Photos: Dive into our gallery from Thursday's LHSAA swimming finals _lowres

Advocate photo by Buddy Delahoussaye -Ascension Episcopal's Jillian Barczyk set a Division IV record in the 500-yard freestyle in Division IV of the LHSAA state swim meet Thursday in Sulphur. She was voted the top girls swimmer in the division. She also won the 200-yard freestyle.

Division III and IV results from the LHSAA state swim meet at the SPAR Aquatics Center in Sulphur

Division III

Boys

Team totals: 1, E.D. White 343. 2, St. Louis 238. 3, Lutcher 236. 4, St. Charles 209½. 5, Lusher 199. 6, Brusly 186. 7, Episcopal 159. 8, University 115. 9, Hannan 106. 10, Vandebilt 87. 11, West Feliciana 66½. 12, Parkview Baptist 44. 13, Berwick 41. 14, North Vermilion 29. 15, Bolton 24. 16, (tie) Rayne and Loyola 16. 18, Notre Dame 13.

Individual events

200-yard medley relay: 1, E.D. White 1:42.13. 2, Brusly 1:43.88. 3, Lutcher 1:45.28.

200 freestyle: 1, William Heinen, St. Louis, 1:47.83. 2, Jordan St. Pierre, St. Charles, 1:49.94. 3, Max Cowen, E.D. White, 1:51.74.

200 individual medley: 1, Nicolas Rathle, E.D. White, 1:59.60. 2, Caleb Wyninger, St. Louis, 2:03.27. 3, Brian Berns, Hannan, 2:09.56.

50 freestyle: 1, Jay Danos, E.D. White, 21.66. 2, Luke Zeringue, Lutcher, 21.93. 3, Nicholas Lee, Brusly, 22.43.

100 butterfly: 1, Jay Danos, E.D. White, 50.91. 2, Nicholas Lee, Brusly, 52.21. 3, Alex Noel, St. Charles, 56.83.

100 freestyle: 1, Luke Zeringue, Lutcher, 49.45. 2, Cooper Jordan, Hannan, 50.48. 3, Andrew Soignet, E.D. White, 51.14.

500 freestyle: 1, Nicolas Rathle, E.D. White, 4:50.79. 2, Caleb Wyninger, St. Louis, 4:58.19. 3, Jordan St. Pierre, St. Charles, 4:58.50.

200 freestyle relay: 1, E.D. White, 1:32.89. 2, Brusly 1:34.01. 3, Lutcher 1:35.48.

100 backstroke: 1, William Heinen, St. Louis, 54.45. 2, Alex Noel, St. Charles, 57.03. 3, Brian Berns, Hannan, 57.07.

100 breaststroke: 1, Logan Gurganus, Brusly, 1:03.30. 2, Cooper Jordan, Hannan, 1:03.89. 3, Daniel Best, St. Louis, 1:07.66.

400 freestyle relay: 1, E.D. White 3:18.92. 2, St. Charles 3:29.93. 3, St. Louis 3:29.92.

Girls

Team totals: 1, E.D. White 292. 2, Episcopal 268. 3, (tie) University and Parkview Baptist 218. 5, Vandebilt 203. 6, St. Charles 154. 7, Lusher 130. 8, St. Louis 126. 9, Notre Dame 100. 10, Lutcher 95. 11, Hannan 87. 12, Ursuline 57. 13, St. Michael 43. 14, Teurlings 42. 15, West Feliciana 34. 16, North Vermilion 29. 17, Berwick 24. 18, St. James 12. 19, Brusly 5. 20, De La Salle 3.

Individuals events

200-yard medley relay: 1, Parkview Baptist 1:55.45. 2, St. Louis 1:56.96. 3, Episcopal 1:57.50.

200 freestyle: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 1:55.25. 2, Johannah Cangelosi, U-High, 1:58.96. 3, Caroline Haydel, Vandebilt, 2:00.18.

200 individual medley: 1, Jolee Liles, Parkview Baptist, 2:06.93. 2, Laura Patrick, St. Louis, 2:12.29. 3, Abby Baumgartner, U-High, 2:19.03.

50 freestyle: 1, Erin Trahan, Notre Dame, 23.23. 2, Lindsey Lucas, E.D. White, 24.33. 3, Jenna Leali, Lusher, 25.71.

100 butterfly: 1, Erin Trahan, Notre Dame, 54.78. 2, Rylee Moore, Parkview Baptist, 59.72. 3, Caroline Haydel, Vandebilt, 1:00.64.

100 freestyle: 1, Chanler Turnley, Episcopal, 52.80. 2, Lindsey Lucas, E.D. White, 53.29. 3, Kathryn Castille, North Vermilion, 55.72.

500 freestyle: 1, Jolee Liles, Parkview Baptist, 5:01.09. 2, Bailey Stevens, Episcopal, 5:24.47. 3, Callie Landry, Teurlings, 5:29.87.

200 freestyle relay: 1, E.D. White 1:45.61. 2, Vandebilt 1:46.74. 3, St. Charles 1:47.21.

100 backstroke: 1, Rylee Moore, Parkview Baptist, 58.56. 2, Johannah Cangelosi, U-High, 1:00.55. 3, Emily Peak, U-High, 1:04.23.

100 breaststroke: 1, Laura Patrick, St. Louis, 1:08.88. 2, Emily Lawson, Notre Dame, 1:11.06. 3, Abby Baumgartner, Vandebilt, 1:12.42.

