Boys basketball

Centerville 72, Holden 32

Central 46, Walker 37

St. Thomas More 72, Breaux Bridge 62

West Feliciana 61, Parkview Baptist 58

Girls basketball

Parkview Baptist 65, West Feliciana 35

St. Amant 42, McKinley 35

Boys bowling

at Circle Bowl

Christian Life 15, Redemptorist 12

High Series CHRISTIAN LIFE: Will Eunice 501; REDEMPTORIST: Kendall Boults 445

High Game: CHRISTIAN LIFE: Will Eunice 198; REDEMPTORIST: Kendall Boults 166, Anthony Williston 156

Records: Redemptorist 0-3

Catholic 20, Zachary 7

High Series: CATHOLIC: Jaired Foster 557; ZACHARY: Christian Gendron 567

High Game: CATHOLIC: Jaired Foster 189, 187; Dominic Taylor 181,178; ZACHARY: Curtis Westmoland 259, 233; Christian Gendron 213, Allen White 213

at All-Star Lanes

Runnels 21, St. Michael 6

High Series: RUNNELS: Drake Fromenthal 459

High Game: RUNNELS: Jordan Johnson 191, Clay Harned 165; ST. MICHAEL: Bennett Smith 188

Records: Runnels 3-0, St. Michael 0-3

Dutchtown 17, St. Amant 10

High Series: DUTCHTOWN: Chad Conard 634; ST. AMANT: Prentiss Stanley 538

High Game: DUTCHTOWN: Trey Kauffman 213, Chad Conard 212, 204, 218; ST. AMANT: Robbie Villenurve 201, Jacob Hathcox 198

Records: Dutchtown 3-2, St. Amant 2-3

Albany 16, St. Thomas Aquinas 11

High Series: ALBANY: Dakota Wild 489; ST. THOMAS AQUINAS: Roman Herring 472

High Game: ALBANY: Dakota Wild 189, Logan Broussard 187; ST. THOMAS AQUINAS: Roman Herring 184, Stephen Anthony 162

Records: Albany 4-1, St. Thomas Aquinas 1-4

Girls bowling

at All Star Lanes

Central 20, Denham Springs 7

High Series: CENTRAL: Sarah LeDuff 526; DENHAM SPRINGS: Bridgette Roundtree 475

High Game: CENTRAL: Sarah LeDuff 195, 182; Haley Young 178, 170; DENHAM SPRINGS: Bridgette Roundtree 183, Kelsye Campbell 165

Records: Central 5-0, Denham Springs 2-2

Albany 16, Holden 11

High Series: ALBANY: Alaina Blahut 453; HOLDEN: Gabrielle Reynolds 520

High Game: ALBANY: Katie Delaneuville 186, Alana Blahut 181; HOLDEN: Gabrielle Reynolds 190, Mallory Bertore 158

Records: Albany 5-0 (5-0), Holden 2-4 (2-3)

St. Scholastica 26, St. Thomas Aquinas 1

High Series: ST. SCHOLASTICA: Olivia Lapuyade 378; ST. THOMAS AQUINAS: Catherine McRae 388

High Game: ST. SCHOLASTICA: Olivia Lapuyade 148, Cadie Manale 139; ST. THOMAS AQUINAS: Catherine McRae 151, Emma Schillage 123

Records: St. Scholastica 3-3, St. Thomas Aquinas 0-6

at Circle Bowl

Redemptorist 23, U-High 4

High Series: REDEMPTORIST: T’Shyla Dyson 469; U-HIGH: Angel Tran 403

High Game: REDEMPTORIST: T’ Shyla Dyson 167; U-HIGH: Angel Tran 165, Gentry Hurst 148

Records: Redemptorist 5-1

Co-ed bowling

at Circle Bowl

Central 25, Woodlawn 2

High Series: CENTRAL: Jacob Garretson 599; WOODLAWN: Claudia Savoie 600

High Game: CENTRAL: Jacob Garretson 257, Dylan Ringo 247; WOODLAWN: Claudia Savoie 223, Travis Williams 223

Records: Central 4-1, Woodlawn 3-3

at Circle Bowl

Scotlandville 22, Baton Rouge High 5

High Series: SCOTLANDVILLE: Deondrae Taylor 637; BATON ROUGE HIGH: Keondra Eaton 614

High Game: SCOTLANDVILLE: Dondrae Taylor 253, 226; Cedric Taylor 224; BATON ROUGE HIGH: Keondra Eaton 233, Sage Cavender 160

