Volleyball

John Curtis 3,

St. Thomas Aquinas 0

John Curtis, 25, 25, 25

St. Thomas Aquinas, 9, 11, 19

Team leaders: JOHN CURTIS: Sarah Drake (11 kills, 3 aces, 10 digs), Tatiana Bell (14 kills, 6 digs), Carsyn Wallow (10 kills), Kelsie Oestriecher (3 aces), Reaghan Fabacher (24 assists, 6 digs); ST. THOMAS AQUINAS: Jordan Strahan (6 kills, 1 ace), Madison Forrest (4 kills, 1 ace)

Team records: John Curtis 6-0; St. Thomas Aquinas 4-5.

St. Scholastica 3, Ponchatoula 0

St. Scholastica, 25, 25, 25

Ponchatoula, 11, 16, 16

Team leaders: ST. SCHOLASTICA: Allison Weimer (8 kills, 2 blocks), Maddie Morris (6 kills, 5 aces), Mikayla Richard (5 kills, 3 aces), Annie Schwartz (11 digs), Emma Estapa (19 assists, 5 digs)

Team records: St. Scholastica 7-2.

Brusly Invitational

White Castle def. Walker 12-25, 25-22, 15-12

Livonia def CLA 25-17, 25-9

BRHS def CLA 25-8, 25-13

BRHS def Livonia 25-14, 25-23

Plaquemine def FCA 25-14, 25-23

St. John def Riverside 25-18, 18-25, 15-10

Plaquemine def Port Allen 25-12, 25-20

Riverside def Belaire 25-18, 25-20

False River def Tara 25-14, 25-15

Brusly def Tara 25-7, 25-8

Friday’s game

St. Katharine Drexel at Ehret, 4 p.m.

Saturday’s games

De La Salle at H.L. Bourgeois Tournament

St. Martin’s at H.L. Bourgeois Tournament

Curtis at HLB Tournament

Dutchtown Tournament

Swimming

at UNO

Metro New Orleans High School Swim League

Metro Dual Meet @UNO

Girls:

50 Yard Freestyle: 1. Madisyn England, CABR, 27.47. 2. Hanna Liljeberg, Ursuline, 29.02. 3. Sarah Koelling, CABR, 30.40.

100 Yard Freestyle: 1. Bekah Travis, BFHS, 1:04.32. 2. Katherine Wellborn, CABR, 1:05.69. 3. Hanna Liljeberg, Ursuline, 1:06.36.

200 Yard Freestyle: 1. Grace Donovan, Ursuline, 2:12.14. 2. Bekah Travis, BFHS, 2:20.15. 3. Katherine Wellborn, CABR, 2:21.55.

500 Yard Freestyle: Grace Donovan, Ursuline, 5.53.29. 2. Kelly Vangeffen, CABR, 7.15.12. 3. Anna Michiels, Ursuline 7:43.89.

100 Yard Backstroke: 1. Meg MacLaren, Ursuline, 1:13.60. 2. Sarah Koelling, CABR, 1:17.97. 3. Georgia Fischmann, BFHS, 1:22.23

100 Yard Breaststroke: 1. Madisyn England, CABR, 1:24.61. 2. Riana Rivera, Ursuline, 1:26.73. 3. Kathryn Mipro, CABR, 1:27.96.

100 Yard Butterfly: 1. Emily Buck, Ursuline, 1:17.46. 2. Caroline MacLaren, Ursuline, 1:19.08. 3. Adriana, CABR, 1:26.37.

200 Yard IM: 1. Meg MacLaren, Ursuline, 2:39.96. 2. Kathryn Mipro, CABR, 2:40.51. 3. Riana Rivera, Ursuline, 2:52:67.

200 Yard Freestyle Relay: 1. Cabrini High School, (Kathryn Mipro, Katherine Wellborn, Adriana Zavala, Madisyn England), 1:52.57. 2. Ursuline Academy, 2:00.24. 3. Benjamin Franklin High School, 2:27.31.

400 Yard Freestyle Relay: 1. Ursuline Academy, (Meg MacLaren, Maddie Avery, Hanna Liljeberg, Grace Donovan), 4:25.29. 2. Ursuline Academy, 4:52.53. 3. Cabrini High School, 5:01.76.

200 Yard Medley Relay: 1. Ursuline Academy (Meg MacLaren, Riana Rivera, Grace Donovan, Maddie Avery), 2:06.81. 2. Cabrini High School, 2:09.97. 3. Ursuline Academy, 2:19.70.

at Francos

Metro New Orleans High School Swim League

GIRLS

50 Yard Freestyle: 1. Denise Frantz, MHS, 27.30. 2. Courtney Teas, MHS, 28.20. 3. Lauren Pounds, , NHS 28.94.

100 Yard Freestyle: 1. Heidi Fritscher, MHS, 58.40. 2. Charlotte Shackelford, MHS 1:00.03. 3. Courtney Teas, MHS, 1:01.40.

