Boys basketball

Brighton 60, Trinity 37

Brighton 24 10 11 15 — 60

Trinity 12 6 9 10 — 37

Scoring — BRIGHTON: J. Sylvester 34, J. Brown 10, Z. Patterson 6, A. Bennett 5, A. August 3; TRINITY: V. White 15, T. Scott 10, C. Bailey 10, T. Grey 2.

3-Point Goals — Brighton: 11 (Sylvester 9, Bennett 1, Brown 1); Trinity: 4 (Scott 2, Bailey 2 )

Records — Brighton 10-4

Junior Varsity — Trinity 29, Brighton 28

Catholic 50, McKinley 48

Catholic 23 9 10 8 — 50

McKinley 13 9 8 18 — 48

Scoring — CATHOLIC: Toliver Freeman 23, Ethan Treigle 10, Michael Giorlando 7, Michael Francioni 3, Patrick Fields 2, San Cancienne 2; MCKINLEY: Keion Brown 13, Tyrese Radford 12, Russell Daniels 6, Nicholas Wiggins 6, Donald Hunter 4, Joseph Delpit 3, Kyle Woods 2, Samuel Sanders 2

3-Point Goals — CATHOLIC: 5 (Treigle 2, Giorlando, Francioni, Freeman); MCKINLEY: 2 (Daniels 2)

Records — Catholic 16-5, 3-0 District 5-5A; McKinley 14-12, 1-2

Central 39, Live Oak 32

Central 5 7 11 16 — 39

Live Oak 6 6 7 13 — 32

Scoring — CENTRAL: Stewart 11, Henry 10, Woodfork 6, Janis 6, Herbert 4, Arnald 2; LIVE OAKS: J. Sullivan 12, C. Fontenot 6, J. Reams 5, J. Lay 4, J. Larroquette 2

3-Point Goals — CENTRAL: 2 (Stewart 1, Herbert 1); LIVE OAK: 3 (Fontenot 2, Reams 1)

Records — Central 13-9, Live Oak 5-15

Junior Varsity — Live Oak 38, Central 34

Denham Springs 70, Walker 64

Denham Springs 11 14 23 22 — 70

Walker 9 20 14 21 — 64

Scoring — DENHAM SPRINGS: Z. Davidson 23, T. Starks 15, A. Odom 14, T. Kinchen 12, M. Whitley 4, B. Himel 2; WALKER: M. Scott 26, T. Dyess 12, J. Scott 11, D. Moore 7, G. Carlisle 5, B. Anderson 3

3-Point Goals — DENHAM SPRINGS: 6 (T. Starks 4, T. Kinchen 2); WALKER: 6 (M. Scott 2, T. Starks, D. Carlisle, B. Anderson, D. Moore)

Records — Denham Springs 18-6, 4-2 District 4-5A; Walker 9-15, 1-5

Junior Varsity — Denham Springs 57, Walker 54

Donaldsonville 55, Berwick 49

Berwick 9 16 15 9 — 49

Donaldsonville 15 14 15 11 — 55

Scoring — BERWICK: K. Jones 19, L. Clark 10, D. Tillman 9, A. Williams 6, S. Span 3, T. Meads 2; DONALDSONVILLE: Stephen Sullivan 23, Jaquel Gant 13, Braxton Bernard 13, Tyler Brown 2, Aaron Julien 2, Ronald Wittington 2.

