Basketball tournaments

Country Day Classic

At Country Day

Scotlandville 49, West Jefferson 40

Halftime: Scotlandville 18, West Jefferson 16

Leaders: Scotlandville: Ja’Vonte Smart 14, Joshua Roberts 12, LaMarcus Lee 10; West Jefferson: J. Dalton 16, T. Robertson 11.

University 83, Warren Easton 24

Leaders: U-High: Wayde Sims 18, Maxwell Starwood 16, Jalen Johnson 16, D.J. White 13; Easton: Juwan Jones 9

Halftime: University 48, Warren Easton 7

Saturday’s games

Covington vs. St. Thomas Aquinas, 11 a.m.

Easton vs. Mandeville, 12:30 p.m.

West Jefferson vs. East St. John, 2 p.m.

Karr vs. St. Thomas More, 3:30 p.m.

Scotlandville vs. Curtis, 5 p.m.

U-High vs. McDonogh 35, 6:30 p.m.

Country Day vs. Florien, 8 p.m.

Tournament resumes on Monday and ends on Tuesday

Chalmette Tournament

At Chalmette

Saturday’s games

South Plaquemines vs. Northshore, 3 p.m.

East Ascension vs. Higgins, 4:30 p.m.

Third place game

Salmen vs. Chalmette, 6 p.m.

Championship

St. Aug vs. Jesuit, 7:30 p.m.

St. Martin’s Tournament

Saturday’s games

Northlake vs. Ecole Classique, 11 a.m.

Haynes vs. Hannan, 12:15 p.m.

St. Martin’s vs. Lusher, 1:30 p.m.

Championship

E.D. White vs. Episcopal, 2:45 p.m.

Boys basketball

Belaire 79, Broadmoor 77

Belaire 17 11 20 31 — 79

Broadmoor 5 18 16 38 — 77

Scoring — BELAIRE: T. Johnson 29, T. Johnson 21, R. Lewis 14, T. West 6, Z. Besant 5, B. Percy 3, J. Robillard 1; BROADMOOR: Devin Carlin 33, Malik Jackson 13, Brian Smith 10, Darnell Wilson 8, Patrick Hale 5, Travis Knighton 4, Anthony Dry 4.

3-Point Goals — Belaire: 5 (T. Johnson 2, T. Johnson 1, Z. Besant 1, B. Percy 1); Broadmoor: 10 (Devin Carlin 7, Brian Smith 1, Malik Jackson 1, Darnell Williams 1)

Records — Broadmoor 6-5

Junior Varsity — Belaire 42; Broadmoor 52

Faith Training 78, Bethany 43

Bethany 6 18 9 10 — 43

Faith 22 14 16 26 — 78

Scoring — BETHANY: Walter Feast 14, Josiah Marshall 12, Samuel Grey 8, A.J. Simon 7, Donovan Jones 2; FAITH TRAINING CHRISTIAN ACADEMY: Jaylen Mobley 29, Seginald Bryant 12, Ashton Austad 11, Preston Nolde 8, Terrell Newman 8, Darius McCord 4, Grant Stolf 2, Joseph Harris 2, Jody Williams 2.

3-Point Goals — Bethany: Walter Feast 3, Josiah Marshall 1; Faith Training: Ashton Austad 3, Preston Nolde 1

Records — Bethany: 6-6

Girls basketball

Catholic 42, Central 38

Central 4 11 11 12 — 38

Catholic 8 10 11 13 — 42

Scoring — CENTRAL: A. Stewart 12, T. Chatman 11, T. Woodfork 9, K. Henry 4, J. Hebert 2; CATHOLIC: Toliver Freeman 16, Michael Francioni 9, Ethan Traigle 5, Michael Giorlando 4, Patrick Fields 4, Sam Cancienne 4

3-Point Goals — Central 5 (Chatman 3, Woodfork, Stewart); Catholic 2 (Tragle, Francioni)

Records — Central 5-2; Catholic 8-2

Junior Varsity — Catholic 45, Central 38

Donaldsonville 54, Lutcher 34

Lutcher 12 10 4 8 — 34

Donaldsonville 8 14 19 13 — 54

Scoring — LUTCHER: J. Aguillard 12, A. Brook 8, J. LaForge 5, C. Thomas 4, C. Johnson 4; DONALDSONVILLE: X. Carter 12, J. Collier 11, A. Johnson 9, R. Williams 7, M. Chatman 5, K. Foster 4, J. Sullivan 3, W. Bunch 3.

3-Point Goals — Lutcher 1 (Aguillard); Donaldsonville 4 (Chatman, Sullivan, Collier, Bunch)

Records — Donaldsonville 9-5

Junior Varsity — Donaldsonville 38, Lutcher 28

Faith Training 46, Bethany 22

Bethany 6 4 2 10 — 22

Faith 9 19 9 9 — 46

Scoring — FAITH TRAINING CHRISTIAN ACADEMY: Harvy 9, Day 8, Doween 7, Mahfouz 7, Cole 6, Minor 6, Astead 3; BETHANY: Krista Keller 9, Jackie Marhsall 7, Cheyenne Palmer 2, Elizabeth Sam 2, Angel Batarseh 2.

