Baseball

Zachary 12, St. Amant 6

Top 28 glance

At Burton Coliseum-Lake Charles

Semifinals

Tuesday

Class C — (3) New Living Word 62, (2) Elizabeth 58

Class C — (1) Atlanta 56, (4) Gibsland-Coleman 36

Class 5A — (3) Scotlandville 62, Byrd 60, OT

Class 5A — (1) Natchitoches Central 49, (20) Higgins 43

Wednesday

Class 1A — (4) Metairie Park Country Day vs. (1) Madison Prep, 1 p.m.

Class 1A — (3) Lafayette Christian vs. (2) Arcadia, 2:45 p.m.

Class B — (4) Midland vs. (1) Florien, 4:30 p.m.

Class B — (3) Anacoco vs. (2) Fairview, 6:15 p.m.

Class 4A — (10) St. Michael the Archangel vs. (6) Landry-Walker, 8 p.m.

Thursday

Class 3A — (2) John Curtis vs. (2) Rayville, 1 p.m.

Class 2A — (3) Episcopal vs. (2) Lakeview, 2:45 p.m.

Class 2A — (5) North Caddo vs. (1) Riverside Academy, 4:30 p.m.

Class 3A — (5) St. Louis Catholic vs. (1) University, 6:15 p.m.

Class 4A — (12) McDonogh 35 vs. (1) Salmen, 8 p.m.

Finals

Friday

Class C — (3) New Living Word (31-10) vs. (1) Atlanta (30-5), 4 p.m.

Class B — 6 p.m.

Class 5A — (3) Scotlandville (28-4) vs. (1) Natchitoches Central (28-2), 8 p.m.

Saturday

Class 1A — 2 p.m.

Class 2A — 4 p.m.

Class 3A — 6 p.m.

Class 4A — 8 p.m.

Box scores

Natchitoches Central 49, L.W. Higgins 43

class 5a

L.W. Higgins (19-11)

Melvin Frazier 4-8 5-7 13; Nathan Bailey 5-7 0-0 13; Daivon Sullivan 4-11 2-2 10; Romalo Ford 2-2 1-2 5; Montel James 1-2 0-0 2; Deiondrake Glapion 0-0 0-0 0; Alex Smith 0-1 0-0 0; Tevyn Wade 0-0 0-0 0. Totals 16-31 8-11 43.

Natchitoches Central (28-2)

Brandon Rachal 4-9 7-10 15; Danny Cohen 4-12 3-5 13; Austin Guy 5-10 1-1 11; Cameron Lard 3-5 0-0 6; Marquis King 2-2 0-0 4; Chris Burks 0-1 0-0 0; Kendarius Aaron 0-1 0-0 0. Totals 18-40 11-16 49.

Higgins 7 9 18? 9 — 43

Natchitoches Central 14 8 11 16 — 49

3-Point Goals: Higgins 3-4 (Nathan Bailey 3-4), NCHS. 2-4 (Danny Cohen 2-4). Fouled Out: Higgins -Melvin Frazier, NCHS-Cameron Lard. Rebounds: Higgins 19 (Melvin Frazier 7), NCHS 22 (Brandon Rachal 5). Assists: Higgins 7 (Daivon Sullivan 4), NCHS 10 (Marquis King 3). Total Fouls: Higgins 17, Natchitoches Central 13.

Scotlandville 62, Byrd 60

class 5A Byrd (23-5)

Demetri Mahoney 7-8 2-4 17; Kory Ashley 6-7 1-2 15; Chad Lott 6-14 1-4 13; Montrey Thomas 3-10 4-7 11; Jamal Hill 1-3 0-0 2; Marcus Smith 1-2 0-0 2; Phillip Stewart 0-2 0-0 0; Cedric Harris 0-0 0-0 0. Totals 24-46 8-17 60.

Scotlandville (28-4)

Ja’vonte Smart 5-11 4-5 17; Jordan Adebutu 5-13 1-2 15; Lamarcus Lee 5-13 1-1 12; Garrick Green 5-9 2-6 12; Jalen Hawkins 2-5 0-0 6; Malik Williams 0-1 0-0 0; Lamarq Williams 0-0 0-0 0; Joshua Roberts 0-1 0-1 0. Totals 22-53 8-15 62.

Byrd 13 16 14 11 6 — 60

Scotlandville 17 19? 2 16 8 — 62

3-Point Goals: Byrd 4-10 (Kory Ashley 2-3; Montrey Thomas 1-4; Demetri Mahoney 1-2; Chad Lott 0-1), Scotlandville 10-28 (Jordan Adebutu 4-9; Ja’vonte Smart 3-6; Jalen Hawkins 2-5; Lamarcus Lee 1-6; Joshua Roberts 0-1; Malik Williams 0-1). Fouled Out: Byrd-None, Scotlandville-Jordan Adebutu; Lamarcus Lee. Rebounds: Byrd 31 (Chad Lott 7; Kory Ashley 7), Scotlandville 30 (Garrick Green 13). Assists: Byrd 11 (Montrey Thomas 3; Marcus Smith 3; Chad Lott 3), Scotlandville 15 (Jordan Adebutu 4; Ja’vonte Smart 4). Total Fouls: Byrd 18, Scotlandville 18.

