

McDonogh No. 35 (10-4A) at St. Paul’s (6-5A)

Thibodaux (7-5A) at Assumption (7-4A)

East St. John (7-5A) at Curtis (11-3A)

Hahnville (7-5A) at Landry/Walker (9-4A)

Thibodaux (7-5A) at Assumption (7-4A)

Shaw (9-5A) at South Lafourche (7-5A)

West St. Mary (6-3A) at Morgan City (7-4A)

South Terrebonne (7-4A) at John McDonogh (10-3A)

Vandebilt (7-4A) at St. James (10-2A)

Pine (7-2A) at Bogalusa (8-3A)

Marksville (3-3A) at Independence (8-3A)

Loranger (8-3A) at Kentwood (6-1A)

Varnado (6-1A) at Jewel Sumner (8-3A)

Hanson (7-1A) at Berwick (9-3A)

Riverside (9-2A) at West St. John (8-1A)

Franklin (9-3A) at McMain (11-3A)

Patterson (9-3A) at Catholic-New Iberia (5-2A)

E.D. White (9-3A) at Central Catholic (7-1A)

St. Thomas Aquinas (7-2A) at Clark (10-3A)

Newman (8-2A) at Pope John Paul II (7-2A)

Crescent City (9-1A) at Mt. Hermon (7-2A)

Saturday

Acadiana

Acadiana (3-5A ) at Rummel (9-5A)

Volleyball

Denham Springs 3,

False River 1

False River 19 25 24 21

Denham Springs 25 22 26 25

Team leaders: DENHAM SPRINGS: Mattie Gibson (11 kills, 1 ace, 4 digs, 4 blocks), Morgan Miller (9 kills, 1 ace, 2 digs, 3 blocks), Faith Jackson (1 kill, 34 assists, 10 digs); FALSE RIVER: Emily Sellars (2 aces, 5 digs, 8 kills), Amber LaBorde (14 digs), Brene David (8 digs, 10 assists, 1 kill), Lexi Bertinot (3 aces, 3 digs, 6 kills).

Family Christian 3, Christian Life 0

Family Christian Academy 25 25 25 Christian Life 17 20 23

Team leaders: Family Christian: Kayla Roberson (19 kills, 5 aces, 6 digs, 1 block), Treasure Anthony (7 kills, 1 ace, 3 digs), Kathryn Landry (2 kills, 1 ace, 10 digs)

Team records: Family Christian Academy 5-4, Christian Life 0-13.

Team records: Denham Springs 9-7.

St. Joseph’s Academy 3, St. Amant 0

St. Joseph’s Academy 25 27 25 St. Amant 12 25 15

Team leaders: ST. JOSEPH’S ACADEMY: Madison Daigle (13 kills, 9 blocks, 2 digs), Katherine Young (11 kills, 3 blocks, 3 aces), Melissa Currier (12 blocks, 8 kills, 6 aces), Elise Gasperecz (26 assists); ST. AMANT: Alli Duplechein (8 kills, 6 digs, 2 blocks), Maggie Duplechein (6 kills, 6 digs, 2 blocks), Victoria Howell (6 kills, 2 digs), Kourtney Gremillion (12 assists)

Team records: St. Joseph’s 6-0; St. Amant 7-4.

McKinley 3, Broadmoor 2

Broadmoor 28 18 25 25 10

Mckinley 30 25 22 27 15

Team leaders: BROADMOOR: Kallie Johnson (16 kills, 3 aces, 20 digs), Daijah Patterson (3 kills, 27 assists, 1 ace, 21 digs), Tiera McCall (3 kills, 1 ace, 19 digs), Summer Jefferson (8 kills, 24 digs); MCKINLEY: Rebecca Eley (4 kills, 2 aces, 7 digs, 1 block), Emily Eley (20 assists, 2 aces), Chyanna McGee (5 kills, 2 assists, 5 digs, 3 blocks).

Team records: Broadmoor 6-10, McKinley 1-8.

St. John 3, Cecilia 0

Cecilia 10 19 22 St. John 25 25 25

Team leaders: ST. JOHN: Payton Passantino (11 kills, 5 aces, 5 digs), Keri Yarbrough (8 kills, 1 block, 1 ace), Claire Pearce (25 assists, 4 aces, 2 digs), Carlee Smith (16 digs, 1 ace)

Team records: St. John 12-3.

St. Michael 3,

East Ascension 1

East Acesnsion 18 25 25 23 St. Michael 25 22 27 25

Team leaders: EAST ASCENSION: Jessie Watts (10 kills, 11 assists, 11 digs, 2 blocks), Emily Denadle (5 kills, 14 assists, 12 digs), Claire Wiegnderger (10 kills, 21 digs); ST. MICHAEL: Madeleine Gremillion (21 kills, 1 block, 6 digs),Taylor Heck (4 kills, 23 assists, 7 digs), Whitney Hartmann (7 kills, 2 blocks, 4 digs)

Team records: East Ascension 10-6; St. Michael 9-5.

University High 3,

Central 0

University High 25 25 25

Central 16 12 23

Team leaders: University High: Lindsay Flory (13 kills, 12 assists, 8 digs, 4 blocks, 1 ace), Terri Drake (19 assists, 11 digs, 5 kills, 4 blocks, 1 ace), Carolyn Coulter (8 kills, 3 digs, 2 aces); Central: Kaitlyn Cooke (7 digs, 6 assists, 1 ace), Jordan Stephens (5 kills, 5 digs, 2 blocks).

Team records: University High: 12-4, Central: 8-7.

West Feliciana 3, Lee 0

Lee High 11 7 4

West Feliciana 25 25 25

Team leaders: West Feliciana: Jada Washington (24 aces, 4 kills, 1 block), Melanie Ernest (5 aces, 6 assists), Jordan Bringedahl (8 aces).

Team records: Lee High: 0-8, 0-2 in district; West Feliciana 5-4, 1-0.

Saturday

Dunham at East Ascension, 10 a.m.

Assumption at St. Amant, 10 a.m.

Oklahoma School for the Deaf at Louisiana School for the Deaf, 1 p.m.