Records — Bethany: 5-5

False River 56, St. John 32

St. John 11 9 8 4 — 32

False River 7 8 15 27 — 56

Scoring — ST. JOHN: K. Passintino 14, G. Rodichaux 10, H. Hardgrove 4, Z. Bertrand 2, H. Alexander 2; FALSE RIVER: O. Leblanc 26, J. Knight 18, M. Foret 6, G. Lacomb 4, J. Allen 2, E. Torres 2, P. Smith 1

3-Point Goals — St. John 1 (O. Leblanc)

Records — False River 5-7

Basketball tournaments

Country Day Classic

At Country Day

boys

Scotlandville 49, West Jefferson 40

Halftime: Scotlandville 18, West Jefferson 16

Leaders: Scotlandville: Ja’Vonte Smart 14, Joshua Roberts 12, LaMarcus Lee 10; West Jefferson: J. Dalton 16, T. Robertson 11

Saturday’s games

Covington vs. St. Thomas Aquinas, 11 a.m.

Easton vs. Mandeville, 12:30 p.m.

West Jefferson vs. East St. John, 2 p.m.

Karr vs. St. Thomas More, 3:30 p.m.

Scotlandville vs. Curtis, 5 p.m.

U-High vs. McDonogh 35 winner, 6:30 p.m.

Country Day vs. Florien, 8 p.m.

Tournament resumes Monday and ends on Tuesday

Episcopal Invitational

At Episcopal

GIRLS

Dunham 35, Welsh 17

Halftime: Dunham 20, Welsh 10

Leaders: Welsh: S. Johnson 6; Dunham: G. Zia 12

Scotlandville 69, Pearl River 27

Halftime: Scotlandville 35, Pearl River 12

Leaders: Scotlandville: T. Holliday 17, C. Sterling 14, J. Coleman 12, M. Dotson 12, A. Sterling 11; Pearl River: M. Madison 9.

Episcopal 47, Welsh 15

Halftime: Episcopal 21, Welsh 11

Leaders: Welsh: S. Johnson 10; Episcopal: J. Jones 12, T. Snell 11.

Dunham 29, West Feliciana 18

Halftime: West Feliciana 8, Dunham 5

Leaders: West Feliciana: D. Dorsey 5; Dunham: M. Jackson 12

East Iberville 58 Merryville 61

Halftime: East Iberville 34, Merryville 25

Leaders: East Iberville: J. Mosbey 25, A. Washington 17, K. Jackson 15; Merryville: A. Couroyer 42.

E.D. White 56 Brusly 43

Halftime: E.D. White 31 Brusly 15

Leaders: E.D. White: M. Jones 16, M. Riviere 14, A. Sanders 10; Brusly: S. Peirson 13, J. Williams 13.

Livonia 71 Merryville 62

Halftime: Livonia 38 Merryville 31

Leaders: Livonia K. Wren 22, G. Guenin 11, C. Washington 10; Merryville: A. Cournoyer 35, J. Williams 10.

Lady Cat Invitational

At Walker

Central 66 Mentorship 21

Halftime: Central 32, Mentorship 7

Leaders: Central: Hannah Coward 24, Jasmine Heatly 17, Christalyn Hill 10; Mentorship: Jones 14.

At Live Oak

Parkview Baptist 53, Barbe 43

Halftime: Parkview Baptist 22, Barb 24

Leaders: PARKVIEW BAPTIST: Skyler Goodwin 17, Leah Collins 11, Destaney Batiste 10; BARBE: Ashlyn Poole 11

Saturday’s schedule:

Barb vs. Dutchtown, 11:10 a.m.

Parkview Baptist vs. French Settlement, 12:30 p.m.

Barbe vs. Zachary, 3:10 p.m.

Parkview Baptist vs. Northeast, 8:30 p.m.

Madison Prep Classic

At Madison Prep

Saturday’s schedule:

Hamilton Christian vs. New Iberia, noon

Tara vs. McKinley, 1:30 p.m.

Lafayette vs. Lafayette Christian, 3 p.m.

Hamilton Christian-New Iberia winner vs. Tara-McKinley winner, 4:30 p.m.

Championship

Madison Prep vs. Northside, 6 p.m.

St. Martin’s tournament

At St. Martin’s

boys

Episocpal 57, Lusher 41

Episocpal 17 10 18 12 — 57

Lusher 13 14 2 12 — 41

Halftime: Episcopal 27, Lusher 27

Leaders: EPISOCPAL: J. Davis 15, S. Kleinpeter 11, K. Tripeaux 10; LUSHER: Cheathan 12, D. Minor 10.

Halftime: Central 32, Mentorship 7