Cross country polls

Boys

Composite poll

1. St. Paul’s (10) 100

2. John Curtis 80

3. Brother Martin 77

4. Catholic-BR 61

5. Jesuit 58

6. Episcopal-BR 52

7. Parkway 44

8. Holy Cross 30

9. Mandeville 26

10. Rummel 11

Also receiving votes: E.D. White, Assumption, Fontainebleau

Girls

Composite poll

1. St. Joseph’s Academy (5) 95

(tie) Mandeville (5) 95

3 Parkway 65

4 Mount Carmel Academy 64

5 St. Michael 46

6 Vandebilt Catholic 32

7 Dominican 28

8 Menard 24

9 Louise McGehee 22

10 St. Thomas More 20

Also receiving votes: St. Thomas Aquinas, Academy of Sacred Heart (N.O.), Ascension Catholic, Country Day, Episcopal, Lusher, E.D. White, John Curtis, Fontainebleau, Dutchtown, East Ascension

Volleyball

Baton Rouge High 3, Southern Lab 2

Southern Lab 21 26 25 23 12

Baton Rouge High 25 24 23 25 15

Team leaders: BATON ROUGE HIGH: Loren James (11 kills, 2 digs), Sameera Mohamed (4 aces, 6 kills, 23 assists, 13 digs), Tayler Strickland (2 aces, 10 kills, 5 digs). Team records: Baton Rouge High 16-8, 1-2 Diviision I, District 3; Southern Lab 21-6.

Central 3, Tara 0

Central 25 25 25

Tara 8 7 11

Team leaders: CENTRAL: Kelsey Cooke (5 kills), Kathryn Mancuso (7 digs), Kaitlyn Cooke (22 assists, 4 aces, 4 digs); TARA: Tashunna Davis (2 kills, 11 digs). Team records: Central 19-5, 4-0 Division II, District 3; Tara 6-14, 0-4.

Family Christian 3,

La. School for the Deaf 0

Family Christian 25 25 25

La. School for the Deaf 5 9 21

Team leaders: FAMILY CHRISTIAN: Tayler Robertson (11 kills, 3 aces, 4 digs), Ambria Martin (8 aces, 4 digs), Jasmine Jimenez (9 aces). Team records: Family Christian 7-7, 1-0 District 5; Louisiana School for the Deaf 0-9, 0-2.

Live Oak 3, Walker 0

Walker 18 17 22

Live Oak 25 25 25

Team leaders: LIVE OAK: Kelsey White (12 assists, 5 digs 3 aces), Abby James (2 kills, 4 digs), Olivia Wilson (4 kills). Team records: Live Oak 7-11.

Live Oak 3, Belaire 0

Belaire 16 17 19

Live Oak 25 25 25

Team leaders: LIVE OAK: Lauren Rowe (8 kills, 6 digs), Kelsey Miller (6 kills, 5 aces), Brennan Parker (5 kills, 7 aces). Team records: Belaire 9-15, Live Oak 12-12.

Lutcher 3, St. Michael 2

Lutcher 25 23 25 22 15

St. Michael 22 25 21 25 7

Team leaders: LUTCHER: Jariel Tureaud (20 kills, 4 aces, 5 blocks), Avarie Louque (8 kills, 17 digs), Maci Schexnayder (18 assists); ST. MICHAEL: Amari Bellard (7 kills, 17 digs), Savannah Wininger (13 kills, 14 digs), Sadie Edmonston (3 aces, 14 assists, 12 digs), Molly Smith (7 kills, 2 blocks). Team records: Lutcher 17-6, 3-0 in Division III, District 6; St. Michael 13-7, 1-1

McKinley 3, Scotlandville 0

Scotlandville 14 13 23

McKinley 25 25 25

Team leaders: MCKINLEY: Rayven Mills (4 kills, 2 digs, 4 blocks), Charity Gipson (3 kills, 7 assists, 2 aces, 3 digs), Carley Gipson (4 kills, 2 aces, 3 digs, 4 blocks), Rakayla Robertson (3 kills, 2 blocks), Terrea Sims (2 kills, 8 digs), Emily Eley (6 assists, 3 aces). Team records: McKinley 6-12, 2-1 Division I District 3.

