District 12-2A track and field meet

at Tad Gormley Stadium in New Orleans

Girls

Team scores: 1. Newman, 138.5; 2. Riverside Academy, 120; 3. Country Day, 105.5; 4. St. Charles Catholic, 85; 5. West St. John, 56.6; 6. Sophie B. Wright, 34; 7. St. Mary's, 4

Track results

100: 1. Toni Perrin, Riverside, 12.73; 2. Breana Collins, Country Day, 13.02; 3. Taylor Aubert, Riverside, 13.21

200: 1. Toni Perrin, Riverside, 26.48; 2. Breana Collins, Country Day, 27.49; 3. Ijanae Bass, Sophie B. Wright, 27.76

400: 1. Peyton Lecorgne, Newman, 1:02.15; 2. Kayla Johnson, St. Charles, 1:03.08; 3. Ijanae Bass, Sophie B. Wright, 1:07.09

800: 1. Kathryn Fagan, Country Day, 2:39.94; 2. Courtney Brouwer, St. Charles, 2:41.79; 3. Caroline Conwill, Country Day, 2:42.03

1,600: 1. Mikala Ruhl, Newman, 5:32.72; 2. Kathryn Fagan, Country Day, 5:44.18; 3. Jessi Ruhl, Newman, 5:49.10

3,200: 1. Mikala Ruhl, Newman, 12:20.75; 2. Jessi Ruhl, Newman, 12:39.06; 3. Sydney Lee, Country Day, 13:32.64

100 hurdles: 1. Carli Hymel, Riverside, 17.26; 2. Adele Reynoir, Newman, 17.27; 3. Lady Reynolds, Newman, 17.62

300 hurdles: 1. Adele Reynoir, Newman, 48.54; 2. Carli Hymel, Riverside, 50.69; 3. Lady Reynolds, Newman, 53.12

4x100: 1. Riverside, 51.66; 2. Sophie B. Wright, 53.08; 3. St. Charles, 53.41

4x200: 1. Riverside, 1:48.50; 2. Sophie B. Wright, 1:50.09; 3. St. Charles, 1:52.97

4x400: 1. Newman, 4:23.21; 2. Country Day, 4:35.87; 3. St. Charles, 4:41.03

Field results

High jump: 1. Lady Reynolds, Newman, 4-08; 2. Jilynn Roussel, West St. John, 4-08; 3. Ella Aluise, Newman, 4-06

Pole vault: 1. Mary Claire McCoy, Newman, 7-06; 2. Carter Carey, Newman, 7-06; 3. Nicole Roach, Country Day, 6-06

Long jump: 1. Bria Neal, Riverside, 15-10; 2. Nazel Breaux, West St. John, 15-01.50; 3. Briley Becker, Riverside, 14-08

Triple jump: 1. Bria Neal, Riverside, 33-04; 2. Nazel Breaux, West St. John, 33-01; 3. Keyonna Brown, St. Charles, 32-04

Shot Put: 1. Miya Kelley, West St. John, 31-00; 2. Heaven Mamou, St. Charles, 28-04; 3. Dannecia Nora, Riverside, 27-08

Discus: 1. Leigh Maher, Country Day, 94-05.50; 2. Miya Kelley, West St. John, 93-01; 3. Sydney Clark, St. Charles, 92-02.25

Javelin: 1. Leigh Maher, Country Day, 131-05; 2. Kacie Becnel, Riverside, 116-03; 3. Mandy Friedlander, Country Day, 99-08.50

Track MVP: Toni Perrin, Riverside Academy

Field MVP: Bria Neal, Riverside Academy

Boys

Team scores: 1. Newman, 179; 2. West St. John, 141; 3. Riverside Academy, 86; 4. St. Charles, 61; 5. Country Day, 47; 6. Sophie B. Wright, 31

Track results

100: 1. Austin Alexander, West St. John, 11.02; 2. Murray Calhoun, Newman, 11.21; 3. Glenn Grayman, West St. John, 11.28

200: 1. Austin Alexander, West St. John, 22.79; 2. John Holmes, West St. John, 23.23; 3. Trey Joseph, St. Charles, 23.96

400: 1. Jalen Banks, Riverside, 50.75; 2. Trenton Grows, West St. John, 52.99; 3. James Simon, West St. John, 53.73

800: 1. Michael Brown, Newman, 2:07.15; 2. Dujuan Daniels, Riverside, 2:14.44; 3. Nick Rusovich, Country Day, 2:16.66

1,600: 1. Michael Brown, Newman, 4:42.34; 2. Nick Rusovich, Country Day, 4:46.45; 3. John Gainey, Newman, 4:56.59

3,200: 1. Michael Brown, Newman, 10:55.29; 2. John Gainey, Newman, 11:20.51; 3. Greg Bergeron, St. Charles, 12:38.19

110 hurdles: 1. Marcus Boudoin, West St. John, 14.83; 2. Jack Adler, Newman, 17.53; 3. Jack Reynolds, Newman, 17.82

300 hurdles: 1. Marcus Boudoin, West St. John, 40.91; 2. Joseph MacAlister, Sophie B. Wright, 45.26; 3. Jamal Walters, West St. John, 45.59

4x100: 1. West St. John, 43.53; 2. Newman, 44.75; 3. St. Charles, 45.39

4x200: 1. West St. John, 1:31.41; 2. Riverside, 1:34.33; 3. St. Charles, 1:35.81

4x400: 1. Riverside, 3:34.16; 2. West St. John, 3:37.33; 3. Newman, 3:37.46

Field results

High jump: 1. Dylon Hill, Newman, 6-02; 2. Murray Calhoun, Newman, 5-10; 3. James Simon, West St. JOhn, 5-08

Pole vault: 1. Campbell McCoy, Newman, 10-00; 2. Cy Winsberg, Newman, 9-00; 3. Charles, Redfearn, Country Day, 5-00

Long jump: 1. John Holmes, West St. John, 20-11; 2. Dylon Hill, Newman, 20-10; 3. Trenton Grows, West St. John, 20-05

Triple jump: 1. Dylon Hill, Newman, 43-02; 2. Garlan Robertson, Riverside, 39-05; 3. Devin Dumas, St. Charles, 39-04

Shot put: 1. Andrew Parker, Sophie B. Wright, 42-07; 2. Deandre Keller, St. Charles, 41-06; 3. Freddy Means, Riverside, 39-09

Discus: 1. Tyler Sandefer, St. Charles, 118-04; 2. Colton Davis, Newman, 117-11; 3. Cameron Cook, Riverside, 116-05

Javelin: 1. Isaac Andry, Newman, 149-05.50; 2. Cy Winsberg, Newman, 147-01; 3. Christian Becnel, Country Day, 142-06.50

Track MVP: Michael Brown, Newman

Field MVP: Dylon Hill, Newman