LARGE SCHOOLS

1. Rummel (9-1; last week: 1)

HOW THEY FARED: Beat St. Augustine 30-12

THE BUZZ: Raiders perfect in district play second straight year, get first-round bye.

2. Destrehan (9-0; last week: 2)

HOW THEY FARED: Had an open date

THE BUZZ: Wildcats earn No. 3 seed in 5A and look to get Dome for second straight year.

3. John Curtis (7-2; last week: 3)

HOW THEY FARED: Beat Shaw 27-11

THE BUZZ: Patriots get first-round bye, will travel to St. Paul’s for quarterfinals.

4. Warren Easton (9-1; last week: 4)

HOW THEY FARED: Beat Lake Area 41-7

THE BUZZ: Eagles go undefeated in district play, will host Belle Chasse in first round.

5. Brother Martin (8-2; last week: 5)

HOW THEY FARED: Beat Jesuit 49-46

THE BUZZ: Crusaders hit 40-point mark for ninth time and have first-round bye.

6. St. Paul’s (9-1; last week: 6)

HOW THEY FARED: Beat Fontainebleau 35-17

THE BUZZ: Wolves go undefeated in 6-5A play, will host Curtis next week.

7. Landry-Walker (8-2; last week: 9)

HOW THEY FARED: Beat West Jefferson 41-35

THE BUZZ: Charging Bucs get rematch with Chalmette in opening round of 5A playoffs.

8. John Ehret (8-2; last week: 10)

HOW THEY FARED: Beat Helen Cox 52-6

THE BUZZ: Held seven foes to 8 points or less, and host East Ascension Friday in 5A opener.

9. Edna Karr (5-4; last week: NR)

HOW THEY FARED: Beat McDonogh 35 27-20

THE BUZZ: QB Aldon Clark returned to rally Cougars, who host DeRidder on Saturday.

10. McDonogh 35 (8-2; last week: 8)

HOW THEY FARED: Lost to Karr 27-20

THE BUZZ: Roneagles fall on Senior Night, host Woodlawn-Shreveport in 4A playoffs.

SMALL SCHOOLS

1. Riverside (8-1; last week: 1)

HOW THEY FARED: Beat Sophie B. Wright 49-0

THE BUZZ: Rebels get first shutout of year, earn top seed in Division III playoffs.

2. De La Salle (9-1; last week: 2)

HOW THEY FARED: Lost to Lutcher 21-12

THE BUZZ: Cavs fall game short of perfect regular season, earn first-round bye in DII.

3. St. Charles (8-2; last week: 3)

HOW THEY FARED: Beat Country Day 28-7

THE BUZZ: All eight wins by double digits, host Opelousas in Division II playoffs.

4. Newman (7-2; last week: 4)

HOW THEY FARED: Beat West St. John 33-22

THE BUZZ: Outscored last three foes 125-45, travel to Episcopal in Division III playoff opener.

5. St. James (7-3; last week: 7)

HOW THEY FARED: Beat KIPP 50-14

THE BUZZ: Cats hit 50 points for second time this year, host Green Oaks in 3A.

6. Country Day (7-3; last week: 6)

HOW THEY FARED: Lost to St. Charles 28-7

THE BUZZ: Cajuns look to snap three-game losing streak at Ouachita Christian.

7. Northlake Christian (7-3; last week: 5)

HOW THEY FARED: Lost to St. Helena 22-16

THE BUZZ: Wolverines draw tough straw, must travel to top-seed Riverside.

8. Lusher (6-4; last week: 8)

HOW THEY FARED: Beat Clark 49-16

THE BUZZ: Lions have won four of past five, will travel to Vandebilt Catholic.

9. South Plaquemines (6-4; last week: 10)

HOW THEY FARED: Beat Haynes 34-8

THE BUZZ: Hurricanes win 8-2A crown, will host district foe Fisher in playoffs.

10. Haynes (7-3; last week: 9)

HOW THEY FARED: Lost to S. Plaquemines 34-8

THE BUZZ: Jackets’ bid for district title falls short, will play at Notre Dame.