Volleyball

39th Episcopal Invitational

At Episcopal

Pool A standings: 1. Episcopal, 3-0. 2. Live Oak, 2-1. 3. East St. John, 1-2. 4. Christian Life, 0-3.

Pool B standings: 1. St. John, 3-0. 2. McKinley, 2-1. 3. Port Allen, 1-2. 4. Runnels, 0-3.

Final: Episcopal 2 St. John 1 (25-16, 19-25, 15-11)

Stats: Episcopal: Erika Grant (7 kills, 2 digs, 13 blocks), Kaitlyn Walker (3 kills, 3 digs, 2 aces, 15 blocks), Ali Mitchell (7 kills, 6 digs, 2 aces), Alyssa Winkler (21 assists, 4 digs, 7 blocks).

All tournament team: MVP: Erika Grant, Episcopal; Kaitlyn Walker, Episcopal; Ali Mitchell, Episcopal; Payton Pasantino, St. John; Keri Yarbrough, St. John; Kelsey Mayes, Runnels; Harleigh Emerick, Live Oak; Hannah Young, Christian Life Academy; Terrea Sims, McKinley.

Cross Country

Tom Nolan Invitational

Boys

Team scores: 1. Lafayette, 35. 2. Comeaux, 64. 3. Episcopal School of Acadiana, 99. 4. University, 122. 5. Teurlings Catholic, 128. 6. Sulphur, 188. 7. St. Michael, 197. 8. Opelousas, 215. 9. Beau Chene, 215. 10. Erath, 259. 11. Kaplan, 298. 12. Abbeville, 308. 13. Port Barre, 328.

Top 10: 1. Regan Lemaire, Lafayette, 16:15.8. 2. Hank Patrick, University, 16:26.7. 3. Dylan Dunford, Comeaux, 16:37.7. 4. Key Alfred, Carencro, 16:52.6. 5. Nicholas Dugas, Comeaux, 16:58.3. 6. Colby Lavergne, Comeaux, 17:07.2. 7. Daniel McNair, Teurlings Catholic, 17:13.2 8. Adam Robinson, Lafayette, 17:20.4. 9. Mostafa Meselhe, Lafayette, 17:26.4. 10. Dylan Gleason-Pritts, Lafayette, 17:31.9.

Girls

Team scores: 1. Episcopal, 26. 2. University, 52. 3. Lafayette, 69. 4. Beau Chene, 121. 5. Comeaux, 123. 6. Erath, 133. 7. Teurlings Catholic, 195. 8. St. Michael, 201.

Top 10: 1. Alicia Stamey, Episcopal, 18:56.5. 2. Kristen Landry, Ascension, 19:16.7. 3. Hayley Schwab, Episcopal, 19:19.6. 4. Adele Broussard, Episcopal, 19:25.8. 5. Ellie Pennington, University, 19:34.1. 6. Angelle Primeaux, Lafayette, 19:58.9. 7. Jasmine Smith, Comeaux, 20:41.9. 8. Madison Bauder, University, 20:44.7. 9. Lauren Hoff, Episcopal, 20:50.9. 10. Justice Merrifield, University, 21:01.2.

NSU High School Meet

At Northwestern State

Boys

Team scores: 1. Parkway, 33. 2. Leesville, 123. 3. St. Michael, 155. 4. West Ouachita, 197. 5. Westgate, 235. 6. Cedar Creek, 252. 7. Barbe, 321. 8. Anacoco, 328. 9. Caddo Magnet, 329. 10. Northwood, 340. 11. St. Louis Catholic, 352. 12. Lakeside, 363. 13. Natchitoches Central, 389. 14. Parkview Baptist, 414. 15. Captain Shreve, 493. 16. Menard, 508. 17. Huntington, 547. 18. Haughton, 565. 19. Loyola, 588. 20. Castor, 777.

Top 10: 1. Hayden Kingfisher, Parkway, 15:51.85. 2. Eric Greene, Lakeside, 16:20.75. 3. Brandon Lewis-Graham, Captain Shreve, 16:26.87. 4. Trevor Studor, West Ouchita, 16:32.47. 5. Jacob Hammons, Parkway, 16:36.99. 6. Dylan Oliver, Northwood, 16:42.45. 7. Alexander Landry, St. Michael, 16:44.77. 8. Cole Billiot, Parkway, 16:55.01. 9. Nathan Poovey, Parkway, 16:55.23. 10. Michael Boisson, St. Louis Catholic, 16:59.68.

Girls

Team Scores: 1. St. Joseph’s Academy, 64. 2. Parkway, 76. 3. Barbe, 164. 4. Menard, 177. 5. St. Louis Catholic, 244. 6. St. Michael, 246. 7. Cedar Creek, 294. 8. Loyola, 313. 9. Leesville, 392. 10. Anacoco, 410. 11. Castor, 448. 12. Claiborne Christian, 453. 13. Calvary, 454. 14. Sterlington, 489. 15. Caddo Magnet, 539.

Top 10: 1. Alissa Lander, Lakeside, 18:39.55. 2. Sara Funderburk, Parkway, 18:49.36. 3. Annie Hille, St. Joseph’s, 19:16.43. 4. Kaitlin Tanner, Loyola, 19:24.34. 5. Hailey Hesterman, Calvary, 19:33.55. 6. Rachel Pendleton, St. Michael, 19:37.62. 7. Samantha Hilburn, Captain Shreve, 19:44.73. 8. Claire Vaughn, Menard, 20:01.80. 9. Amber Dessell, Parkview Baptist, 20:11.31. 10. Carrie Colby, Natchitoches Central, 20:17.00.