3-Point Goals — Berwick 1 (Span); Donaldsonville 1 (Bernard)

Records — Berwick 1-1 District 9-3A; Donaldsonville 17-6, 3-0

East Iberville 69, Ascension Catholic 56

East Iberville 13 9 26 21 — 69

Ascension Catholic 13 13 12 18 — 56

Scoring — EAST IBERVILLE: Devin Johnson 19, Quantae Johnson 19, Malcolm Calloway 14, JaMarcus Tilford 13, Terry Johnson 2, Da’Jail Arthur 2; ASCENSION CATHOLIC: T. Winchester 26, C. FeFe 8, J. Stewart 7, P. Butler 6, D. Landry 5, J. Wade 3, J. Yarbrough 1

3-Point Goals — EAST IBERVILLE 1 (Q. Johnson); ASCENSION CATHOLIC 4 (Winchester 2, Butler, Wade)

Records — East Iberville 17-8, 4-2 District 8-1A

Glen Oaks 49, Brusly 43

Brusly 12 14 7 10 — 43

Glen Oaks 12 4 16 17 — 49

Scoring — BRUSLY: J. Queen 21, M. Bryant 6, D. Jones 6, J. Holiday 4, S. Freeman 4, R. Taylor 2; GLEN OAKS: C. Dancey 17, R. Smith 16, M. Brown 7, E. Harris 6, D. McQuarter 2, N. Cobb 1.

3-Point Goals — Brusly 2 (Bryant); Glen Oaks 5 (Dancey 3, Smith, Brown)

Records — Brusly 16-7, 4-3 District 7-3A; Glen Oaks 14-8, 5-2

Junior Varsity — Glen Oaks 43, Brusly 36

Madison Prep 89, Christian Life 39

Christian Life 9 6 12 12 — 39

Madison Prep 27 16 24 21 — 89

Scoring — CHRISTIAN LIFE: Ludovic Kader 11, David Cooper 4, FX Roges 4, Jacob Kibodi 4, Jonathan Thomas 3, Jason Briggs 3, Maurice Lenoir 3, Brennan Williams 3, Sam Williams 2, Kalen Daniel 2; MADISON PREP: Josh Anderson 21, Brandon Samson 13, Jalen Brown 13, Christian Thompson 10, Josh Leblanc 8, Will Lloyd 5, Justin Garner 5, Demarrius Antwaan 5, Tasmine Walker 4, Jhaon Whitfield 2, Marquis Browder 2, Malcolm Roach 1

3-Point Goals — CHRISTIAN LIFE: 1 (B. Williams); MADISON PREP: 9 (Anderson 3, Samson 3, Brown, Thompson, Antwaan)

Records — Christian Life 11-12, 1-2 District 6-1A; Madison Prep 22-0, 3-0

Junior Varsity — Madison Prep 69, Christian Life 29

Parkview Baptist 66,

West Feliciana 62

Parkview 18 16 18 15 — 66

West Feliciana 17 18 14 13 — 62

Scoring — PARKVIEW: K. Harrison 21, J. Dickie 14, T. Lomax 11, A. Stew 11, T. Williamson 5, R. Vial 4; WEST FELICIANA: J. Ferguson 17, R. Adam 16, T. Cummings 10, C. Taylor 7, C. Tillery 6, V. Harris, J. Bangham 2

3-Point Goals — PARKVIEW: 8 (Dickie 4, Harrison 3, Williamson 1); WEST FELICIANA: 8 (Adams 4, Ferguson 3, Cummings 1)

Port Allen 77, Lee 51

Lee 9 11 9 22 — 51

Port Allen 18 19 17 23 — 77

Scoring — LEE: John Spradley 17, Don Marcelis 11, Efrom Robinson 8, Earnie Blansan 8, Chris Jones 3, Errol Taylor 2, Earl Sykes 2; PORT ALLEN: Telson Allen 17, Grover Harrison 16, Jordan Morgan 7, Ishmael Lane 7, Nigel Allen 7, Lorenzo Osborne 5, Mike Williams 4, Dontrius Franklin 3, Albion Williams 3, B.J. McClay 2, Kelvin Murphy 2, James Jones 2.

