The New Orleans Advocate’s Super 10 football team with record and previous ranking.

LARGE SCHOOLS

School prev.

1. Rummel (10-0) 1

Last week: Beat Brother Martin 45-24

Next: First-round bye, plays Teurlings Catholic-Holy Cross winner

Catholic League champs extend winning streak to 16 games

2. Destrehan (10-0) 2

Last week: Beat East St. John 28-14

Next: Friday vs. Pineville in 5A playoffs

Wildcats finish perfect regular season, win 7-5A crown

3. Jesuit (8-2) 4

Last week: Beat St. Augustine 34-20

Next: Friday vs. St. Augustine in Division I playoffs

Blue Jays now must beat Purple Knights for second time in eight days

4. Warren Easton (8-2) 3

Last week: Lost to Karr 34-33

Next: Friday vs. Woodlawn-Shreveport in 4A playoffs

Easton had to settle for share of district title after loss to Cougars

5. Landry-Walker (8-2) 6

Last week: Beat Lake Area 40-20

Next: Thursday vs. Cecilia in 4A playoffs

Charging Buccaneers bounce back from loss to Easton

6. Brother Martin (8-2) 5

Last week: Lost to Rummel 45-24

Next: Friday vs. Shaw in Division I playoffs

Crusaders have dropped two straight headed into playoffs

7. Franklinton (9-1) 7

Last week: Beat Riverdale 46-14

Next: Friday vs. Washington-Marion

Demons won 8-4A crown and lone loss this season was to Brother Martin

8. Hahnville (7-3) 8

Last week: Beat South Lafourche 42-13

Next: Friday vs. Nathitoches Central in 5A playoffs

Tigers averaging 47.8 points during current five-game winning streak

9. John Ehret (9-1) 9

Last week: Beat West Jefferson 48-14

Next: Friday vs. East St. John in 5A playoffs

Patriots, lone 8-5A team to make playoffs, riding 8-game win streak

10. Mandeville (7-3) 10

Last week: Beat Covington 29-0

Next: Friday vs. Slidell in 5A playoffs

Skippers get Slidell again after beating Tigers 20-0 on Oct. 24

Small schools

1. John Curtis (8-1) 1

Last week: Beat McMain 49-18

Next: First-round bye, plays Evangel-St. Paul’s winner

Patriots win district title, get top seed in Division I playoffs

2. Riverside (10-0) 2

Last week: Beat Carver 63-0

Next: Friday vs. Pope John Paul II in Division III playoffs

Rebels defense playing lights out, get third shutout in past five games

3. St. Charles (8-2) 3

Last week: Beat Grace King 41-0

Next: First-round bye, plays De La Salle-Vandebilt Catholic winner

Comets get second shutout of the season to extend winning streak to four games

4. Newman (9-1) 4

Last week: Beat South Plaquemines 34-0

Next: Friday vs. Redemptorist in Division III playoffs

Greenies have outscored past three opponents 164-21

5. West St. John (8-2) 5

Last week: Beat White Castle 42-6

Next: First-round bye, plays Varnado-Ringgold winner

Rams’ only losses came against Holy Cross and Riverside

6. St. James (6-4) 6

Last week: Beat Cohen 62-0

Next: Friday vs. Carver in first round of 2A playoffs

Wildcats have scored 47 or more points in past three games

7. De La Salle (7-3) 7

Last week: Beat Lusher 45-7

Next: Friday vs. Vandebilt Catholic in Division II playoffs

Cavaliers gave up just 12.2 points per game in the regular season

8. McMain (6-4) 8

Last week: Lost to John Curtis 49-18

Next: Friday at Port Allen in Class 3A playoffs

Darnell Williams threw for 259 yards (2 TDs) and ran for 95 and a TD in loss

9. Pine (5-4) 9

Last week: Lost to St. Helena 36-21

Next: Friday vs. St. Helena in Class 2A playoffs

Pine gets rematch with team it lost to in regular season finale

10. Northlake Christian (8-2) 10

Last week: Beat Pope John Paul II 41-16

Next: Friday at Episcopal in Division III playoffs

A victory Friday would pit Wolverines against top seed Catholic-New Iberia