Northeast 3, Lee 0

Lee High 14 16 20

Northeast 25 25 25

Team leaders: LEE: Valente Jenkins (5 kills, 6 blocks, 3 aces), Markeisha Hivas (4 kills, 3 blocks, 3 digs, 4 aces, 5 assists), Jalin Walker (5 kills, 2 blocks); NORTHEAST: Lauren Jackson (11 kills), Donnayla Brown (6 kills, 4 blocks, 2 aces), Brianna Haney (3 kills). Team records: Lee 5-13, 1-6; Northeast 9-11, 3-4.

Plaquemine 3, Port Allen 1

Port Allen 10 7 25 14

Plaquemine 25 25 22 25

Team leaders: PLAQUEMINE: Tylar Kelly (11 kills, 4 blocks), Breanna Dillon (9 kills, 5 blocks), Caroline Zeringue (6 aces, 3 digs). Team records: Plaquemine 8-14.

Southern Lab 3,

Madison Prep 0

Southern Lab 25 25 25

Madison Prep 17 14 14

Team leaders: SOUTHERN LAB: Payten Clark (6 digs, 4 kills, 6 aces,) Saije Bady (6 aces, 8 assists). Team records: Southern Lab 22-5.

St. Joseph’s 3, Zachary 0

St. Joseph’s 25 21 25 25

Zachary 20 25 19 21

Team leaders: ST. JOSEPH’S ACADEMY: Melanie Miller (4 assists, 5 aces, 23 digs), Fran Okpalobi (8 kills, 4 aces, 7 digs, 3 blocks), Elise Gasperecz (12 kills, 20 assists, 3 aces, 9 digs); ZACHARY: Ana Williams (12 kills, 9 digs, 4 blocks), Lauren Kinchen (7 kills, 13 assists, 19 digs, 1 block); Leanne Sorrel (5 kills, 19 assists, 12 digs). Team records: St. Joseph’s 14-8, 3-0 Division I, District 3; Zachary 16-9, 2-1

West Feliciana 3, Livonia 0

Livonia 24 19 10

West Feliciana 25 25 25

Team leaders: LIVONIA: Maggie Buttler (6 digs), Kelsi Myer (6 assists), Alex Jarreaux (5 kills, 2 digs); WEST FELICIANA: Jordan Bringedahl (2 aces, 8 kills, 3 digs), Melanie Earnest (3 aces, 21 assists), Kia Coleman (6 kills). Team records: West Feliciana 12-7, 3-0 Division III, District 5.

Schedule

Wednesday

St. John at Ascension Catholic, 4 p.m.

Runnels at Episcopal, 4:30 p.m.

White Castle at Catholic-Pointe Coupee, 5 p.m.

Lee High at Dunham, 5 p.m.

Family Christian at East Iberville, 5 p.m.

University at Friendship Capitol, 5 p.m.

Madison Prep at Northeast, 5 p.m.

Christian Life at Southern Lab, 5 p.m.

Port Allen at Walker, 5 p.m.

Broadmoor at Woodlawn, 5 p.m.

Thursday

Zachary at Baton Rouge High, 4 p.m.

Dutchtown at East Ascension, 4 p.m.

Broadmoor at Live Oak, 4 p.m.

McKinley at St. Joseph’s, 4 p.m.

Port Allen at Baker, 5 p.m.

Central at Belaire, 5 p.m.

West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

St. Michael at Glen Oaks, 5 p.m.

Southern Lab at Lee High, 5 p.m.

Plaquemine at Livonia, 5 p.m.

Woodlawn at Tara, 5 p.m.

Mount Olive at Bethany Christian, 5 p.m.

Friday

Hattiesburg at Central Baptist School, 7 p.m.