Bowling

LHSAA Championships

At Acadiana Lanes-Lafayette

Open Semifinals

Central 16, H. L. Bourgeois 11

Leaders: Central: Jacob Garretson 677 (247-222-208); Dylan Ringo 257; Parker Aucoin 212, Bryce Delaune 201; HLB: Justin Coose 214; Jordan Coose 201.

Brother Martin 18, Lafayette 9

Leaders: BROTHER MARTIN: Peyton Romano 689 (209-238-242); Jonathan Fernandez 632 (242); Chad Naccari 202-215; Kyle Schneider 633 (204-258); Lafayette: Austin Dugas 618 (256); Taylor Patin 223-200; Jeremy Hardeman 632 (236).

Open Championship

Brother Martin 20, Central 7

Leaders: BROTHER MARTIN: Peyton Romano 211, Max Oertiling 640 (225-210-205); Robert Beecher 684 (236-250); Kyle Schneider: 236; Central: Parker Aucoin 659 (222-231-206); Jacob Garretson 239.

Girls Semifinals

Central 19, Ellender 8

Leaders: Central: Kaylee Robinson 201; Harley Young 179-177-177; Briannna McCurley 189-183; Ellender: Lizzie Voisin 596 (204-203); Elizabeth Porche 189.

St. Scholastica 231/2, Central Lafourche 31/2

Leaders: ST. SCHOLASTICA: Megan Bounds 192-183; Meghan Kreeger 209; Cent. Lafourche: Marissa Foreman 182

Girls Championship

St. Scholastica 19, Central 8

Leaders: SSA: Sara Breaux 208-178; Olivia Lapuyade 189, Lindsay Wipperling 182; CHS: Sarah LeDuff 197-184; Brittnee Robinson 191, Kaylee Robinson 181.

Boys Singles Final

Gold medal: Robert Beecher, Brother Martin, 228 average

Silver: Parker Aucoin, Central, 219

Bronze: Max Oertiling, Brother Martin, 213

Girls Singles Final

Gold: Kayla Engeron, St. Charles, 191

Silver: Hailie Savoie, Teurlings, 189

Bronze: Lizzie Voisin, Ellender, 183.

Track and field

Allie Smith Invitational

At Covington

Boys

Team scores: 1. Fontainebleau, 86. 2. Ponchatoula, 78. 3. Covington, 75. 4. Slidell, 60. 5. Franklinton, 56. 5. Salem, 56. 7. Mandeville, 53. 8. Northshore, 48. 9. Hannan, 16. 10. St. Thomas Aquinas, 14. 11. John Curtis, 10. 12. First Baptist, 6.

Running Events

100: 1. Azenda Magee, Franklinton, 11.14. 2. Jo Johnson, Ponchatoula, 11.18. 3. Kajn Mitchell, Slidell, 11.23.

800: 1. Matt Myrtue, Fontainebleau, 1:58.22. 2. John Neal, Northshore, 2:02.37. 3. Matthew Harris, Slidell, 2:03.48.

4x100 relay: 1. Franklinton, 42.61. 2. Slidell, 43.90. 3. Ponchatoula, 44.07.

400: 1. Ethan Cowan, Fontainebleau, 50.47. 2. James Lambert, Salmen, 51.42. 3. Payton, Hudson, Hannan, 52.08.

300 hurdles: 1. Robert Hayes, Salmen, 41.30. 2. Marcus Williams, Covington, 41.76. 3. Sam True, Ponchatoula, 42.30.

200: 1. Martavious James, Franklinton, 22.55. 2. Kendrick Marquez, Fontainebleau, 22.78. 3. Johnny Lowery, Salmen, 22.97.

3200: 1. Adam Wise, Fontainebleau, 10:13.57. 2. Noah Elder, Mandeville, 10:15.43. 3. Salem Morelli, Slidell, 10:40.39.

4x400 relay: 1. Fontainebleau, 3:27.89. 2. Salem, 3:33.59. 3. Mandeville, 3:34.00.

4x200 relay: 1. John Curtis, 1:29.13. 2. Fontainebleau, 1:31.15. 3. Northshore, 1:31.50.

1600: 1. Nick Randazzo, Ponchatoula, 4:40.27. 2. Griffin Wiemelt, Fontainebleau, 4:44.41. 3. Spencer Hollander, Mandeville, 4:45.93.

110: 1. Brady Becerra, STA, 15.10. 2. Marcus Williams, Covington, 15.68. 3. Robert Hayes, Salmen, 16.11.

Field Events

High jump: 1. Koree Hollins, Mandeville, 6-0; Nick Baudean, Convington, 6-0. 2. Robert Hayes, Salmen Boys, 5-10; Peter Williams, Franklinton, 5-10; Spencer Aubin, Northshore, 5-10. 3. Christian Suarez, Northshore, 5-6; Tirell Sylves, Slidell, 5-6; Ashton Folks, Covington, 5-6; Tyrell Anderson, Ponchatoula, 5-6; Chava Ketchens, Ponchatoula, 5-6.

