Girls

Field events

Long Jump: 1. Ralesheia Gee, Starkville, 17-93/4. 2. Destiny Castillo, Hallandale Thunder, 17-81/2. 3. Rachel Edler, Sprint Athletics, 16-101/4.

Pole vault: 1. Reagann Leleux, Catholic-NI, 12-0. 2. Kimberly Rushford, DeRidder, 11-06. 3. Brooke Brunet, Vandebilt Catholic, 11-06.

Shot put: 1. Rhea Thompson, St. Louis, 41-01/2. 2 Kristian Jackson, Zachary, 39-61/4. 3. Loren James, Baton Rouge Magnet, 37-04.

High jump: 1. Abigail O’Donoghue, Denham Springs, 5-5. 2. Frankie Griffin, Zachary, 5-2. 3. Jene’t Campbell, West Feliciana, 5-1.

Triple Jump: 1. Keausha Bradley Macklin, Hallandale Thunder, 36-4. 2. Kendra Whitehurst, Sprint Athletics, 35-63/4. 3. Imani Udoumana, Fast and Furious, 35-41/2.

Track events

4x200 meter relay: 1. Fast Lane Track Club, 1:44.06. 2. Pearl, 1:45.55. 3. Jacobs Sports Academy, 1:46.41

1600: 1. Claire Crosby, Mandeville, 5:14.75. 2. Hannah Pinter, Pearl, 5:26.25, 3. Kailyn McCarley, Warren Central, 5:50.55.

800: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 2:19.82. 2. Chelsey Jones, Mandeville, 2:20.30. 3. Angelle Primeaux, Lafayette, 2:21.13.

400 meters: 1. Karimah Davis, Fast Lane Track, 56.80. 2. Madeline Beaubier, Fast Lane Track, 58.02. 3. Paris Perkins, Fast and Furious, 58.05.

4x800 relay: 1. Jacobs Sports Academy, 10:09.03. 2. Lafayette, 10:13.64. 3. Baton Rouge Magnet, 10:31.03.

60 hurdles: 1. Milan Young, My Stars Track Club, 8.74. 2. Sharon Botley, McComb, 9.53. 3. Ashley Thomas, Img Elite, 9.62.

60: 1. Milan Young, My Stars Track Club, 7.78. 2. Claudesha Watson, Northside, 7.84. 3. Ralesheia Gee, Starkville, 7.92.

3,200: 1. Clare Pinter, Pearl, 11:53.36. 2. Kirsten Landry, Ascension Episcopal, 12:06.26. 3. Kailyn McCarley, Warren Central, 12:38.84.

4x800 relay: 1. Fast Lane Track Club, 4:06.22. 2. Flight Gold, 4:09.86. 3. Jacobs Sports Academy, 4:09.98.

Boys

Field events

High Jump: 1. Damon Guidry, Crowley, 6-4. 2. Trymaine Samanie, Thibodaux, 6-4. 3. Eddie Parish, Wingfield, 6-3.

Shot Put: 1. Devin Savwoir, John Curtis, 53-2. 2. Poni Tu’uat, John Curtis, 49-0. 3. Zach Tom, Catholic, Ba, 48-91/2.

Long Jump: 1. Jace Attuso, Catholic, BR, 22-02 3/4. 2. Miguel Bright, De La Salle, 21-05. 3. Romante Jackson, Natchez, 20-101/2.

Pole Vault: 1. Armand Duplantis, Lafayette, 17-21/4. 2. Cole Courtois, Westgate, 16-0. 3. Kenny Odinet, Ascension Episcopal, 14-6.

Triple Jump: 1. Travean Caldwell, Fast and Furious, 47-03/4. 2. Christian Miller, Northside, 46-7. 3. Jace Attuso, Catholic, BR, 43-6.

Track Events

4x200 relay: 1. John Curtis, 1:31.47. 2. Catholic-BR, 1:31.73. 3. Texas Greyhounds, 1:32.09.

1600: 1. Devyn Keith, John Curtis, 4:28.79. 2. David Toups, Catholic, BR, 4:31.29. 3. Adam Wise, Fontainebleau, 4:33.44.

800: 1. Devyn Keith, John Curtis, 1:58.03. 2. Shamar Tucker, Pearl, 1:59.51. 3. Cameron Farris, Pineville, 2:00.41.

400: 1. Kobey Hill, Fast and Furious, 49.51. 2. Quincey Wilson, Sprint Athletics, 49.99. 3. Austin Brown, John Curtis, 50.53.

4x800 relay: 1. Catholic-BR, 8:21.39. 2. Baton Rouge Magnet, 8:22.05. 3. Pearl, 8:27.13.

60-meter hurdles: 1. Braxton Canady, Next Level Track, 7.80. 2. Matthew Moore, Sprint Athletics, 7.92. 3. William Watson, Texas Greyhounds, 8.10.

60 meters: 1. Kemondrick Walter, Ruston, 6.86. 2. Anthony Williams, Hahnville, 6.98. 3. Bralon Robinson, Canton, 6.99.

3,200 meters: 1. Conner Killian, Rummel, 9:51.02. 2. Austin Ballow, Sumner, 10:02.38. 3. Benjamin O’Connor, Img Elite, 10:02.46.

4x400-meter relay: 1. John Curtis, 3:26.35. 2. Catholic-BR, 3:26.90. 3. Texas Greyhounds, 3:29.02.