3-Point Goals — Lee: 5 (John Spradley 3, Earnie Blansan 2); Port Allen: 5 (Grover Harrison 2, Jordan Morgan, Kelvin Allen, Telson Allen)

Records — Lee 0-6 District 7-3A; Port Allen 18-4, 6-1

Junior Varsity — Port Allen 60, Lee 26

Redemptorist 59, Northeast 53

Redemptorist 14 21 11 13 — 59

Northeast 18 8 13 14 — 53

Scoring — REDEMPTORIST: M. Webb 24, M. Williams 17, C. Battle 8, K. Brown 4, I. Dawson 3, O. Walker 3; NORTHEAST: Marqueon Minor 15, Eric Williams 9, Terrance Uwagboe 9, Donja Fleming 6, Louis Blakes 5, Justin Ennis 5, Brenton Hulbert 4

3-Point Goals — REDEMPTORIST 7 (Webb 5, Battle 2); NORTHEAST 3 (Blakes, Williams, Minor)

Records — Redemptorist 5-20, 1-5 District 6-2A; Northeast 11-11, 3-3

Junior Varsity — Northeast 37 Redemptorist 29

Runnels 54,

French Settlement 45

French Settlement 6 14 16 11 — 45

Runnels 8 12 11 23 — 54

Scoring — FRENCH SETTLEMENT: Landon Thomassie 17, Cody Cambre 12, Jacob Barber 5, Cannon Smithart 4, Jarrett Lobell 3, Josh McAllister 2, Jackson LeBourgeois 2; RUNNELS: Garrett Deshotels 11, Josh Sparks 11, Mohammed Pirzadah 9, Thomas Myers 8, Grant Welch 8, Hampton Hudson 7

3-Point Goals — FRENCH SETTLEMENT: 4 (Thomassie 3, Cambre); RUNNELS: 3 (Deshotels, Sparks, Pirzadah)

Records — French Settlement 11-12, 0-5; Runnels 14-10, 5-0

St. Amant 59,

Woodlawn 42

St. Amant 12 10 18 19 — 59

Woodlawn 5 8 17 12 — 42

Scoring — ST. AMANT: Courtney Julien 26, Nick Griffin 12, Darrell Smiley 10, Travis Cole 7, Elliot Turner 2, Reese Saber 1, Brooks Grenfell 1; WOODLAWN: Josh Brown 15, E.J. Powers 13, Ahmad Arrington 5, Jaylan Johnson 4, Xavier Lodge 2, Randy Gallow 2, Josh London 2

3-Point Goals — ST. AMANT 2 (Cole, Griffin); WOODLAWN 5 (Powers 3, Brown, Arrington)

Records — St. Amant 15-9, 2-1 District 5-5A; Woodlawn 6-15, 0-3

Junior Varsity — St. Amant 35, Woodlawn 33

Tara 51, Belaire 37

Tara 16 13 10 12 — 51

Belaire 14 7 3 13 — 37

Scoring — TARA: Paul Johnson 16, Derrick Thomas 9, Keldrick Stewart 6, Youry White 6, Patrick Arnold 6, lifton Green 4, Jaylen Williams 4; BELAIRE: Terrence Johnson 13, Terrence West 12,Joe Robilliard 4, Davion Bradley 3, Ben Percy 3, Robert Lewis 2.

3-Point Goals — Tara 1 (Paul Johnson); Belaire 3 (West, Terrence Johnson, Percy)

Records — Tara 12-2, 1-2 District 6-4A; Belaire 13-12, 1-2

University 100, Baker 34

University 30 20 27 23 — 100

Baker 5 16 7 6 — 34

Scoring — UNIVERSITY: Wade Sims 17, DJ White 15, Skylar Mays 14, Jalen Johnson 13, Maxwell Starwood 9, John Jones 8, Robert Gardner 6, Spencer Mays 5; BAKER: Ronnie Hamilton 20, Keyshaun Heil 6, Kenny Joseph 4, Courtland King 2, Mark Lee 2

3-Point Goals — UNIVERSITY: 6 (Marshall Graves 2, Spencer Mays, Jalen Johnson, DJ White, Maxwell Starwood); BAKER: 4 (Ronnie Hamilton 2, Keyshaun Heil 2)