400 freestyle relay: 1, Episcopal 3:43.82. 2, E.D. White 3:44.20. 3, U-High 3:48.44.

Division IV

Boys

Team totals: 1, Isidore Newman 388. 2, Pope John Paul II 175. 3, Northlake Christian 161. 4, Episcopal School of Acadiana 145. 5, David Thibodeaux 144. 6, Ascension Episcopal 124. 7, Westminster Christian 122.5. 8, Runnels 83. 9, Country Day 75. 10, Choudrant 63. 11, St. Martin’s 61. 12, Opelousas Catholic 42. 13, Calvary Baptist 41. 14, The Dunham School 40. 15, Cedar Creek 27. 16, St. Thomas Aquinas 25.5. 17, Riverside Acad.25. 18, Menard 24. 19, Lafayette Christian 9. 20, Central Catholic 6.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Newman 1:47.49. 2, Northlake 1:52.82. 3, Pope John Paul II 1:56.21.

200 freestyle: 1, Matthew Stegen, Northlake, 1:49.50. 2, Justin Holmes, Choudant, 1:53.38. 3, Gavin Armstrong, Opelousas Catholic, 1:55.18.

200 individual medley: 1, Donovan Bendana, Newman, 2:06.75. 2, Michael Dela Rosa, ESA, 2:09.30. 3, Aaron Caldwell, Choudrant, 2:15.42.

50 freestyle: 1, Austin Briggs, Westminster, 22.49. 2, Wybe Koper, Newman, 23.64. 3, James Chang, Newman, 25.07.

100 butterfly: 1, Connor Page, Newman, 57.23. 2, Nathan Swalley, Pope John Paul, 57.77. 3, Griffen Foreman, David Thibodeaux, 1:00.07.

100 freestyle: 1, Miles Jantzi, Dunham, 49.18. 2, Justin Holmes, Choudrant, 51.82. 3, Austin Briggs, Westminster, 51.84.

500 freestyle: 1, Gavin Armstrong, Opelousas Catholic, 5:08.16. 2, Ritchie Whitney, St. Martin’s, 5:19.25. 3, Pierce Thionville, Newman, 5:39.52.

200 freestyle relay: 1, Northlake Christian 1:39.39. 2, Newman 1:40.33. 3, Country Day 1:40.33.

100 backstroke: 1, Miles Jantzi, Dunham, 54.58. 2, Connor Page, Newman, 55.20. 3, Matthew Stegen, Northlake, 55.45.

100 breaststroke: 1, Michael Dela Rosa, ESA, 1:03.40. 2, Donovan Bendana, Newman, 1:06.11. 3, Kevin Sinanan, Thibodeaux, 1:09.88.

400 freestyle relay: 1, Newman 3:41.70. 2, ESA 3:46.14. 3, Pope John Paul II 3:50.10.

Girls

Team totals: 1, Isidore Newman 367. 2, Ascension Episcopal 232. 3, Northlake Christian 164. 4, St. Martin’s 156. 5, Westminster Christian 144. 6, Episcopal School of Acadiana 132. 7, Louise McGehee 125. 8, The Dunham School 120. 9, Sacred Heart-GC 97. 10, Calvary Baptist 86. 11, Lee 69. 12. Riverside Academy 67.

Individuals events

200-yard medley relay: 1, Ascension Episcopal 1:57.76. 2, Newman 2:01.65. 3, Northlake 2:06.75.

200 freestyle: 1, Jillian Barczyk, AES, 1:54.15. 2, Susannah Frith, Westminster, 2:03.01. 3, Emma Cole, Newman, 2:06.05.

200 individual medley: 1, Jennifer Johnson, Westminster, 2:12.43. 2, Sarah Holt, Calvary, 2:21.60. 3, Sophie Siervald, AES, 2:24.30.

50 freestyle: 1, Olivia Huffman, Dunham, 24.03. 2, Sara Angeletti, Northlake, 26.42. 3, Ainsley Diesi, Sacred Heart, 26.61.

100 butterfly: 1, Jennifer Johnson, Westminster, 59.24. 2, Sarah Holt, Calvary, 1:02.95. 3, Isabella Sabbaghian, ESA, 1:03.38.

100 freestyle: 1, Olivia Huffman, Dunham, 51.55. 2, Cameryn Simon, AES, 55.85. 3, Lindsey Dettwiller, St. Thomas Aquinas, 57.36.

500 freestyle: 1, Jillian Barczyk, AES, 5:03.19. 2, Jordyn Miller, Runnels, 5:36.74. 3, Emma Cole, Newman, 5:37.39.

200 freestyle relay: 1, Newman 1:50.16. 2, Dunham, 1:51.77. 3, Sacred Heart 1:54.88.

100 backstroke: 1, Cameryn Simon, AES, 1:03.20. 2, Lindsey Dettwiller, St. Thomas Aquinas, 1:03.87. 3, Ashley Gill, AES, 1:06.33.

100 breaststroke: 1, Isabella Buttaci, ESA, 1:12.31. 2, Annie Laura Cherbonnier, Newman, 1:14.58. 3, Sarah Beth Seal, Northlake, 1:16.68.

400 freestyle relay: 1, AES 4:01.27. 2, Newman 4:03.03. 3, McGehee 4:10.22.