New Living Word 62, Elizabeth 58

Class C semifinal

New Living Word School (31-10)

Javier Roper 7-18 5-6 22; Xavious Williams 8-13 1-2 17; Kwantavious Harris 5-10 1-3 11; Rashaan Proctor 3-5 0-1 6; Alijwon Mason 1-10 1-3 3; Rontravion Bryant 1-2 0-0 2; Fredrion Evans 0-3 1-2 1; Justin Onwuzulike 0-2 0-0 0; James Mattox 0-0 0-0 0; Jason Boley 0-0 0-0 0. Totals 25-63 9-17 62.

Elizabeth (27-9)

Colby Lafauci 6-20 7-8 23; Kolby Friday 6-9 1-3 14; Trey Maddox 6-15 0-0 12; Collin Mcclellan 2-6 0-0 5; Chayce Hurst 2-9 0-1 4; Kolbie Paul 0-0 0-0 0; Chance Gordon 0-1 0-0 0; Tanner Paul 0-0 0-0 0; Jeffery Chamberlain 0-0 0-0 0; Tyler Lafauci 0-0 0-0 0; Aaron Howe 0-0 0-0 0. Totals 22-60 8-12 58.

New Living Word 18 15 15 14 — 62

Elizabeth 18 13? 7 20 — 58

3-Point Goals: NLW 3-20 (Roper 3-7; Williams 0-1; Harris 0-2; Proctor 0-1; Mason 0-5; Evans 0-2; Justin Onwuzulike 0-2), EHS 6-22 (Colby Lafauci 4-14; Friday 1-2; Mcclellan 1-4; Hurst 0-1; Maddox 0-1). Fouled Out: , EHS-Trey Maddox. Rebounds: NLW 42 (Xavious Williams 15),EHS 40 (Kolby Friday 14). Assists: NLW 14 (Javier Roper 8), EHS 13 (Collin Mcclellan 7).

Atlanta 56, Gibsland-Coleman 36

Class C semifinal

Gibsland-Coleman (25-9)

Xavian Hauley 7-13 3-6 18; Quardarryl Shine 2-3 2-4 6; Carlos Coleman 2-5 1-4 5; Jaylon Pearson 2-7 0-0 4; Lametric Clark 1-5 0-0 3; D’raylon Smith 0-0 0-0 0; Atravian Miles 0-0 0-0 0; Tyrec Cockerham 0-0 0-0 0; Dwayne Ryder 0-0 0-0 0; Jacobe Harper 0-0 0-0 0. Totals 14-33 6-14 36.

Atlanta (30-5)

Taren Sapp 9-17 7-10 25; Lashard Powell 4-8 4-6 13; Taren Sapp 3-6 0-0 6; Deiontra Sapp 2-3 1-1 5; Tony Brown 1-5 2-2 5; Jerell Moore 1-1 0-0 2; Elvis Smith 0-0 0-0 0; Anthony Pine 0-0 0-0 0; Joshua Pennywell 0-1 0-0 0; Shamari Johnson 0-1 0-0 0; Michael Mckinney 0-0 0-0 0. Totals 20-42 14-19 56.

Gibsland-Coleman 11 8 9 8 - 36

Atlanta 8 11 16 21 - 56

3-Point Goals: G-C2-9 (Hauley 1-2; Clark 1-5; Coleman 0-2), Atlanta 2-4 (Powell 1-1; Brown 1-2; Sapp 0-1). Fouled Out: None. Rebounds: G-C29 (Pearson 9), Atlanta 19 (Pennywell 5; Taren Sapp 5). Assists: G-C 4 (Quardarryl Shine 1; Lametric Clark 1; Carlos Coleman 1; Jacobe Harper 1), Atlanta 10 (Sapp 3; Brown 3). Total Fouls: G-C18, Atlanta 12.

Track and field

Brusly Invitational

Girls

Team Scores: 1. Brusly 152, 2. Catholic- Pointe Coupee 94, 3. False River 75, 4. Dunham 65, 5. St. John 61, 6. Runnels 53, 7. Lee 33

Pole Vault: 1. Anna Weeks, Dunham, 7-0; 2. Deva Jones, Brusly, 6-0; 3. Hailey Landry, Brusly, 5-0.

Long Jump: 1. Shedricka Pierson, Brusly, 14-9; 2. A. Follins, Lee High, 14-5; 3. A. Stevens, Brusly, 12-11.5

Discus: 1. D. Passantino, St. John, 79-1; 2. K. Parker, Brusly, 78-1.75; 3. M. Lambert, CHSPC, 71-11

High Jump: 1. K. Cullen, Brusly, 4-8; 2. M. Stoute, False River, 4-6; 3. L. Deshotel, Runnels, 4-4

Triple Jump: 1. M. Kador, False River, 28-24, 2. M. Crockett, ST. John, 26-7; 3. K. Leblanc, Brusly, 23-11

Javelin: 1. S. Welch, CHSPC, 117; 2. B. Granville, Brusly, 89-9; 3. M. Hogwood, Dunham, 77-4

100 meters: 1. T. Shaw, Brusly, 12:46. 2. S. Morreau, Dunham, 13:55. 3. R. Rucker, False River Academy, 13:93

800: 1. K. Olinde, Catholic-PC, 2:40.4. 2. J. Smith, Catholic-PC, 2:54.2. 3. J. Strong, False River, 2:56.2.

