Boys basketball

Jamborees

Sneakers Sports/Port Allen High

At Port Allen

St. James 29, False River Academy 11

Brusly 16, Livonia 10

University 18, Pointe Coupee Central 15

Port Allen 43, Catholic Pointe Coupee 7

Dunham 32, Donaldsonville 19

St. Amant

At. St. Amant

East Ascension 52, Lutcher 36

St. Amant 39, Dutchtown 21

White Castle

At White Castle

East Iberville 61, St. John 13

White Castle 29, Plaquemine 25

Tara High

At Tara

Belaire 37, Broadmoor 29

Tara 39, Zachary 38

Woodlawn 34, St. Paul’s 33

Baker 46, St. Michael 37

Tara 20, Central 18

Girls basketball

Hosanna 51, First Baptist 24

Capitol’s Lady’s Night Jamboree

At Capitol High School

St. Mary’s 43, EBR Lab 0

Scotlandville 31, Southern Lab 27

Zachary 42, Belaire 22

Capitol 55, Istrouma 33

French Settlement Jamboree

Springfield 41, Ascension Christian 7

Iberville Parish Girls Jamboree

White Castle 35, St. John 19

Plaquemine 33, East Iberville 22

Sneakers Sports/Port Allen High Jamboree

Glen Oaks 23, False River 6

Pointe Coupee Central 9, Livonia 6

Broadmoor 33, Brusly 11

Port Allen 9, Catholic-Pointe Coupee 6

St. Amant Jamboree

At St. Amant

St. Amant 27, Dutchtown 6

Donaldsonville 23, East Ascension 21

Late Wednesday

Denham Springs 27, St. Michael 24

McKinley 29, Episcopal 20

Boys soccer

Parkview Baptist 3, Opelousas Catholic 1

Goals: PARKVIEW BAPTIST: S. Zumstein 2, D. Myers; OPELOUSAS CATHOLIC: E. Wagley.

Goalkeepers: PARKVIEW BAPTIST: S. Pollett (2 saves); OCHS: A. Hebert (11 saves).

Team records: Parkview 1-0; OCHS 0-1.

Sacred Heart Cup

At Burbank Soccer Complex

Friday

6 p.m.

Catholic-BR vs. St. Paul’s, Field 4

Catholic-BR JV vs. St. Paul’s, Field 5

Saturday

10:30 a.m.

Catholic-BR vs. Brother Martin, Field 5

Vandebilt vs. St. Stanislaus, Field 6

Vandebilt JV vs. St. Stanilaus JV, Field 12

Catholic-BR JV vs. Brother Martin JV, Field 11

2 p.m.

Catholic-BR vs. Vandebilt, Field 5

St. Paul’s vs. St. Stanislaus, Field 6

St. Paul’s JV vs. St. Stanislaus JV, Field 11

3:30 p.m.

Catholic-BR JV vs. Vandebilt JV, Field 5

5 p.m.

St. Paul’s vs. Brother Martin, Field 5

St. Paul’s JV vs. Brother Martin JV, Field 6

Sunday

12:30 p.m.

Brother Martin vs. Vandebilt, Field 4

Catholic-BR vs. St. Stanislaus, Field 5

Catholic-BR JV vs. St. Stanislaus JV, Field 6

Brother Martin JV vs. Vandebilt JV, Field 9

3:30 p.m.

St. Stanislaus vs. Brother Martin, Field 4

St. Paul’s vs. Vandebilt, Field 5

St. Paul’s JV vs. Vandebilt JV, Field 6

St. Stanislaus JV vs. BMHS JV, Field 11

Girls soccer

West Feliciana 13, Tara 0

Goals: WEST FELICIANA: M. Lambert 3, C. Burns 2, L. Smith 2, E. Hopkins, B. Mott, A. Pierce, L. Reap, A. Lowe, B. Cannon.

Goalkeepers: WEST FELICIANA: E. Fudge (3 saves), L. Jordan (2 saves).

Team records: West Feliciana 1-0; Tara 0-1

University 3, St. Michael 0

Goals: UNIVERSITY: A. Simpson 2, K. Sands 1.

Goalkeepers: UNIVERSITY: E. Bankhead (2 saves), M. Cadigan; ST. MICHAEL: M. Thrower (7 saves).

Team Records: U-High 1-0; St. Michael 0-2.

St. Amant Tournament

At st. amant

Saturday

Field 1

St. Michael vs. Dutchtown, 7 a.m.

Lutcher vs. Ouachita Christian, 9 a.m.

East Ascension vs. Zachary, 11 a.m.

Ouachita Christian vs. East Ascension JV, 12:45 p.m.

St. Amant vs. Live Oak, 2 p.m.

Westgate vs. West Monroe, 4 p.m.

Field 2

Runnels vs. East Ascension JV, 9 a.m.

Live Oak vs. Dutchtown, 11 a.m.

Episcopal-BR vs. St. Michael, 12:45 p.m.

Zachary vs. Westgate, 2 p.m.

Dutchtown vs. Destrehan, 4 p.m.

Field 3

Denham Springs vs. Episcopal-BR, 9 a.m.

Destrehan vs. St. Amant, 11 a.m.

Lutcher vs. Runnels, 12:45 p.m.

West Monroe vs. East Ascension, 2 p.m.

Dutchtown JV vs. Denham Springs, 4p.m.

Sunday

Field 1

Dutchtown vs. St. Amant, 7 a.m.

Runnels vs. Ouachita Christian, 9 a.m.

East Ascension vs. Westgate, 11 a.m.

Field 2

Lutcher vs. East Ascension JV, 7 a.m.

Live Oak vs. Destrehan, 9 a.m.

Zachary vs. West Monroe, 11 a.m.

Field 3

St. Michael vs. Denham Springs, 9 a.m.

Episcopal-BR vs. Dutchtown JV, 11 a.m.

Finals

Field 1

Black Division, 1:30 p.m.

Gold Division, 3 p.m.