Volleyball

Sacred Heart 3,

St. Mary 0

Sacred Heart, 25, 25, 25

St. Mary, 10, 6, 6

Team leaders: SACRED HEART: Ellie Silvia (8 kills), Britton St. Pierre (10 digs, 5 aces), Lauren Paysse (10 assists), Helen Mason (10 assists), Avery Hardie (4 blocks). Team records: Sacred Heart 13-15, 3-1.

St. Scholastica 3, Salmen 0

St. Scholastica, 25, 25, 25

Salmen, 13, 22, 12

Team leaders: ST.SCHOLASTICA: Jess Lucio (10 kills, 6 digs, 6 aces), Allison Weimer (8 kills, 2 blocks), Maddie Morris (8 digs, 3 aces), Emma Estapa (13 assists), Molly Brown (8 assists)

Team records: St.Scholastica 27-3, 7-0 District 5-II.

Friday’s games

Cabrini Tournament at Pontchartrain Center

De La Salle, Destrehan at Newman Tournament

*Patrick Taylor at St. Martin’s, 5 p.m.

Saturday’s games

Cabrini Tounament at Pontchartrain Center

De La Salle at Newman Tournament

Hannan at Terrebonne Tournament

Belle Chasse at Hahnville, 11 a.m.

Monday’s games

Cabrini at Central Catholic, 5 p.m.

St. Thomas Aquinas at East Jefferson, 4:30 p.m.

Crescent City at St. Martin’s, 4:30 p.m.

Hannan at Dutchtown, 6 p.m.

Lakeshore at Destrehan, 4:30 p.m.

Swimming

Metro Swim League

Dual Meet a UNO

Races in s

Girls

50 Freestyle: 1, Madisyn England, CABR, 27.75 . 2, Lily Guidry, Vandebilt, 28.05. 3, Kacie Becnel, Riverside, 28.64 .

100 Freestyle: 1, AnnaLynn Haydel, Vandebilt, 57.68 . 2, Molly Hansen, Vandebilt, 59.01 3, Kate Chaisson, Vandebilt, 1:01.86 .

200 Freestyle: 1, Molly Hansen, Vandebilt, 2:09.27 . 2, Kathryn Mipro, CABR, 2:14.41. 3, Madisyn England, CABR, 2:15.37 .

500 Freestyle: 1, Sydnie Campbell, ACHS, 6:14.94 . 2, Riana Rivera, Ursuline, 6:34.20. 3, Sarah Koelling, CABR, 6:34.21 .

100 Backstroke 1, Remi Bourque, Vandebilt, 1:09.60 . 2, Meg MacLaren, Ursuline, 1:11.17 3, Meredith Zorn, ACHS, 1:15.02.

100 Breaststroke: 1, AnnaLynn Haydel, Vandebilt, 1:16.02. 2, Ally Landry, ACHS, 1:22.63 3, Alyson Bienvenu, ACHS, 1:24.05.

100 Butterfly: 1, Caroline Haydel, Vandebilt, 1:04.03 . 2, Grace Donovan, Ursuline, 1:05.76. 3, Sydney Forsythe, ACHS, 1:07.65.

200 IM: 1, Caroline Haydel, Vandebilt, 2:21.96 . 2, Kate Chaisson, Vandebilt, 2:34.49. 3, Meg MacLaren, Ursuline, 2:35.99 .

200 Freestyle Relay: 1, Vandebilt ‘A.’ 2, Cabrini ‘A,’1:58.01. 3, Ursuline ‘A,’ 1:59.81.

400 Freestyle Relay: 1, Vandebilt ‘A,’ 3:59.96. 2, Ursuline ‘A,’ 4:20.30. 3, Chapelle ‘A,’ 4:32.18.

200 Medley Relay: 1, Vandebilt ‘A,’ 2:04.49. 2, Ursuline ‘A,’ 2:08.87. 3, Chapelle ‘A,’ 2:12.88.

Boys

50 Freestyle: 1, Nick Galle, HC Tigers, 24.26 . 2, Nino Catalanotto, HC Tigers, 24.62. 3, Joaquim Mitchell, HC Tigers, 25.12 .

100 Freestyle: 1, Nick Galle, HC Tigers, 54.45. 2, Evan Klein, Rummel, 58.85 . 3, Angelette, William, Vandebilt, 1:01.56.

200 Freestyle: 1, Casey Nee, HC Tigers, 2:02.47. 2, Josh Reimonenq, HC Tigers, 2:09.69. 3, Cole Smith, HC Tigers, 2:10.34 .

500 Freestyle: 1, Thomas Vanderbrok, Rummel, 5:09.36 . 2, Reece Reinbolt, HC Tigers, 5:35.71 . 3, Casey Nee, HC Tigers, 5:46.02 .

100 Backstroke: 1, Lane Coleman, HC Tigers, 1:03.44. 2, Lance Relle, HC Tigers, 1:03.45. 3, Nick Bienvenu, Rummel, 1:06.61.

100 Breaststroke: 1, Pedro Rivera, HC Tigers, 1:04.72 . 2, Nino Catalanotto, HC Tigers, 1:10.20 . 3, Josh Reimonenq, HC Tigers, 1:11.84 .

100 Butterfly: 1, Reece Reinbolt, HC Tigers, 1:00.18 . 2, Pedro Rivera, HC Tigers, 1:00.63 . 3, Joaquim Mitchell, HC Tigers, 1:00.87.

200 IM: 1, Thomas Vanderbrok, Rummel, 2:04.41 . 2, Lane Coleman, HC Tigers, 2:22.42. 3, Lance Relle, HC Tigers, 2:23.89.

200 Freestyle Relay: 1, Holy Cross Tigers ‘A’, 1:41.26. 2, Holy Cross Tigers ‘B’, 1:42.53. 3, Vandebilt ‘A’, 1:48.58.

400 Freestyle Relay: 1, Holy Cross Tigers ‘A’ 3:50.46. 2, Rummel ‘A’, 3:56.02. 3, Holy Cross Tigers ‘B’, 4:03.32.

200 Medley Relay: 1, Rummel ‘A’, 2:00.32. 2, Holy Cross Tigers ‘A’, 2:04.21. 3, Vandebilt ‘A’, 2:07.16.