4 x 100 relay: 1. Brusly, 52:14. 2. Catholic-PC, 52:24. 3. Dunham, 55:96.

400: 1. T. Shaw, Brusly, 1:03:59. 2. T. LeBlanc, Brusly, 1:10:59. 3. M. Hughes, Runnells, 1:16:02.

300 hurdles: 1. A. McLin, St. John, 58:40. 2. G. LaCombe, False River Academy, 58:83. 3. T. Myles, Brusly, 1:07:46.

200: 1. T. Shaw, Brusly, 26:31. 2. S. Morreau, Dunham, 28:14. 3. N. Lejeune, Brusly, 28:43.

3200: 1. K. Olinde, Catholic-PC. 12:52. 2. Annie F., Runnels, 13:48. 3. J. Smith, CHSPC, 13:49.

4 x 400 relay: 1. CHSPC, , 4:44. 2. False River, 5:01. 3. Runnels, 5:41.

4x 200 relay: 1. Brusly, 1:48:69; 2. Dunham 1:56:24; 3. Lee High 1:57:96

Shot Put: 1. P. Passantino, St. John, 30; 2. C. Riche, CHSPC, 27; 3. B. Granville, Brusly, 27

1600 Run: 1. J. Guidry, CHSPC, 6:30:90; 2. A. Fink, Runnels, 6:30:87; 3. M. Spears, False River, 6:10: 59

100 Hurdles: 1. A. Wright, Dunham, 19:61; 2. A. McClin, St. John, 20:05; 3. R. Major, Brusly, 20:11

Boys

Team Scores: 1. Brusly, 186. 2. Runnels, 99. 3. FRA, 86. 4. Dunham, 75. 5. CHSPC, 53. 6. Lee, 36. 7. St. John 34.

Shot Put: 1. K. Hill, Brusly, 41-10. 2. D. Dodger, Runnels, 39-3. 3. J. Allen, Brusly, 38-0.

Long Jump: 1. W. Williams, Brusly, 18-11. 2. R. Reech, Brusly, 18-3½. 3. A. Duhon, Dunham, 18-3.

Javelin: 1. A. Hyde, Runnels, 120-2. 2. K. Bourque, Catholic- PC, 119-3. 3. W. Gandy, Dunham, 118-9.

Triple Jump: 1. J. Oubre, Brusly, 40-0. 2. M. Kador, False River, 38-10. 3. C. Henderson, Brusly, 36-0.

Pole Vault: 1. S. Allen, False River, 11-06. 2. A. Lang, Brusly, 8-06. 3. Z. Curtis, False River, 8-0.

Discus: 1. D. Claiborne, Brusly, 105-0. 2. T. Tucker, Runnels, 103-09. 3. K. Langlois, St. John, 102-1.

High Jump: 1. R. Reech, Brusly, 5-10. 2. B. Fulmer, False River, 5-06. 3. K. Clopton, Brusly, 5-4.

4x200 relay: 1. Brusly, 1:36.96. 2. Dunham, 1:37.11. 3. Catholic- PC, 1:39.41.

1600: Z. Anderson, Dunham, 4:53.4. 2. D. Campbell, Runnels, 4:57.5. 3. M. Ramagros, Catholic- Pointe Coupee, 5:14.1.

110 hurdles: 1. D. Jones, Brusly, 17.02. 2. J. Oubre, Brusly, 17.96. 3. S. Allen, False River, 18.40.

100: 1.W.Williams, Brusly, 11:22. 2. A. Duhon, Dunham, 11:32. 3. B. Fulmer, FRA, 11:40.

800: 1. Z. Anderson, Dunham, 2:12.4. 2. N. Fairly, Runnels, 2:15.3. 3. T. Aucoin, CHSPC, 2:15.9.

4 x 100 relay: 1. Brusly, 44:40. 2. CHSPC, 45:90. 3. FRA, 47.7.

400: 1. E. Taylor, Lee, 54.02. 2. A. Howe, Runnels, 57.00. 3. R. Smith, FRA, 57.37.

300 hurdles: 1. D. Jones, Brusly, 44:90. 2. S. Allen, FRA, 46:40. 3. J. Oubre, Brusly, 47.34.

200: 1. R. Taylor, Brusly, 22.7. 2. H. Woods, Brusly, 22.96. 3. E. Taylor, Lee, 23.65.

3200: 1. D. Campbell, Runnels, 10:58. 2. S. Matthews, Runnels, 11:53. 3. M. Johnson, Lee, 12:11.

4x400: 1. CHSPC, 3:46. 2. Brusly, 3:47. 3. Runnels, 3:53.

Bowling

Girls

University 27 Lee 0

High game: University: Lila Ton 159, Gentry Hurst 159; Lee: Samira Barber 104.

Records: University 3-7; Lee 0-11