Metro dual

at UNO

Girls

Team scores: Ursuline Academy 92, Haynes Academy 63; Destrehan 88, Ursuline Academy 72; Destrehan 96, Haynes Academy 61.

Top individuals

50-yard freestyle: 1, Hailey Clark, DHS, 28.31. 2, Camille Tiemann, UA, 29.28. 3, Leila Letica, Haynes, 29.52.

100 freestyle: 1, Ashton Edler, Haynes, 1:00.47. 2, Grace Donovan, UA, 1:02.83. 3, Leila Letica, Haynes, 1:06.40.

200 freestyle: 1, Jessica Ding, Haynes, 2:06.87. 2, Meg Maclaren, Meg, UA, 2:11.54. 3, Morgan Foret, DHS, 2:21.18.

500 freestyle: 1, Jessica Ding, Haynes, 5:50.28. 2, Christine Chang, Haynes, 6:28.95. 3, Sarah Gauthier, DHS, 7:27.66.

100 backstroke: 1, Meg Maclaren, UA, 1:08.29. 2, Katie Waguespack, DHS, 1:08.41. 3, Lauren Porche, UA, 1:21.63.

100 breaststroke: 1, Rebekah Dufour, DHS, 1:21.57. 2, Rachel Marino, DHS, 1:22.36. 3, Emily Maclaren, UA, 1:22.54.

100 butterfly: 1, Grace Donovan, UA, 1:07.73. 2, Katie Waguespack, DHS, 1:10.77. 3, Morgan Foret, DHS, 1:17.64.

200 IM: 1, Christine Chang, Haynes, 2:36.59. 2, Reagan Pfister, DHS, 2:41.75. 3, Emily Maclaren, UA, 2:42.60.

200 freestyle relay: 1, Haynes Academy ‘A’ 1:52.92. 2, Destrehan ‘A’ 1:53.72. 3, Ursuline Academy ‘A’ 1:59.40.

400 freestyle relay: 1, Destrehan ‘A’ 4:24.51. 2, Ursuline Academy ‘B’ 4:35.91. 3, Ursuline Academy ‘C’ 4:57.75.

Girls 200 medley relay: 1, Haynes Academy ‘A’2:05.98. 2, Destrehan ‘A’ 2:11.43. 3, Ursuline Academy ‘A’ 2:13.82.

Boys

Team scores: Jesuit 126, Holy Cross 44; Jesuit High School 140, Haynes Academy 17; Holy Cross 140, Haynes Academy 17; Jesuit 131, Destrehan 36; Holy Cross 103, Destrehan 63; Destrehan 113, Haynes Academy 20.

Top individuals

50 freestyle: 1, Patrick Cecola, Jesuit, 23.40. 2, Jack Jackson, Jesuit, 23.42. 3, Brett Dipuma, Jesuit, 23.97.

100 freestyle: 1, Jack Jackson, Jesuit, 52.06. 2, Nicholas McCrory, HC, 52.25. 3, Patrick Cecola, Jesuit, 52.59.

200 freestyle: 1, Nicholas McCrory, HC, 1:55.81. 2, Francis Plough, Jesuit, 1:56.26 MET. 3, Bellone, Conway, Jesuit, 1:58.70.

500 freestyle: 1, Michael Conrad, Jesuit, 4:56.78. 2, Brian Burvant, Jesuit, 5:26.12. 3, Stephen Owers, Jesuit, 5:45.21.

100 backstroke: 1, Chris Simmons, Jesuit, 59.93. 2, Cade Fuxan, Jesuit, 1:00.81. 3, Paxton DeForest, HC, 1:01.75.

100 breaststroke: 1, Sam Johnson, Jesuit, 1:06.54. 2, Blake Robert, Jesuit, 1:07.32.

3, Felix Rabito, Jesuit, 1:08.46.

100 butterfly: 1, Brett Dipuma, Jesuit, 57.67. 2, Francis Plough, Jesuit, 58.17. 3, Cody Schafer, DHS, 59.94.

200 IM: 1, Cody Schafer, DHS, 2:07.89. 2, Chris Simmons, Jesuit, 2:08.86. 3, Blake Robert, Jesuit, 2:13.78.

200 freestyle relay: 1, Jesuit ‘A’ 1:33.05. 2, Destrehan ‘A’ 1:36.16. 3, Holy Cross ‘A’1:38.39.

400 freestyle relay: 1, Jesuit ‘A’ 3:31.60. 2, Holy Cross ‘A’ 3:41.00. 3, Jesuit ‘B’ 3:44.37.

200 medley relay: 1, Jesuit ‘A’ 1:45.24. 2, Jesuit ‘B’ 1:47.26. 3, Destrehan ‘A’ 1:47.68.