New Orleans metro area

Boys Basketball District Standings

 

Editor’s note: Coaches should contact Rod Walker at rwalker@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

(Standings compiled through Thursday, Jan. 11; *Denotes not competing for district championship.)

 

District 6-5A

Team                            Overall     Dist.

St. Paul’s                       15-5            3-0

Slidell                            16-4            2-0

Northshore                     14-8            2-1

Fontainebleau                 10-9            2-1

Covington                       10-8            1-1

Ponchatoula                     9-9             1-2

Hammond                      10-11           0-3

Mandeville                      5-14            0-3

District 7-5A

Team                            Overall     Dist.

H.L. Bourgeois               17-6            3-0

Thibodaux                     13-5            2-1

Destrehan                     12-9            2-1

East St. John                11-9            1-2

Hahnville                      15-6            1-1

Central Lafourche         10-7            0-2

Terrebonne                   6-12            0-2

District 8-5A

Team                            Overall     Dist.

Bonnabel                       17-4            0-0

Landry-Walker               17-6            0-0

East Jefferson                10-9            0-0

Ehret                             9-12            0-0

Grace King                     8-13            0-0

West Jefferson               7-13            0-0

Higgins                         5-11             0-0

Chalmette                     5-16            0-0

District 9-5A

Team                            Overall     Dist.

Jesuit                            13-3            2-0

Brother Martin               12-7            2-0

Rummel                        15-7            2-1

St. Augustine                13-9            1-1

Holy Cross                    13-8            1-2

John Curtis                   6-12            1-2

Shaw                            3-11            0-3

District 8-4A

Team                            Overall     Dist.

Lakeshore                     13-7            0-0

Franklinton                   12-8            0-0

Salmen                        12-8            0-0

Pearl River                    9-7              0-0

District 9-4A

Team                            Overall     Dist.

Warren Easton             14-8            0-0

Helen Cox                    14-9            0-0

Karr                            14-10          0-0

McMain                        12-9            0-0

Belle Chasse                 5-11             0-0

District 10-4A

Team                            Overall     Dist.

McDonogh 35                 11-10           0-0

Carver                           8-11            0-0

Lake Area                      6-18            0-0

Riverdale                       5-9              0-0

Ben Franklin                  2-17            0-0

NOMMA                         3-6             0-0

District 7-3A

Team                            Overall     Dist.

Loranger                       7-11             1-0

Hannan                         5-12            1-0

Albany                          2-17            0-0

Bogalusa                       3-16            0-1

Jewel Sumner                2-13            0-1

District 9-3A

Team                            Overall     Dist.

Sophie Wright              20-4           1-0   

KIPP Renaissance         7-8              0-0

Thomas Jefferson         5-8              0-0

Cohen                         5-12            0-0

International-N.O.        3-13            0-0

Abramson-Sci              3-19            0-1             

District 10-3A

Team                            Overall     Dist.

Lusher                           12-3            0-0

De La Salle                    10-8            0-0

St. James                      10-9            0-0

Haynes                          7-8              0-0

St. Charles Catholic        6-10            0-0

Donaldsonville                6-13            0-0

District 9-2A

Team                            Overall     Dist.

Independence               10-2            2-0

Amite                           9-9             2-0

Northlake Christian        6-11            2-1

Pine                             4-18            0-2

Pope John Paul II          4-14            0-3   

District 11-2A

Team                            Overall     Dist.

Country Day                 12-8            1-0

Riverside                       23-0           0-0

M.L. King                      16-5            0-0

Patrick Taylor                 3-7              0-1   

District 12-2A

Team                            Overall     Dist.

Newman                       17-2            0-0

Fisher                            2-3             0-0

South Plaquemines         5-8              0-0

District 8-1A

Team                                      Overall     Dist.

St. Martin’s                            13-6            0-0

Covenant Christian                 11-5             0-0

Houma Christian                     9-6             0-0

Varnado                                  6-5              0-0

Ecole Classique                       4-8              0-0

West St. John                        3-9              0-0

Ridgewood                              0-9             0-0                      

Clark                                      0-10           0-0

*KIPP B.T. Washington            9-14            0-0

District 7-B

Team                            Overall     Dist.

Runnels                         16-11           0-0

Crescent City                14-13          0-0

Mount Hermon              13-4            0-0

Maurepas                      12-11           0-0

Holden                          11-13           0-0                      

District 8-C

Team                            Overall     Dist.

Jehovah-Jireh               17-9            0-0

Family Christian           13-14          0-0

Christ Episcopal           0-11            0-0

LSD                               0-6             0-0

District 9-C

Team                            Overall     Dist.

Phoenix                         9-7              0-0

Lutheran                       5-9              0-0

Grand Isle                     5-11             0-0