Records — UHS 21-2, 7-0 District 7-3A; Baker 1-6

White Castle 67, St. John 42

St. John 10 11 4 15 — 42

White Castle 26 20 16 5 — 67

Scoring — ST. JOHN: H. Hemingway 12, C. Crockett 10, G. Primeaux 9, G. Landry 9, D. Brock 2; WHITE CASTLE: J. Carter 16, J. Washington 13, J. Dominique 12, Q. Johnson 5, S. Stephenson 5, H. Zachary 4, T. Fair 4, D. Pierce 3, S. Wesley 3, T. Melancon 2.

3-Point Goals — St. John 3 (Hemingway 2, Crockett); White Castle 4 (Dominique 2, Pierce, Washington)

Records — White Castle 18-7, 6-0 District 8-1A

Girls basketball

Ascension Catholic 67, East Iberville 42

East Iberville 8 14 5 15 — 42

Ascension Catholic 22 21 12 12 — 67

Scoring — E. IBERVILLE: Jasmine Mosby 22, Alana Washington 12, Courtlyn Jackson 4, Kenyetta Jackson 3, Doretha Dixon 1; ACHS: Daija Harvey 18, Rae’Shawn Melancon 11, Meagan Brooks 6, Radneka Mitchell 4, Casan Dunn 3, Lauren Landry 2

3-Point Goals — ASCENSION CATHOLIC 3 (Harvey, Dunn, Melancon)

Belaire 67, Tara 15

Tara 6 6 2 1 — 15

Belaire 20 23 10 14 — 67

Scoring — TARA: D. Clark 5, T. Daniels 4, K. Sims 4, K. London 2; BELAIRE: C. Smith 17, K. Maxie 17, D. Wren 14, A. Hill 10, S. Criss 6, M. Thompson 2, L. Brown 2, A. Allen 2, T. Courtney 2

3-Point Goals — BELAIRE 1 (Smith)

Brusly 75, Glen Oaks 53

Brusly 20 13 19 23 — 75

Glen Oaks 7 12 10 24 — 53

Scoring — BRUSLY: C. Williams 22, M. Laprairie 13, S. Pierson 8, A. Thymes 8, M. Spriggs 7, K. Parker 5, J. Leblanc 5, B. Granville 4, A. Stevens 3; GLEN OAKS: D. Young 29, B. Citizen 12, Z. Smith 6, P. James 4, N. Whaley 2.

3-Point Goals — Brusly 1 (Laprairie); Glen Oaks 3 (Young)

Donaldsonville 70, Berwick 4

Berwick 0 4 0 0 — 4

Donaldsonville 26 26 12 6 — 70

Scoring — BERWICK: K. James 4; DONALDSONVILLE: M. Chapman 14, X. Carter 14, J. Sullivan 9, D. Phillip 8, W. Bunch 6, D. Harvey 4, J. Ben 4, J. Collier 4, K. Landry 3, R. Williams 2, A. Johnson 2.

3-Point Goals — Donaldsonville 4 (Bunch 2, Sullivan, Landry)

Records — Donaldsonville 14-9

East Feliciana 72, Mentorship 21

East Feliciana 14 13 25 20 — 72

Mentorship 2 5 3 11 — 21

Scoring — EAST FELICIANA: T. Brown 16, T. Jackson 15, M. Barton 10, A. Booker 7, C. Johnson 7, M. Robinson 5, B. Gibson 4, K. Bradford 4, J. Turner 4, D. Crump 3, C. Scott 2

3-Point Goals — EAST FELCIANA: 4 (Brown 3, Robinson 1); MENTORSHIP: 1 (Faithful)