Records: Scotlandville 3-2, Baton Rouge 1-2

at All Star Lanes

Madison Prep 17, Tara 9

High Series: MADISON PREP: Kierra Smith 523; TARA: Dylan Martin 398

High Game: MADISON PREP: Brinkley Robinson 243; TARA: Dylan Martin 178

Records: Tara 0-3

at All Star Lanes

Broadmoor 21, Denham Springs 6

High Series: BROADMOOR: Jade Villeneuve 630; DENHAM SPRINGS: Keaton Atwell 613

High Game: BROADMOOR: Jade Villeneuve 234, 212; Ivan Isadore 203; DENHAM SPRINGS: Keaton Atwell 218, 213; Kyler Campbell 201

Records: Broadmoor 2-3, Denham Springs 2-3

Girls soccer

St. Joseph’s 1,

Northshore 0

Goals — ST. JOSEPH’S: Brie Stewart

Goalkeepers — ST. JOSEPH’S: Aleah Harris 3; NORTHSHORE: 11

Records — St. Joseph’s: 17-6-4; Northshore: 13-8-1.

Girls soccer scores, pairings

Here are the girls soccer playoff pairings and results. Team seedings listed in parentheses.

Division I

Regional pairings, results

St. Scholastica 12, Chapelle 0

Mandeville 2, Baton Rouge High 0

Dominican 3, Parkway 0

(13) West Monroe at (4) Fontainebleau

Mount Carmel 1, Dutchtown 0

St. Joseph’s Academy 1, Northshore 0

(10) East Ascension at (7) Byrd, 4 p.m. Thursday

(18) Natchitoches Central at (2) Lafayette, Thursday

Division II

Regional pairings, results

Ben Franklin 7, Bolton 2

E.D. White 3, Ursuline 2

Lakeshore 5, West Ouachita 0

Vandebilt 3, DeRidder 0

(14) North DeSoto at (3) Loyola

Teurlings 2, St. Michael 1

(10) Lutcher at (7) Neville, 5 p.m., Thursday

St. Thomas More 5, Pearl River 0

Division III

Regional pairings, results

Pope John Paul II 3, Holy Savior Menard 0

Episcopal 2, St. Louis 2 (Episcopal wins 4-3 on penalty kicks)

(12) Northlake Christian at (5) University (late)

(13) Louise McGehee at (4) Academy of Sacred Heart-N.O.

(14) Haynes Academy at (3) Catholic-NI

(6) Runnels at (22) Ouachita Christian, Wednesday, 4 p.m. Thursday

Hannan 2, Country Day 1

(2) Newman at (18) St. Frederick, Wednesday, 4 p.m.

Boys soccer pairings

Here are the Louisiana High School Athletic Association’s boys soccer playoff pairings released. Team seedings listed in parentheses.

Division I

Regional pairings

(17) Alexandria at Brother Martin (1)

(9) Mandeville at (8) Grace King

(12) St. Amant at (5) Lafayette, Thursday, 7 p.m.

(13) Destrehan at (4) Acadiana

(14) Sulphur at (3) Catholic, Thursday, 6 p.m. at Parkview Baptist

(11) Baton Rouge High at (6) Jesuit, Thursday, 7 p.m. at John Ryan Stadium

(10) Northshore at (7) Captain Shreve

(18) Fontainebleau at (2) St. Paul’s

Division II

Bidistrict pairings, results

(1) Bolton receives a bye

North DeSoto 2, Morgan City 0

Teurlings Catholic 4, Riverdale 0

(8) Ben Franklin receives a bye

(5) St. Thomas More receives a bye

East Jefferson 2, Plaquemine 0

Lutcher 5, Westgate 3

(4) Lakeshore receives a bye

(3) Vandebilt Catholic receives a bye

Benton 2, Belle Chasse 0

Loyola Prep 2, Salmen 1

(6) Neville receives a bye

(7) St. Michael the Archangel receives a bye

E.D. White Catholic 11, West Ouachita 0

Leesville 5, Pearl River 1

(2) Beau Chene receives a bye

Regional pairings

(16) North DeSoto at (1) Bolton

(9) Teurlings Catholic at (8) Ben Franklin

(12) East Jefferson at (5) St. Thomas More

(13) Lutcher at (4) Lakeshore

(14) Benton at (3) Vandebilt Catholic

(11) Loyola Prep at (6) Neville

(10) E.D. White at (7) St. Michael, Thursday, 6 p.m. at Burbank Soccer Complex

(15) Leesville at (2) Beau Chene.

Division III

Regional pairings

St. Louis Catholic 6, Pope John Paul II 0

(9) Catholic-NI at Westminster

(12) St. Charles at (5) Lusher, Wednesday, 5:30 p.m.

(13) Episcopal School of Acadiana at (4) Episcopal, Thursday, 6 p.m.

(3) University at (19) Calvary Baptist, Wednesday, 5 p.m.

(11) Metairie Park Country Day at (6) Newman, Wednesday, 6 p.m.

(10) Dunham at (7) Holy Savior Menard, Thursday, 6 p.m.

(2) Northlake Christian at (18) Haynes Academy, Thursday, 2 p.m.