Week 10 schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Baton Rouge/area

Denham Springs (4-5A) at Scotlandville (4-5A)

East Ascension (5-5A) at Broadmoor (5-5A)

Catholic (5-5A) at McKinley (5-5A)

Catholic-PC (5-1A) at False River (5-1A)

St. Michael (6-4A) vs. Tara (6-4A) at Woodlawn High

Donaldsonville (6-3A) at University (6-3A)

Glen Oaks (6-3A) at West Feliciana (6-3A)

Port Allen (6-3A) at Parkview Baptist (6-3A)

Albany (7-3A) at Amite (7-3A)

Kaplan (8-3A) at Ascension Catholic (6-1A)

KIPP Renaissance (9-3A) at St. James (9-3A)

Mentorship (6-2A) vs. Capitol (6-2A) at Memorial Stadium

Springfield (7-2A) at Bogue Chitto, Miss.

Southern Lab (6-1A) at Kentwood (6-1A)

White Castle (6-1A) vs. St. John-Plaquemine (6-1A) at Plaquemine’s Canova Stadium

Acadiana

New Iberia (3-5A) at Acadiana (3-5A)

Crowley (3-4A) at Rayne (3-4A)

Carencro (4-4A) at Beau Chene (4-4A)

Opelousas (4-4A) at Teurlings Catholic (4-4A)

Cecilia (5-4A) at St. Martinville (5-4A)

Patterson (8-3A) at Franklin (8-3A)

Catholic-New Iberia (5-2A) at Notre Dame (5-2A)

Jeanerette (5-2A) at Opelousas Catholic (5-2A)

West St. Mary (5-2A) at Loreauville (5-2A)

SOUTHEAST

H.L. Bourgeois (7-5A) Terrebonne (7-5A)

Central Lafourche (7-5A) at East St. John (7-5A)

South Terrebonne (7-4A) at South Lafourche (7-4A)

Morgan City (7-4A) at Assumption (7-4A)

Ellender (7-4A) at Vandebilt (7-4A)

West St. John (9-2A) at Newman (9-2A)

St. Charles (9-2A) at Country Day (9-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at Hannan (7-2A)

Varnado (8-1A) at Houma Christian (8-1A)

Friday

Classes 5A/4A

Live Oak (4-5A) at Central (4-5A)

Zachary (4-5A) at Walker (4-5A)

St. Amant (5-5A) at Dutchtown (5-5A)

Belaire (6-4A) at Plaquemine (6-4A)

Woodlawn (6-4A) at Livonia (6-4A)

Baton Rouge area

Baker (6-3A) at Brusly (6-3A)

Lutcher (9-3A) vs. De La Salle (9-3A) at Joe Brown Stadium-New Orleans

Christian Life (6-2A) vs. Madison Prep (6-2A) at Glen Oaks High

Dunham (6-2A) at Episcopal (6-2A)

East Feliciana (6-2A) at Northeast (6-2A)

East Iberville (6-1A) at Ascension Christian (6-1A)

Acadiana

Comeaux (3-5A) at Lafayette (3-5A)

Sam Houston (3-5A) at Sulphur (3-5A)

St. Thomas More (4-4A) at Northside (4-4A)

Abbeville (5-4A) at Westgate (5-4A)

Ville Platte (5-3A) at Church Point (5-3A)

Eunice (5-3A) at Pine Prairie (5-3A)

Northwest (5-3A) at Port Barre (5-3A)

Delcambre (5-2A) at Sacred Heart-Ville Platte (5-2A)

North Central (5-1A) at Westminster (5-1A)

Basile (5-1A) at St. Edmund (5-1A)

Highland Baptist (7-1A) at Centerville (7-1A)

Ascension Episcopal (7-1A) at Central Catholic (7-1A)

Gueydan (7-1A) at Hanson (7-1A)

Lafayette Christian (7-1A) at Vermilion Catholic (7-1A)

Southeast

Hahnville (7-5A) at Thibodaux (7-5A)

Mandeville (6-5A) at Covington (6-5A)

St. Paul’s (6-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Ponchatoula (6-5A) at Hammond (6-5A)

Slidell (6-5A) at Northshore (6-5A)

Bogalusa (7-3A) at Holy Cross (9-5A)

Jewel Sumner (7-3A) at Independence (7-3A)

E.D. White (8-3A) at Erath (8-3A)

Berwick (8-3A) at North Vermilion (8-3A)

St. Helena (7-2A) at Northlake Christian (7-2A)

St. Thomas Aquinas (7-2A) at Pine (7-2A)

Crescent City (8-1A) at Covenant Christian (8-1A)