Records — East Feliciana 13-7, District 7-1

Madison Prep 91, Christian Life 21

Christian Life 4 5 6 6 — 21

Madison Prep 19 31 28 13 — 91

Scoring — CHRISTIAN LIFE: K. Malone 6, S. Clements 5, L. Green, H. Gigglio 4, E. Abraham 2; MADISON PREP: Sherry Porter 40, Lakevra Franklin 14, Faith Avery 6, Hope Avery 6, Nikki Huggins 6, Aaliyah Wessinger 6, Ryanisha Fleming 4, Ashleigh Green 4, Kennedy Moore 3

3-Point Goals — MADISON PREP: 1 (Sherry Porter)

Records — Madison Prep 21-7

Northeast 60, Redemptorist 57, 2 OT

Redemptorist 7 13 20 9 6 2 — 57

Northeast 7 14 17 11 6 5 — 60

Scoring — REDEMPTORIST: C. Singleton 23, M. Williams 10, R. Williams 10, D. Montangue 6, K. Carter 4, S. Melecon 4; NORTHEAST: L. Kite 18, P. Jones 17, M. Causey 11, E. Douglas 8, L. Kite 4, L. Fisher 2

3-Point Goals — REDEMPTORIST 5 (Singleton 3, Williams)

Records — Northeast 12-14, 4-4 in district

Parkview Baptist 72,

West Feliciana 22

Parkview 34 15 17 6 — 72

West Feliciana 5 8 3 6 — 22

Scoring — PARKVIEW: S. Goodwin 25, L.Collins 16, J. Blourin 8, E. Robinson 6, D. Batiste 5, S. Marshall 4, M. Hatch 4, I. Richard 4, C. Denis 3, D. Morris 1

3-Point Goals — PARKVIEW: 3 (Robinson 2, Goodwin 1)

Southern Lab 60, Kentwood 24

Southern Lab 9 6 18 27 — 60

Kentwood 7 1 10 6 — 24

Scoring — SOUTHERN LAB: Kailain Williams 31, Calis Tayne 19, Shakiya Young 4, Tarkeia Lafleur 2, Lexus Tate 2, Zoey Giles 2; KENTWOOD: E. Cryer 12, J. Hill 8, L. Brown 4

3-Point Goals — SOUTHERN LAB 1 (Williams); KENTWOOD 1 (Cryer)

Records — Southern Lab 16-8, 3-1 District 6-1A

St. Joseph’s 51, McKinley 47

St. Joseph’s 14 19 12 6 — 51

McKinley 13 12 10 12 — 47

Scoring — ST. JOSEPH’S: C. Olivier 18, B. Favaloro 15, O. Abadie 8, H. Phillips 6; MCKINLEY: J. Smith 22, M. Sharper 10, A. Burns 8, T. Boss 7.

3-Point Goals — St. Joseph’s: 2 (O. Abadie 2); McKinley: 2 (J. Smith 1, T. Boss 1)

Records — St. Joseph’s Academy 12-10

Tara 51, Belaire 37

Tara 16 13 10 12 — 51

Belaire 14 7 3 13 — 37

Scoring — TARA: P. Johnson 17, E. Thomas 8, P. Aronald 8, K. Stewart 6, Y. White 6, C. Green 4, J. Williams 2; BELIARE: T. Johnson 13, T. West 12, J. Robillard 4, D. Bradley 3, R. Lewis 2

3-Point Goals — TARA: 1 (Johnson); BELIARE: 3 (West 1, Johnson 1, Percy 1)

Records — Beliare 13-11, 1-2

Junior Varsity — Belaire 51, Tara 48

University 80, Baker 8

Baker 2 2 0 4 — 8

University 30 25 13 12 — 80

Scoring — BAKER: Bell 6, Fisher 2; UNIVERSITY: Alanie Fisher 16, C. Verret 10, K. Anderson 10, A. Constatine 10, D. Ephrom 9, M. Bates 7, Alyssa Fisher 7, G. Miles 4, G. Courtright 4 S. Mays 2, M. Mayer 1