Pole vault: 1. Adam Pennington, Covington, 15-0. 2. Matthew Blair, Covington, 13-0. 3. Joe Carmouche, Fontainebleau, 12-6; Tyler Miller, Ponchatoula, 12-6; Alex Morski, Fontainebleau, 12-6.

Long jump: 1. Kajn Mitchell, Slidell, 22-5. 2. Koree Hollins, Mandeville, 21-5 ½. 3. Rendell Lemalle, Slidell, 20-8.

Triple jump: 1. Rendell Lemalle, Slidell, 44-5. 2. Koree Hollins, Mandeville, 42-5. 3. Peter Williams, Franklinton, 42-2

Discus: 1. Andre Brazil, Ponchatoula, 138-6. 2. Charles Adeola, Northshore, 133-2. 3. Claiborne Eubanks, Covington, 130-5.

Javelin: 1. Claiborne Eubanks, Covington, 180-10. 2. Mitch Morel, Archbishop Hannan, 173-6. 3. Ben West, Ponchatoula, 147-6.

Shot Put: 1. Timothius Anderson, Ponchatoula, 48-11. 2. Isaiah Carter, Covington, 45-5. 3. P.J. Burkhalter, Franklinton, 45-4.

Girls

Team scores: 1. Slidell, 121. 2. Mandeville, 95. 2. Ponchatoula, 95. 4. Fontainebleau, 93. 5. Covington, 37. 6. Northshore, 37. 7. Hannan, 34. 8. St. Thomas Aquinas, 22. 9. First Baptist, 20, 10. Salem, 4.

Running Events

100: Jessica Harris, Slidell, 12.26. 2. Lauren West, Slidell, 12.67. 3. Ezra McCaw, Fontainebleau, 13.00.

800: 1. Meghan Becerra, St. Thomas Aquinas, 2:24.45. 2. Denise Ricaldi, Slidell, 2:37.64. 3. Lilli Hansen, Mandeville, 2:39.17.

4x100 relay: 1. Slidell, 49.39. 2. Covington, 51.77. 3. Northshore, 52.37.

400: 1. Chelsey Jones, Mandeville, 56.91. 2. Hope Gonzalez, Ponchatoula, 1:01.07. 3. Miranda Kramer, Hannan, 1:02.26.

300 hurdles: 1. Brentley Carroll, Slidell, 46.20. 2. Savannah Heath, Fontainebleau, 49.67. 3. Sydney Murrin, FHS, 50.72.

200: 1. Jessica Harris, Slidell, 25.69. 2. Chelsea Harrington, Slidell, 26.68. 3. Ezra McCaw, Fontainebleau, 27.55.

3200: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 11:19.63. 2. Olivia Murphy, Mandeville, 11:25.27. 3. Alley McCulley, MHS, 12:22.71.

4x400 relay: 1. Mandeville, 4:11.93. 2. Slidell, 4:20.99. 3. Ponchatoula, 4:26.25.

4x200 relay: 1. Slidell, 1:43.10. 2. Mandeville, 1:51.0. 3. Covington, 1:52.07.

1600: 1. Jennings, First Baptist, 5:12.65. 2. Claire Crosby, Mandeville, 5:12.65. 3. Kylie Touchard, Mandeville, 5:34.14.

100: 1. Brentney Carroll, Slidell, 15.39. 2. Savannah Heath, Fontainebleau, 17.08. 3. Kate Strahan, Northshore, 17.44.

Field Events

High Jump: 1. Airianna Hamilton, Ponchatoula, 5-2. 2. Anisley Scott, Fontainebleau, 5-0. 3. Becca McCubbin, Mandeville, 4-10; Sydney Murrin, Fontainebleau, 4-10; Kate Strahan, Northshore, 4-10; Shekira Price, Covington, 4-10.

Pole Vault: 1. Madison Mizell, Ponchatoula, 11-0. 2. Maddie Naquin, Hannan, 10-6. 3. Larrisa Vaccaro, Fontainebleau, 9-0.

Long jump: 1. Lauren West, Slidell, 18-1½. 2. D’Andrea Lemalle, Slidell, 17-1; Airianna Hamilton, Ponchatoula, 17-1. 3. Jasmine Bivins, Mandeville, 16-7½.

Triple jump: 1. Airianna Hamilton, Ponchatoula, 35-5½. 2. D’Andrea Lemalle, Slidell, 35-5. 3. Maddi Cerise, FHS, 34-4.

Discus: 1. KaeKae Bellezan, Ponchatoula, 107-2. 2. Madison Lymon, STA, 101-6. 3. Kelsey Watts, Ponchatoula, 96-1.

Javelin: 1. Rebecca Hicks, Ponchatoula, 109-7. 2. Caroline, Hannan, 104-3. 3. Hannah Bakker, Northshore, 98-8.

Shot Put: 1. Aliyah Baham, Ponchatoula, 39-11. 2. Reilly Johnson, Mandeville, 34-5. 3. Monedra McDowell, Covington, 33-1.