Volleyball

Ascension Christian 3,

Lafayette Christian 0

Late Monday

Game scores: 25-18, 25-16, 25-20

Team Leaders: ASCENSION CHRISTIAN: V. Schexnayder (6 aces, 3 kills, 4 digs, 7 assists), R. Jones (4 aces, 2 digs, 6 assists), D. Breaux (6 kills, 1 dig); LAFAYETTE CHRISTIAN: n/a.

Team records: n/a

Broadmoor 3, Glen Oaks 0

Game scores: 25-7, 25-13, 25-18.

Team leaders: BROADMOOR: A. Spencer (2 kills, 14 assists, 1 dig, 13 aces), B. Taylor (6 kills, 8 digs), R. Abbott (6 kills, 1 ace); GLEN OAKS: T. Brookshire (4 digs), J. Louis (4 digs), L. Williams (5 assists, 2 aces), R. Seymur (5 kills).

Team records: Glen Oaks 0-1; Broadmoor 1-0.

Livonia 3, Northeast 0

Late Monday

Game scores: 25-6, 29-27, 25-18

Team leaders: LIVONIA: P. Blackmore (6 kills, 1 ace), M. Armond (5 kills, 3 aces, 1 assist), M. Silvio (15 assists); NORTHEAST: n/a.

Team records: Livonia 1-0, Northeast 0-1.

St. Amant 3, Central 0

Game scores: 25-18, 25-9, 25-20

Team leaders: ST. AMANT: M. Reardon (14 kills, 4 digs, 3 aces), T. Rodriguez (10 kills, 5 aces, 1 dig, 1 block), K. Young: (27 assists, 6 digs, 2 kills, 1 ace).

Team records: St. Amant 1-0, Central 0-2.

St. Joseph’s 3, Episcopal 0

Game scores: 25-16, 25-21, 25-19

Team leaders: ST. JOSEPH’S: P. Harrell (13 kills, 8 digs, 3 aces), M. Miller (13 assists, 11 digs, 7 kills,), E. Hiller (16 assists, 6 digs, 2 aces); EPISCOPAL: J. Jones (13 kills, 5 digs, 2 aces), M. McMurray (7 digs, 2 kills), B. Russell (15 assists, 3 digs, 1 dig).

Team records: St. Joseph’s 2-0, Episcopal 0-2.

Woodlawn 3,

West Feliciana 0

Game scores: 25-19, 25-15, 27-25.

Team leaders: WOODLAWN: B. Smith (6 kills, 3 blocks), T. Wilson (6 kills, 4 aces, 1 block), K. Kensey (8 assists); WEST FELICIANA: B. Washington (11 kills, 3 digs, 2 blocks), H. Mendenall (3 kills, 2 blocks), M. Norder (14 assists).

Team records: Woodlawn 1-0, West Feliciana 0-1.

Schedule

Here is a schedule of regular-season high school volleyball games to be played during the week of Aug. 29 to Sept. 3. Most match-ups include sub-varsity and varsity games.

Wednesday

St. Michael at University, 4 p.m.

Ascension Catholic at Parkview Baptist, 5 p.m.

Broadmoor at Dunham, 5 p.m.

Capitol at Family Christian, 5 p.m.

Donaldsonville at East Iberville, 5 p.m.

False River Academy at Southern Lab, 5 p.m.

Louisiana School for the Deaf at Livonia, 5 p.m.

Northeast at Baton Rouge High, 5 p.m.

St. John at Plaquemine, 5 p.m.

Scotlandville at Belaire, 5 p.m.

West Feliciana at Port Allen, 5 p.m.

Zachary at Glen Oaks, 5 p.m.

Thursday

Central at Woodlawn, 4 p.m.

Broadmoor at Christian Life, 5 p.m.

Capitol at Istrouma, 5 p.m.

Denham Springs at Live Oak, 5 p.m.

Livonia at Runnels, 5 p.m.

Loranger at Walker, 5 p.m.

McKinley at Belaire, 5 p.m.

Mount Carmel Academy at St. Joseph’s Academy, 5 p.m.

Northeast at Tara, 5 p.m.

Plaquemine at Redemptorist, 5 p.m.

University at Catholic-Pointe Coupee, 5 p.m.

Saturday

Ursuline at Dunham, 9 a.m.