3-Point Goals — UNIVERSITY: 7 (C. Verrett 3, Alanie Fisher 2, Alyssa Fisher 1, M. Bates 1)

Records — University 21-2, 7-1 District 7-3A

White Castle 76,

St. John 19

St. John 4 6 6 3 — 19

White Castle 22 20 22 12 — 76

Scoring — ST. JOHN: V. Bertrand 4, G. Robichaux 3, M. Pitre 2, C. Glaser 2, E. Bueche 2, H. Hargrove 2, S. Fleniken 2, R. Seneca 2; WHITE CASTLE: S.K. Ober 20, B. Franklin 14, B. Falcon 12, S.H. Ober 11, S. Young 10, A. Knight 7, R. Brown 2

3-Point Goals — WHITE CASTLE: 3 (S. Young 2, S.H. Ober 1)

Records — White Castle 16-10, 5-1 District 8-1A

Zachary 49,

Broadmoor 42, OT

Broadmoor 3 7 10 22 — 42

Zachary 3 13 9 24 — 49

Scoring — BROADMOOR: H. Thornton 18, M. Crockett 11, A. Hayes 8, K. Thomas 2, S. Irvin 2, D. Moore 1; ZACHARY: T. Veal 11, J. Profit 10, A. Haynes 9, R. Haynes 8, K. Johnson 7, B. Langford 4.

3-Point Goals — Broadmoor: 1 (Hayes)

Records — Broadmoor 19-8, 5-3 District 4-5A; Zachary 18-9, 6-2

Bowling

Girls

St. Scholastica 20, Holden 7

High Game: St. Scholastica: Megan Bounds 186; Holden: Sarah Leduff 203.

High Series: St. Scholastica: Megan Bounds 476; Holden: Sarah Leduff 544

Records: St. Scholastica 1-1; Holden 1-1

Basketball schedule

Boys

Thursday

Walker at Broadmoor, 5 p.m.

Jehovah-Jireh at LSD, 6 p.m.

Friday

Brusly at University, 5 p.m.

East Feliciana at Dunham, 5 p.m.

Woodlawn at Catholic, 5 p.m.

Belaire at Plaquemine, 5 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 5 p.m.

Scotlandville at Zachary, 5 p.m.

Live Oak at Denham Springs, 5 p.m.

Runnels at Springfield, 5 p.m.

McKinley at Dutchfield, 5 p.m.

Lutcher at Tara, 5 p.m.

West St. John at East Iberville, 5 p.m.

East Ascension at St. Amant, 5 p.m.

Port Allen at West Feliciana, 5 p.m.

Redemptorist at Capitol, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Episcopal at Mentorship Academy, 5 p.m.

Jehovah-Jireh at Family Christian, 6 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Glen Oaks at Lee, 6 p.m.

White Castle at Ascension Christian, 6 p.m.

Saturday

Mentorship at Career Academy, 5 p.m.

Girls

Thursday

St. Amant at East Ascension, 5:30 p.m.

St. Joseph’s Academy at Woodlawn, 5:30 p.m.

Friday

Brusly at University, 5 p.m.

East Feliciana at Dunham, 5 p.m.

Belaire at Plaquemine, 5 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 5 p.m.

Runnels at Springfield, 5 p.m.

Lutcher at Tara, 5 p.m.

West St. John at East Iberville, 5 p.m.

Port Allen at West Feliciana, 5 p.m.

Redemptorist at Capitol, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Episcopal at Mentorship Academy, 5 p.m.

French Settlement at Doyle, 6 p.m.

Glen Oaks at Lee, 6 p.m.

White Castle at Ascension Christian, 6 p.m.

Zachary at Scotlandville, 5 p.m.

Denham Springs at Live Oak, 5:30 p.m.

St. Thomas More at St. Michael, 5:30 p.m.

Broadmoor at Walker, 6 p.m.

Dutchtown at McKinley, 6 p.m.