200 Yard Freestyle: 1. Megan Loop, MHS, 2:01.84. 2. Andie Rhoden, MHS, 2:10.59. 3. Caroline Brantley, MHS, 2:28.13.

500 Yard Freestyle: 1. Megan Loop, MHS, 5:16.51. 2. Lauren Pounds, MHS, 6:45.31. 3. Alice Kabza, MHS, 6:53.52.

100 Yard Backstroke: 1. Denise Frantz, MHS, 1:10.84. 2. Sydnie Campbell, ACHS, 1:12.59. 3. Meredith Zorn, ACHS, 1:16.79.

100 Yard Breaststroke: 1. Gabrielle Napier, MHS, 1:14.57. 2. Emily Burkhalter, MHS, 1:14.64. 3. Ally Landry, ACHS, 1:20.94.

100 Yard Butterfly: Lia Joslin, MHS, 1:01.84. 2. Andie Rhoden, MHS, 1:07.88. 3. Sydney Forsythe, ACHS, 1:10.82.

200 Yard IM: 1. Lia Joslin, MHS, 2:17.54. 2. Charlotte Shackerlford, MHS, 2:28.16. 3. Emily Burkhalter, MHS, 2:32.98.

200 Yard Freestyle Relay: 1. Mandeville High School, (Lia Joslin, Emily Burkhalter, Heidi Fritscher, Megan Loop), 1:50.25. 2. Archbishop Chapelle High School 2:03.02 3. Mandeville High School 2:05.51.

400 Yard Freestyle Relay: 1. Mandeville High School, (Lia Joslin, Heidi Fritscher, Charlotte Shackelford, Megan Loop), 3:57.53. 2. Mandeville High School 4:13.64. 3. Archbishop Chapelle High School 4:26.07.

200 Yard Medley Relay: 1.Mandeville High School, (Charlotte Shackelford, Gabrielle Napier, Andie Rhoden, Heidi Fritscher), 2:01.24. 2. Archbishop Chapelle High School 2:10.28. 3. Mandeville High School 2:12.14.

Boys

50 Yard Freestyle: 1. Matt Senneff, MHS, 22.85. 2. Glendon Rewerts, MHS, 23.12. 3. Brendan Manley, MHS, 23.82.

100 Yard Freestyle: 1. Terry James, MHS, 52.26. 2. Brendan Manley, MHS, 54.72. 3. Glendon Rewerts, MHS, 55.59.

200 Yard Freestyle: 1. James Dawson, MHS, 2:00.07. 2. Ian Ryals, MHS, 2:00.18. 3. Alexander Allen, MHS, 2:08.65.

500 Yard Freestyle: 1. Matt Senneff, MHS, 5:20.35. 2. Brierre Breaux, MHS, 5:50.69.

100 Yard Backstroke: 1. Thomas Vanderbrok, Rummel, 55.89. 2. Trey James, MHS, 57.45. 3. Tyler Williams, Rummel, 1:20.46

100 Yard Breaststroke: 1. Kyle Manley, MHS, 1:11.68. 2. Caleb Hebert, MHS, 1:12.76. 3. Ian Ryals, MHS, 1:15.01.

100 Yard Butterfly: 1. Keaton Teas, MHS, 55.98. 2. James Dawson, MHS, 1:02.97. 3. Nick Bienvenu, Rummel, 1:05.09.

200 Yard IM: 1. Keaton, Teas, MHS, 2:03.06. 2. Thomas Vanderbrok, Rummel, 2:03.90. 3. Tyler Loop, MHS, 2:26.23.

200 Yard Freestyle Relay: 1. Mandeville High School, (Glendon Rewerts, Kyle Manley, James Dawson, Brendan Manley), 1:39.95. 2. Mandeville High School 1:50.84. 3. Archbishop Rummel High School 1:58.42.

400 Yard Freestyle Relay: 1. Mandeville High School, ( Keaton Teas, James Dawson, Trey James, Matt Senneff) 3:37.57. 2. Mandeville High School 3:43.58. 3. Archbishop Rummel High School 3:58.98.

200 Yard Medley Relay: 1. Mandeville High School ( Trey James, Kyle Manley, Keaton Teas, Matt Senneff), 1:45.44. 2. Mandeville High School 1:55.32. 3. Archbishop Rummel High School 2:02.80.